Национален комитет ще работи за възстановяване на Голямата базилика в Плиска
Учредява се сдружение с нестопанска цел с участието на изтъкнати деятели от научните и творческите среди, на различните вероизповедания, журналисти и др

Учредително събрание за създаване на Сдружение с нестопанска цел "Национален инициативен комитет за възстановяване на Голямата базилика в Плиска" се проведе на 2 юли в централната сграда на БАН. За негов председател бе избран акад. Стефан Воденичаров - бивш председател на БАН и бивш министър. Зам.-председатели са инж. Симеон Пешов, почетен председател на Камарата на строителите в България, и проф. д-р Бони Петрунова, директор на НИМ. Членове на Управителния съвет са акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера, арх. Георги Бакалов, бивш председател на САБ, арх. Лидия Станкова, директор дирекция в КСБ. Изпълнителен директор на сдружението е инж. Мирослав Мазнев, изп. директор на КСБ. Сред учредителите са академици като Антон Дончев, Благовест Сендов, Георги Марков, Пламен Карталов, Ячко Иванов - председател на НТС по строителство, Вежди Рашидов, председател на Комисията по култура в Народното събрание, Венелина Гочева, гл. редактор на в. "24 часа", Венета Кръстева, управляващ партньор ГРАДЪТ Медиа Груп, дядо Йоан - Варненски митрополит, Левон Хампарцумян - председател на НС на УниКредит Булбанк, арх. Петър Диков, ПроАрх, Радосвет Радев, председател на УС на БСК, арх. Юлиян Фърков, и др.
Основна цел на сдружението е довършване на консервацинно-реставрационните дейности и възстановяване на Голямата базилика в Плиска в пълния семантичен смисъл и обем като духовен и пространствен акцент на средновековния град при спазване изискванията на Закона за културното наследство и международните документи, пише в учредителните документи.
Първата стъпка е сформиране на Национален инициативен комитет с участие на личности с изграден авторитет и доказан професионализъм, представители на научните и творческите среди, на различните вероизповедания, журналисти и др. Средствата ще бъдат набирани чрез дарения.
Предстои колектив с ръководител арх. Ю. Фърков и с участието на доц.д-р Павел Георгиев, извършвал дългогодишните археологически проучвания на обекта, да изготви задание за проектиране за изработване на проект във варианти за цялостно възстановяване.
По проучване на възможните варианти за възстановяване ще работи колектив с ръководител арх. Хр. Ганчев, проф. П. Павлов, проф. П. Георгиев, епископ Йоан.
Проектът за цялостно възстановяване на Голямата базилика е планирано да се възложи от Министерство на културата с финансиране от държавния бюджет или оперативна програма с възлагане от Министерство на културата.
За следващите поколения възстановяването на Голямата базилика ще олицетворява нашето преклонение пред създателите на държавата ни с духовните и материалните й измерения, преклонение пред историческата наука и създателите на българската археология, пред труда на поколения специалисти по опазване на недвижимите културни ценности и музейни работници, грижили се и поддържали знаците на миналото. Инициативата е провокирана от избуялия обществен, духовен и професионален интерес през последните години и показа жизнената и духовна сила и устойчивост на българската нация към драматизма на процесите през тези 13 века и незаличимата ни историческа памет, се казва в обръщението на учредителите.