HomekitFit: Умният дом прави живота ни по-лесен и свободен

Иван Лазаров, собственик и управител, Иван Георгиев, съсобственик и управител, Габриела Новчев, мениджър бизнес развитие, HomekitFit
HomekitFit е един от малкото български брандове, посветени на развитието на умния дом – като концепция и като физическа инфраструктура. Официален представител за България на редица изключително перспективни брандове като многопрофилните AQARA и специализираните в автоматизацията на контрола на достъп Tedee. Екипът им е млад и мотивиран, а подходът – нестандартен. Освен че са специализирани в изграждането на умни домове върху платформата на Apple (HomeKit), специалистите на HomekitFit предоставят консултации както на крайните си клиенти, така и на инвеститори, архитекти и дизайнери, които ги потърсят за експертиза. Макар да са базирани в България и да се борят за конкуренти цени от световните марки, иноваторите от HomekitFit са създателите на първия в Европа шоурум за smart home технологии, в който предоставят консултации и демонстрации за предимствата на съвременните технологии за умен дом на практика. Имат изключително развит сайт https://homekitfit.com с прилежащ онлайн магазин и множество интересни статии, проследяващи най-новите тенденции в областта на умните домове, детайлни описания и задълбочена информация, която прави първоначалното ориентиране в света на умния дом по-лесно и приятно.
- Разкажете накратко за HomekitFit и сферата на дейност, в която оперирате.
И. Лазаров: HomekitFit е компания, която предлага съвременни smart home решения, базирани на устойчиви безжични технологии, като следва световния опит и трендове в индустрията. Вярваме, че новите технологии са създадени да служат на човека и да пестят неговото време, енергия и ресурси. Мисията ни, от една страна, е да откриваме и внедряваме на българския пазар най-перспективните и висококачествените марки аксесоари за умен дом. Официален представител сме на редица иновативни брандове, например AQARA – компания с богато портфолио, която създава тренд в smart home решенията в световен мащаб. От друга страна, обогатяваме разбиранията на потребителите за достъпността на умния дом и предоставяме на клиентите си не просто контролери и сензори, а ноу-хау, базиран на богата ни експертиза. Затова през миналата година създадохме първия в Европа smart home демо шоурум, базиран на Apple Home платформата, в който всеки може да види на живо постиженията на модерните технологии, които работят в синхрон помежду си, създавайки уют и комфорт.
- Какви са разбиранията на потребителите за умния дом днес?
Г. Новчев: Общоприетото мнение за smart home сред потребителите е за нещо скъпо, трудно и сложно. Действителността е тъкмо обратната. Всеки дом може да се превърне в прецизна смарт система, независимо от етапа, на който се намира, когато комуникацията е базирана на безжични технологии, защото те пестят време и дават гъвкавост и стабилност на системата. И когато човек преминава през различни етапи в живота си, неговият smart home го следва, развива се и дообогатява. Умният дом се адаптира към нашия начин на живот. Технологиите поемат битовизмите и рутината, за да ни позволят да инвестираме времето си по-пълноценно в неща, които ни доставят удоволствие. Затова когато клиентите ни открият лекотата, с която могат да надграждат smart home системата си, за да автоматизират все повече процеси, които иначе им костват време и усилия, бързо се превръщат в ентусиасти, каквито сме и самите ние.
- Инвеститорите оценяват ли умния дом като добавена стойност към имотите, които предлагат?
И. Георгиев: Все повече инвеститори, архитекти и дизайнери действително се обръщат към нас за партньорство, защото, следвайки тенденциите в световен мащаб, получават все повече запитвания от клиентите си по темата и това се превръща в новото конкурентно предимство в бранша. Когато се изгради стабилна основа, клиентите могат да надграждат до самия безкрай, защото качествено изграденият умен дом се променя и развива заедно със своите обитатели. Неговата инфраструктура изисква несравнимо по-малка инвестиция от тази на предшественика му, за сметка на това пък ползите за крайния потребител са много по-леснодостъпни и големи. Ние от своя страна предоставяме експертно мнение как могат да се постигнат впечатляващи резултати с оптимални инвестиции и с индивидуален подход, така че да се създаде най-добрата конфигурация, която позволява развитие впоследствие.
- Какво търсят индивидуалните ви клиенти?
Г. Новчев: Клиентите ни са хора, готови да внедрят все повече съвременни технологии в дома си, които да им осигурят спокойствие, лекота и ефективност в ежедневието. Затова и основните направления, в които ни търсят, са автоматизация на осветлението, отоплението, охлаждането, и засенчването; контрол на достъпа; сензорика; а все по-често напоследък и аудиозониране, което интуитивно да следва движенията из дома. Когато клиентът не е напълно наясно с изискванията си, от нас зависи да задаваме правилните въпроси и да насочим въображението му към решения и автоматизации, които да отговарят на нуждите му. Един пример за утро в умен дом: алармата ви звъни, пердетата и щорите се отварят, температуратa в стаите се променя, включва се предпочитаното от вас осветление, кафемашината загрява, смарт хранилката сервира закуската на домашния ви любимец, зазвучава любимата ви музика… общо взето, красива сутрешна симфония.
- А сигурен ли е умният дом?
И. Лазаров: Точно това е въпросът, който интересува повечето архитекти и инвеститори. Умният дом е толкова сигурен, колкото платформата, върху която е изграден. Това е причината да сме специализирани именно в HomeKit – платформата на Apple, които несъмнено са постигнали върха по отношение на сигурността.
- Можем ли с помощта на умното управление на дома да пестим ресурси?
Меко казано. Отделно от това колко енергийно ефективни са съвременните аксесоари за умен дом, онова, което пести най-много ресурси, е неговата интуитивност. Той изключва климатика или радиатора, когато сме забравили отворен прозорец в помещението, и се грижи за прецизния контрол на осветлението, за да ни осигури оптимален комфорт с минимален разход. Автоматизацията на отварянето и затварянето на щори и пердета гарантира по-дългия живот на мебелите, килимите, картините и какво ли още не у дома, а в допълнение брандове като AQARA например позволяват изключително лесно изграждането на домашни security системи, предупреждават ни за течове и даже се грижат за храната на домашните ни любимци. Генерално обаче най-ценният ресурс, който ни спестява нашият умен дом, е менталният – от една страна, няма нужда да помним ненужни неща, защото ако ги забравим, това няма да доведе до разход. И от друга – колкото повече наши ангажименти поема умният дом, толкова повече пестим ултимативния ресурс – нашето безценно и невъзвратимо време.
- Какво е бъдещето на умния дом?
И. Георгиев: С две думи – изключително динамично. Основната тенденция е към синхронизация, синергия и интеграция. Внедряват се нови протоколи като Matter и Thread, в устройствата се интегрират все повече и повече допълнителни функции. Някои брандове избират строгата специализация в определено направление, например контрол на достъпа или автоматизация на осветлението, други развиват по-многообразно портфолио и покриват направления като сензорика, сигурност, умно видеонаблюдение и какво ли още не. Световната тенденция сочи към бъдеще, в което всичко работи с всичко и различни по тип и производител аксесоари действат в съвършен синхрон и с една обща цел – да направят човешкия живот по-лесен и свободен. Или обобщено, бъдещето чертае умният дом да стане толкова масов и достъпен, колкото сега е смартфонът.
Вижте cтaтиятa в бpoй 4/2023 нa cпиcaниe ГPAДЪT в дигитaлeн фopмaт c вгpaдeни ИHTEPAKTИBHИ BPЪЗKИ