КАБ инициира нормативни промени за качествено архитектурно образование
Камарата на архитектите в България (КАБ) ще инициира нормативни промени за повишаване качеството на архитектурното образование. Идеята е при облекчени условия за прием по специалността да се повишат изискванията към студентите по време на самото обучение. По този начин в системата на висшето образование по архитектура ще остават само студентите, които показват необходимите качества за професионално развитие в сферата. Целта е университетите да създават висококвалифицирани специалисти, които да допринасят за устойчивото развитие на градовете. Подготвяните промени предвиждат повече възможности за професионална преддипломна практика, свързана с усвояването на професията. Една от идеите е КАБ да предоставя информационна платформа, която да подпомага студентите при избора им на стаж по специалността.
Предстои създаването на работна група с участието на представители на Архитектурните факултети от различните университети в България, която да формулира конкретните предложения за промени в нормативната уредба и по-точно в Наредбата за държавните изисквания към магистрите по архитектура. Очаква се до есента предложенията за промени да бъдат внесени за разглеждане в Министерството на образованието и науката. Това съобщи зам.-председателят на КАБ проф. д.а.н. арх. Борислав Борисов по време на кръгла маса на тема „Качество в проектирането - аспекти и проблеми”, която се проведе на 17 юни в рамките на Архитектурно-строителната седмица.
Събитието бе организирано от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) и в него участваха представители на браншовите организации, свързани със сектора, на академичната общност, държавната администрация и политически партии. Участниците в дискусията обсъдиха темите за промените в инженерното и архитектурното образование през последните 15 години; развитието на новите технологии в проектирането; влиянието на цените върху качеството на проектиране.
Присъстващите се обединиха около идеята, че са необходими нормативни промени, които да отговорят на съвременните изисквания и на динамичните промени в сферата на образованието. Архитекти и инженери настояха академичната подготовка на студентите в тези специалности да се фокусира върху специфичната обществена функция и световните стандарти на професията. Според тях трябва да се засили практическата страна на обучението, за да може студентите да се запознаят с изискванията на бъдещата си професия.
Участниците бяха категорични, че не трябва да се допуска даването на пълна проектантска правоспособност на лица, придобили магистратура по инженерна специалност при условие, че имат бакалавърска степен по друга специалност. Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране е длъжна да защитава обществения интерес и да не допуска неквалифицирани хора до важни професии, тъй като това може да доведе до тежки последствия за обществото, заяви председателят на КИИП София - град инж. Стефан Кинарев.
Присъстващите подчертаха отговорната роля на браншовите организации при предоставянето на пълна проектантска правоспособност на новозавършилите архитекти и инженери. Вписването в регистъра на съответната камара е строго регламентирано и става на базата на придобитата образователна степен и проектантския стаж, изтъкна председателят на КИИП инж. Марин Гергов.
Професионалните общности на инженерите и архитектите да работят съвместно за оптимизирането на законите за образованието, упражняването и регулирането на двете професии, призоваха участниците в кръглата маса.
Видео запис от кръглата маса можете да гледате тук: https://www.facebook.com/kiipbg/videos/1196112180833906