Младежкият дом на Варна – новото притегателно място в морската столица
Проектът е сред 15-те номинирани във второто издание на "Българските архитектурни награди 2019"

Πpoeĸтът за реновация на Младежкия дом Във Варна е един от 15-те номинирани от 46 участници във втopoтo издaниe нa "Бългapcĸитe apxитeĸтypни нaгpaди" нa Kaмapaтa нa apxитeĸтитe в Бългapия. Негови автори са арх. Петър Стефанов, арх. Елица Коева-Вълчева, арх. Виктория Иванова-Костова от Urban Creative Studio + Greenbox Architects.
Проектант: Urban Creative Studio + Greenbox Architects с екип: арх. Петър Стефанов, арх. Елица Коева-Вълчева, арх. Виктория Иванова-Костова
Инвеститор: Община Варна
Година на завършване: 2018 г.
РЗП: 3190 кв. м
ПЪРВОНАЧАЛНО СЪСТОЯНИЕ НА МЯСТОТО
Младежкият дом на Варна е място, което е било важна сцена на активна общинска детска и младежка дейност до 1989г. В началото на демокрацията дейностите се разнообразяват и някои стават частни. Голямата зала на партера се превръща в мека на алтернативната музика и много местни групи за пръв път се срещат с младата си публика именно там. С годините, за съжаление, сградата започва да запада заради множеството организации и инициативи, които я наричат свой дом, но по отделно не разполагат с необходимия ресурс, за да положат адекватна грижа за нея.
От градоустройствена гледна точка сградата заема ъгъла на едно от най-натоварените кръстовища във Варна. Разположен между несъразмерно по-големите съседни постройки от двете страни Младежкия дом остава незабележим. От едната страна е 7-етажният хотел „Орбита“, с който си поделят общ калкан по бул. „Цар Освободител“, а от другата страна има 9- етажна жилищна сграда по бул.“8-ми Приморски полк“. Малкото уширение на тротоара пред входа на Младежкия дом, което се е превърнало в място за срещи, постепенно изчезва след появяването на рекламни тотеми, телефонни кабини и рампи за инвалиди, изглеждайки така сякаш сградата се опитва да се нагоди към промените в нуждите на хората, но не успява.
ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА
Проектът има за основна цел да реновира съществуващата фасада и част от вътрешните помещения. Сградата е била подложена на множество аварийни ремонти, вътрешни промени във функцията и отделни части са били продадени на частни инвеститори. Всичко това е оставило отпечатъци върху стройната и добре подредена фасада.
Втората цел е в сградата да бъдат създадени условия за достъпна среда и тя да бъде приведена към актуалните нормативни уредби като по този начин условията за работа и посещения в съществуващата сграда на Младежкия дом да станат по-добри и безопасни.
Третата цел е покривът да започне да се използва за обществени функции. Визуалната и физическа близост с Червения площад допринасят той да се превърне в добър контрапункт, което налага да бъде създаден и достъп на пешеходците до него.
СЪЩНОСТ НА ПРОЕКТА
Реализацията на тези цели налага появата на два нови елемента, които се наслагват върху съществуващата сграда. По този начин се запазва съществуващата постройка, което е начин да бъде уважено вече изграденото. Първият нов елемент е окачена фасада, която покрива втория етаж и създава филтърно пространство, в което е скрита цялата климатизация на сградата.
Това позволява да се освободи покрива от неговата сервизна роля. Двойната фасада е съставена от думите „Младежки дом Варна“ изписани на 9 езика, за да се подчертае ролята на сградата като седалище на „Европейска младежка столица 2017“, както и интернационализацията на града. Вечер всички букви се осветяват и създават съвсем различна визия от тази през деня.
Вторият нов елемент е външната стълбищна клетка, чиято цел е да направи достъпна за пешеходци покривната тераса. Освен покритата метална външна стълба е поставен и асансьор, който прави сградата достъпна за хора в неравностойно положение.
Покривната тераса открива поглед към популярния за Варна Червен площад и цялата западна част на града, давайки възможност за глътка спокойствие между две от най-натоварените пътни артерии.
За да не се компрометира съществуващата конструкция на сградата е осъществено озеленяване в кашпи. На последващ етап е предвидено изграждането на мултифункционална зала за спорт, която да бъде използваема целогодишно.
ВЪЗДЕЙСТВИЕ НА ПРОЕКТА ЗА ПРОМЯНА НА ОКОЛНОТО ПРОСТРАНСТВО
Новата визия и функция стимулират младежката активност, която се развива под формата на спортни събития, културни мероприятия и други дейности. Обновеното площадно пространство пред сградата, както и фоайето, се използват за провеждане на различни събития, ориентирани към образование, извънкласни дейности и изкуства.
Окачената фасада е естествена защита за всички работни помещения със западно изложение и създава добра осветеност с отразена светлина от юг. Новият облик на сградата допълва нейните основни функции, превръщайки я в привлекателно място за срещи на млади и не толкова млади жители и гости на Варна.
Повече информация за Българските архитектурни награди 2019, участниците и премираните проекти