Кампусът на SIEMENS в град Цуг, Швейцария
Четете в брой 2/2019 на сп. ГРАДЪТ







Пълния текст - в брой 2 на сп. ГРАДЪТ
Siemens AG откри нов кампус в швейцарския град Цуг, където се намира международната централа на направление "Сградни технологии". Кампусът разполага със съвременна офис сграда с 1000 работни места и новопостроена сграда с производствени съоръжения. Обемът на инвестицията възлиза на над 250 млн. швейцарски франка. Като референтен проект на Siemens кампусът разполага със сградни технологии от последно поколение.
Siemens е един от най-големите работодатели в Швейцария. „Тук работят над 6000 души, включително около 300 стажанти“, заяви Джо Кезер, президент и главен изпълнителен директор на Siemens AG. "Направление "Сградни технологии" в Цуг ще се възползва в голяма степен от дигитализацията, повече от почти всяка друга индустрия, а през следващата година ще се превърне в основен елемент на новата оперативна компания Smart Infrastructure (SI)", допълни още Кезер. През 2018 г. "Сградни технологии" има повече от 29 000 служители в над 400 локации в света и реализира продажби в размер на 6.6 млрд. евро.
Строителството на офисната и производствената сграда започва през май 2016 г. и завършва през юли 2018 г. Кампусът на Siemens в Цуг е един от първите проекти, при които е използвано сградно информационно моделиране (Building Information Modeling - BIM) за проектиране и строителство. Цифровият близнак (digital twin), представляващ 3D модел на сградата, допълнен с техническа информация, е основата за ефективно и ценово оптимизирано управление на сградния комплекс
BIM е холистичен и дигитализиран процес за планиране, изграждане и експлоатация на сгради, създаден да бъде безпроблемно използван в бъдеще. Той спомага за повишаването на производителността в сградите и засяга всички участващи страни в процеса на изграждане – от собствениците, архитектите и проектантите, търговците на сградни технологии, брокерите, професионалното управление и поддръжка (facility managers) до фирмите за разрушаване и обезвреждане. В кампуса са интегрирани системи за сграден мениджмънт и система за пожарна безопасност и сигурност на Siemens, като акцентът е поставен върху устойчивостта и енергийната ефективност.
Офис сградата отговаря на най-високите изисквания на стандарта LEED, което й печели и Platinum сертификат, а производственото съоръжение отговаря на критериите за сертифициране по LEED Gold. Системата за сградна автоматизация e базирана на платформата за сграден мениджмънт Desigo CC, управляваща потреблението на енергия и всички инсталации в сградите. Енергоефективните термопомпи използват вода от езерото Цуг за охлаждане и се използват като източник на топлинна енергия. Сградите в кампуса не се нуждаят от твърди горива за генериране на енергия. ОВК системите са оборудвани със системи за рекупериране на топлинна и студова енергия. Дори системите за сгъстен въздух в производството имат система за оползотворяване на отпадъчната енергия.
Сградите са със зелени покриви, а офисната сграда използва приблизително 1500 куб.м дъждовна вода. Фотоволтаичната система на покрива на производствената сграда ще влезе в експлоатация през пролетта на 2019 г.
В 7-етажната офис сграда с размери 56x56 м могат да бъдат настанени 1000 служители. Разполага с 32 000 кв.м РЗП, която включва 18 400 кв.м офис площи и 11 000 кв.м подземен гараж на две нива с 250 паркоместа. Сградата е с височина 25 м.
Триетажната производствена сграда е с височина 16 м и размери 125х50 м. Вторият етаж на сградата разполага със 120 офисни помещения, както и допълнително пространство за професионално обучение и лаборатория. Доковете за доставка, резервоарите за азот и контейнерите за отпадъци са интегрирани в сградата, за да се сведе шумът до минимум и за да бъде кампусът архитектурно привлекателен.
В кампуса се намира съществуваща офис и производствена сграда, която е планирано да бъде модернизирана през 2021 г. В началото на 2022 г. в нея ще бъдат настанени около 450 служители на изследователската и развойна (R&D) дейност от направление "Сградни технологии".
През март 2018 г. направление "Сградни технологии" на Siemens се присъедини към съюза buildingSMART International (bSI) като член на Стратегическия консултативен съвет и на няколко национални представителства. Siemens е първият доставчик на сградни технологии, който става част от тази международна организация с нестопанска цел. Създаден от bSI, форматът за данни openBIM дефинира отворени, независими от доставчиците международни стандарти за BIM (Building Information Modeling). Тези стандарти са от съществено значение за подпомагането на процесите около активното дигитализиране в сградния сектор.
Пълния текст - в брой 2 на сп. ГРАДЪТ