НИНКН и Екол дьо Шайо - семинар за пазителите на наследството на 12 май в Созопол
Предстои да бъдат обявени условията за нов прием на 30 курсисти за 4 семестъра от есента

„Сътрудничество и опит в образованието и опазването на недвижимото културно наследство“ – НИНКН и Екол дьо Шайо към Центъра за архитектура и наследство в Париж организират семинар в залата на читалището в Созопол на 12 май от 9 часа, който ще бъде открит от директора на НИНКН арх. Петър Петров, възпитаник на френската школа. Професионалното събитие е посветено на курса на Екол дьо Шайо и НИНКН, който след двегодишно прекъсване наесен се подновява с прием на 30 курсисти за 4 семестъра. Инициативата е възможна благодарение на споразумението за културно сътрудничество между двете институции, българското Министерство на културата и Посолството на Франция в София. Домакин на обучението ще бъде Пловдив. В близките дни ще бъдат обявени условията за записване, съобщават от НИНКН, като припомнят - 22 години, 8 специализирани курса за български архитекти, над 100 архитекти, защитили проекти, завършили обучението и станали част от рядката и трудна професия на пазители на наследството.
По време на семинара в Созопол арх. Галина Пировска, дългогодишен ръководител на курса, ще разкаже историята му и новите планове. Зам.-директорът на Екол дьо Шайо Делфин Абулкер ще представи школата и перспективите курсът да стане регионален. Лекцията на Бернар Тулие – главен реставратор на френското Министерство на културата и експерт към Съвета на Европа и ЮНЕСКО, ще влезе в тъканта на изследванията и технологиите, чрез които образците на материалната култура живеят пълноценно в съвременния свят. Арх. Флоранс Бабикс, преподавател в школата, ще говори за управлението и опазването на наследството, за да остане органична част от средата и културата.
През втория ден на семинара в Созопол, на 13 май, централната тема ще е опазването на исторически морски град като Созопол, в който историческите и архитектурните пластове съжителстват един над друг и създават уникална атмосфера и характер. Бивши възпитаници на курса ще илюстрират с конкретни примери смисъла на школата за съхраняването на българското недвижимо културно наследство. Опазването на наследството е увлекателен разказ на архитекти, археолози, реставраторите, историци, изкуствоведи, за които това е мисия – такива са българските и френските преподаватели на курса.
Лекторите в курса са част от екипа на Екол дьо Шайо, който през септември ще започне обучението на около 30 дипломирани архитекти. През септември предстои 9-ият професионален курс 2022-2024 под ръководството на арх. Рада Стефанова, организиран от Националния институт за недвижимо културно наследство и френската школа Шайо. Школата е сред най-авторитетните институции в областта на реставрацията и опазването на недвижимото културно наследство. Курсът ще продължи 4 семестъра. В средата му гост-преподавателите от Франция ще водят ателие по архитектура и урбанизъм – възможност за курсистите да приложат в практиката основните знания от първата година на обучението. В края на обучението те защитават дипломни работи, за да получат сертификати, надграждащи академичното образование.