Инж. Адриан Маринов, MP Group: 3D и BIM моделирането нямат алтернатива
Четете в брой 2/2019 на сп. ГРАДЪТ

Пълният текст - в брой 2 на сп. ГРАДЪТ
Инж. Маринов, какви са предизвикателствата при проектирането на конструкции на индустриални сгради?
- За нас основното предизвикателство е да поддържаме високо качество като едновременно търсим и прилагаме уникални решения, така, че да не се осланяме единствено на рутината в ежедневието ни да проектираме.
Трябва да отбележим, че в този тип проекти се отделят повече ресурси и внимание в съгласуването между отделните компоненти. Изискванията към второстепенните конструкции са сравнително повече, по-разнообразни и много по-сложни. Тук нещата коренно се различават от жилищното строителство.
Водещият фактор в нашата работа винаги е постигане на проект, изискващ минимални разходи за строителство. Това са целите на всеки инвеститор, това е и нашата задача като проектанти. Ние се стремим да предоставим най-добрия и достъпен проект за конструкция, изпълним в срок и бюджет, и най-важното - без изненади по време на строителството както в индустриалните така и в жилищните и общесвени сгради.
Какви са иновациите и тенденциите при техническите решения в това направление?
- Чрез различните способи за напрягане на стоманобетонни конструкции ние постигаме максимални етажни височини и големи разстояния между вертикалните елементи. По този начин предоставяме по-голямо работно пространство за основната дейност на възложителя.
Обмисляйки технологията за изграждане на обекта, изборът ни варира между сглобяемо-стоманобетонни и монолитни конструкции, монтажно-стоманени конструкции и комбинирани конструкции. Обръщаме и голямо внимание и на факторите, които ги определят, а именно: изискваният срок на строителство, сезонът на изпълнение, необходимостта от пожарозащита.
Прилагането на 3D и BIM моделиране нямат алтернатива и са задължителни за доброто съгласуване и осигуряване на точност на последващото изпълнение.
Ние планираме отделните задачи на всеки човек от екипа, като по този начин можем да предвидим с точност кога ще е готов проекта. Така сме наясно с всичко, свързано с изготвянето и гарантираме спазването на вътрешнофирмените ни процедури за поддържане на най-високо качество.
Каква е ролята на доброто задание от страна на инвеститора и на технологията?
- Проектът за вече готовия обект е най-добър тогава, когато авторът-проектант, изпълнителят-строител и инвеститорът-възложител са доволни. Започвайки с добро задание, ще получим и добър проект.
Още в началото очакванията към проекта трябва да бъдат добре изяснени. По този начин се премахват опасностите, които в по-късен етап могат да доведат до появата на напрежение между отделните участници, както и до появата на непредвидени разходи и забавяне на строителния процес. Същевременно обаче, когато разполагаме с най-добрите професионалисти, които си вършат работата добре, евентуалните недостатъци в заданието могат и да не окажат отрицателно въздействие и изработеният конструктивен проект дори да надмине очакванията.
По правило чуждестранните компании са по-подредени в представите си и знаят какво искат, поради което с тях се работи по-лесно. Имали сме обаче и случаи, в които изискванията се оказват неподходящи за прилагане. Причините може да са различни – геоложки, земетръсни и дори технологични. Тогава ние се намесваме и ги адаптираме и коригираме. Нерядко наши технически решения биват въвеждани като фирмени стандарти на възложителя, с което можем само да се гордеем.
Кои са референтните проекти, по които сте работили?
- Всеки обект е важен за нас и затова винаги влагаме нещо уникално и запомнящо се. Примерите, които мога да дам, са много, но ще се спра на няколко.
Специално за логистиката на фирма „Шенкер“ за нуждите на разпределителното хале проектирахме почти 36-метрови сглобяеми напрегнати греди с големи отвори в стеблата им и покривни конзоли върху тях.
За пръв път в България използвахме технология с импулсно уплътняване за заздравяване на особената, льосова почва за нуждите на хипермаркет в Силистра.
За комплекс в град Пловдив, проектирахме група от жилищни сгради с рзп от около 30 000м2 в които предложихме и бяха изпълнени икономични монолитни стоманобетонни конструкции.
За производствената база на „Ареон“ приложихме напрягане след бетониране, чрез което намалихме височината на етажните конструкции, обема на фундирането и изискванията към почвата.
В конструкцията за хипермаркет във Варна вградихме спринклерен резервоар с обем 550 куб.м, също и преместихме и премостихме магистрален колектор с диаметър 1400 мм, като използвахме предварително напрегнати ТТ панели за подова конструкция.
За центъра за данни на фирма "Екуиникс" предвидихме почти 460 тона напрягаща сила за сглобяемите стоманобетонни греди с тегло 50 тона всяка, за да премостим товарите от сървъри и инсталации в размер на 25 тона на всеки линеен метър.
За разширението на BHTC трябваше да се съобразим с вече изпълнената съществуваща конструкция и предвидихме възможност за безфугово бъдещо разширение на обекта.
За детска градина “Пинокио“, спечелила специална награда на "Сграда на годината 2018", предвидихме фундиране на различни нива с цел намаляване на изкопните и насипните работи.
С натрупания професионален опит, който имаме през годините, сме изградили самочувствието на коректна и професионална фирма. Затова с нетърпение очакваме предизвикателствата на бъдещето, за да приложим нови и уникални проектантски решения в бъдещите ни проекти!
Пълният текст - в брой 2 на сп. ГРАДЪТ