Kaufland България представи актуален статус на процеса по възстановяване на оригиналния вид и функции на Централните хали
Възстановяването на емблематичната сграда е най-значимата социална кауза на Кауфланд. Амбицията на инвеститора е да превърне Халите не само в място за пазаруване, но и в център на културния и социалния живот
Сградата на Централните хали в София ще бъде възстановена в пълния блясък на оригинала. „Това е най-значимата социална кауза на Кауфланд“, заяви Иван Чернев, изпълнителен директор на Kaufland България.
Построената преди повече от век сграда (1909-1911 г.) е паметник на културата от национално значение и се счита за най-добрата творба на арх. Наум Торбов. Стилът й е неоренесансов с елементи от неовизантийската архитектура и необарок.
Амбицията на новия собственик на Централни хали е да ги превърне не само в място за пазаруване, но и в център на културния и социалния живот в сърцето на София. Идейният проект за преустройството е дело на проектантско бюро "Инт Арх" - арх. Мария Попмаркова.
Половин година след началото на същинските дейности по възстановяване на оригиналния вид и функции на сградата на Централните хали в София, екипът на Kaufland България представи актуален статус на процеса пред представители на медиите. Повод за събитието бяха завършените реставрационни дейности по две от фасадите на сградата откъм ул. Екзарх Йосиф и бул. Мария Луиза.
„Възстановяването на автентичния вид и предназначение на този паметник на културата е една от най-мащабните инициативи, реализирани от нашата компания. Дейностите се извършват в абсолютен детайл и при безкомпромисно качество. За всяко отделно мероприятие прилагаме 4 задължителни стъпки: изготвя се експертиза от доказани специалисти, провеждат се лабораторни и теренни изследвания на съществуващата ситуация, използват се най-модерните техники и се поръчват най-подходящите материали“, каза г-н Чернев по време на събитието.
Към момента е възстановен пълният обем на вътрешността на основната зала, като са премахнати павилионите и терасите, несъответстващи на оригиналния проект на Наум Торбов. Извършени са цялостна подмяна и възстановяване на покрива и освежаване на характерната метална конструкция, изработена в леярните на Густав Айфел през 1909 г. Реставрирана е подпокривната стоманена конструкция, 2000 кв.м. покривна ламарина е възстановена ръчно, подменени са 1500 кв. м. покривни поликарбонати, възстановен е и оберлихтът – първият по рода си в София по онова време. Към момента се полагат близо 3000 кв.м. подови плочки, след проведено обширно проучване за оформлението на подобни сгради от епохата.
През годините е имало и други ремонти на пространството, които са заличили някои от оригиналните елементи и днес е предизвикателство да бъдат възстановени, казаха от мултидисциплинарния екип, който работи по проекта. През 40-те години на 20 век са изградени преградни стени, стоманобетонните колони са облечени, премахнато е оригиналното подово покритие. През 1981 година има нова реконструкция, която цели да превърне Халите в съвременен супермаркет – монтирани са окачени тавани, скрит е оберлихтът, колоните са облечени в травертин. Промени са правени и по фасадата – декоративните правоъгълници под прозорците са изграждани с газобетон и стиропор. Върху варовиковите детайли е нанасяна бяла боя, която сега се премахва изключително трудно със специална технология с насочена струя с фин стъклен прах, който не уврежда материала.
Специално внимание се обръща на възстановяването на герба на София над централния вход и на красивите декоративни елементи, които са измити, укрепени и реставрирани.
Часовникът, който не сме чували да бие повече от 40 години, скоро отново ще зазвучи на площад "Бански", а неговият механизъм ще бъде изложен в галерията на Централните хали. Инвеститорът е поел ангажимент да възстанови и фонтана, който е бил заложен в първоначалния проект на арх. Торбов, но не е бил изпълнен. За целта е доставен зелен мрамор от Индия, а фонтанът ще се превърне в акцент на пространството в синхрон със социалната функция на сградата.
На ниво сутерен е заложено изграждане на "Интерактивна зона за археология и история" с възстановяване на археологическите останки и крепостната стена на стара Сердика, а в непосредствена близост ще отвори врати и най-голямата книжарница за детски книги в страната. В новия търговски център ще има над 17 000 стоки, а акцентът ще бъдат българските производители.
Обновените Централни хали в София ще отворят врати напролет с интериор, максимално адаптиран към автентичността на сградата и оригиналния дух на тържището, обещават от Кауфланд.
Всички детайли, визуализации, идейни планове и подробно описание на проекта на Kaufland България за Централни хали могат да бъдат разгледани на специално създадената за целта информационна интернет страница: www.sofia-hali.bg