Камарата на архитектите връчи Българските архитектурни награди 2023
DOT.Sofia на I/O архитекти - Вяра Желязкова и Георги Кътов, с голямата награда в конкурса

Новата сграда DOT.Sofia по проект на I/O архитекти (Вяра Желязкова и Георги Кътов) получи голямата награда в петото издание на конкурса „Български архитектурни награди“, организиран ежегодно от Камарата на архитектите в България (КАБ). Церемонията по награждаване се проведе на 28 септември в „София Хотел Балкан“ под патронажа на министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков.
DOT.Sofia е разположена в сложния контекст на Женския пазар в София с ясната амбиция да даде нова посока на неизбежната му трансформация. Това е място, съчетаващо съвременна архитектура и арт колекция, което предлага луксозно настаняване, кулинария, изложби и събития в сърцето на стара София. Атрактивната стоманена фасада се вписва уютно и естествено в колоритния пейзаж на района. Динамиката на едроразмерните капаци пред прозорците следва ритъма на пазара. Сградата има силно присъствие, но и уважително отношение към спецификите на мястото.
Голямата награда бе връчена на победителя от министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, председателя на КАБ арх. Владимир Милков и председателя на международното жури Франсоа Валентини.
„Искам благодаря на българските архитекти затова, че творят изкуство и създават отпечатък в историята. Затова че се справят с хилядите предизвикателства, включително бюрократични, пред реализацията на творческите си идеи. Пожелавам ви да творите произведения на архитектурата, които да говорят за нашето съвремие и да останат дълговечни паметници на креативния дух на българските архитекти“, обърна се към архитектите министър Андрей Цеков.
„Това са награди, които се дават от професионалисти на професионалисти за реализирани проекти и творчески постижения. Всяка година победителите се определят от международно жури от изтъкнати архитекти с богата практика и забележителни проекти. КАБ има амбицията да превърне „Български архитектурни награди“ в устойчива традиция и в най-престижното професионално отличие в сектора“, обясни арх. Владимир Милков, председател на КАБ.
Членове на журито бяха Биляна Асенова, основател на Unas Studio, носител на Български архитектурни награди 2022, Мелике Алтънъшък, Турция, Давид Никурадзе, Грузия, Стефано Капранико, UNStudio, Нидерландия. Вижте информация за членовете на журито.
Още 4 проекта получиха специалните награди на международното жури.
Think Education Forward на екип на Think Forward е концепция за архитектурно трансформиране на българско училище. Тя включва 8 проекта, които трябва да бъдат реализирани в период от 8 години. До момента са изпълнени 6 проекта за модернизация, като два са в процес на реализация. Финансирана от делегираните бюджети на училищата, стратегията е пример за социална иновация, инициирана от училищно ръководство и архитекти.
Експозиция „Врачански съкровища“ по проект на Ателие 3. Основната цел на проекта e да преосмисли остарялото музейно пространство и да представи съкровищата по вълнуващ и запомнящ се начин. В основата на архитектурния подход стои идеята, че съкровищата са извън времето и пространството. Залата е тъмна, за да се загуби изцяло усещането за пространство. Всички артефакти са окачени на специално проектирани елементи и изглеждат сякаш левитират във витрините.
Екип на на „Колективът“ с проект “100 стола на покрива” е първа стъпка от по-голяма инициатива за трансформация на Бизнес Парк София. Целта е да се създаде достъпно за всички, живо градско пространство, отговарящо на нуждите на обитателите на квартал “Младост 4”. “100 стола на покрива” е ситуиран върху последното ниво на паркинг сграда в рамките на комплекса, от което се открива гледка към Витоша и Люлин планина. Намесата отключва скрития потенциал на една локация, която до момента се е използвала единствено от автомобили.
Hotel Lotus на ARHIS PROJECT е изградена на скатен терен с панорамна гледка към Варненски залив. Сградата е интегрирана в ската и представлява визуален акцент над пътя. Изборът на архитектурна форма, белите фасади, стъклени парапети и декинг на терасите цели усещане за морска атмосфера. Hotel Lotus се отличава с острите си бели платна и все пак дискретно присъствие зад зеления склон.
По традиция в рамките на „Български архитектурни награди“ бе връчен приз за цялостно творчество от името на Камарата на архитектите в България. Отличието бе присъдено на изтъкнатия архитект и градостроител Стефан Стайнов с над 45-годишна професионална дейност в областта на териториалното устройство и градоустройството.

Специална награда за социален принос и успешно представяне на Венецианско архитектурно биенале 2023 получи екипът на POV architects за проекта “Education Is the Movement From Darkness to Light”, с който България участва в световния форум.
28 проекта бяха предадени за участие в петото издание на „Български архитектурни награди 2023“. В първия етап на конкурса международното жури номинира 18 проекта, които получиха правото да презентират проектите си пред журито. „Български архитектурни награди“ е най-значимият професионален некомерсиален архитектурен конкурс, който отличава добрите практики и качествените произведения на архитектурното изкуство. Наградените в конкурса проекти се номинират за престижните европейски награди за съвременна архитектура “Мис ван дер Рое”. Отличителна черта на конкурса е безпристрастното международно жури от архитекти със забележителни сгради и постижения в портфолиото си. Тази година председател на журито е Франсоа Валентини, основател на VALENTINY hvp architects в Люксембург.
Златен спонсор на „Български архитектурни награди 2023“ е РЬОФИКС България, а бронзови – ETEM и BAUMIT. Събитието се организира с подкрепата на Peri, Knauf, Laufen, Хидромат, Скала Риолит и НАСП. Медийни партньори са БНТ, БНР и ГРАДЪТ Медиа Груп.
Вижте пълна информация за Българските архитектурни награди