Фасадният инженеринг - изисквания, проектиране, образование
Проведе се кръгла маса „Проектиране на сградни обвивки“

Фасадата - граница, мембрана, филтър, слой, кожа, обвивка, лице или нещо друго? Всички явления напоскедък - големите пожари, урагани, промяната на климата, голямата замърсеност в градовете, потвърждават, че трябва да имаме много сериозни изисквания към сградната обвивка. Фасадният инженеринг става все по-важен по цял свят. Правим усилия той да се утвърди и в България. Преди три години направихме предложение за промяна на Наредба 4 за инвестиционното проектиране - да се добавят текстове за проект по фасаден инженеринг в идейна, техническа и работна фаза. Това няма да доведе до подобряване на качеството на проекта, възразиха от администрацията. Продължава общественото обсъждане на наредбата. Това съобщи инж. Венета Новакова, председател на Асоциацията за фасаден инженеринг, при откриване на работен форум в УАСГ с участието на представители на бизнеса - доставчици и изпълнители, на академичните среди, браншовите организации, експерти. Дневният ред включваше теми като етапи и обхват на проекта по фасаден инженеринг, мястото му в инвестиционния процес и нормативната уредба, изучаване на специалността, курсове и обучения, дискусия за обхвата и съдържанието на наредбата.
Инж. Владимир Маринов, проектант по фасади и конструкции основно във Великобритания, направи презентация за развитието и концепцията на фасадния инженеринг. Фасадният консултант балансира процеса при началнтие стъпки на проектиране, защитавайки амбицията на архитекта без да компрометира инвестиционното проектиране. Инж. Маринов представи седемте фази на проектиране във Великобритания и етапите, на които се включва фасадният инженеринг. Какви са изискванията на различните фази на проектиране? В България често се прави прекалено концептуален дизайн или се изискват прекалено много детайли. Минималните изисквания за идеен проект включват енергийно и нормативно работещо решение, конструктивна схема, обособени зона за фасадата, анализ на риска, обща спецификация за остойностяване, запитване до производители с цел корекция на бюджета. Работният проект се прави от изпълнителя в повечето случаи. Интердисциплинарните екипи са доказано добро решение. Стойността на фасадата от стойността на един проект в Лондон може да достигне една четвърт, колкото струва и конструкцията, изтъкна инж. Маринов. Въпросът със застраховките в момента също е много актуален, особено след злополуки като пожара на кулата "Гренфел".
Без три фази в проектирането не може, дори са нужни четири, изтъкна инж. арх. Христо Генчев. Идейният проект трябва да включва чертежи, на базата на които може да се работи, и инвеститорът трябва да бъде убеден в това. Фасадното консултиране и авторският надзор, изготвянето на техническата спецификация са задължителни. Кой прави количествените сметки? При англосаксонския подход това е фирмата изпълнител, при немския - архитектът и фасадният консултант. Кой носи отговорност и за какво? Това са въпросите, на които се търсят отговори. Една допълнителна наредба ще улесни или ще усложни процеса? Подходящи указания могат да бъдат напълно достатъчни. В момента в проекта на наредбата тази част присъства и в трите фази на проектиране, но конкретните изисквания към проекта да не бъдат вкарани прекалено детайлно в наредбата, а в инструкции или БДС, така че да бъде гъвкав и да бъде извън държавно административния контрол, уточни Христо Генчев.
Председателят на Сдружение "Български врати, прозорци и фасади" Андон Тушев подчерта, че в момента трудът за подготовката на фасадния проект като част от фасадния инженеринг не се разбира достатъчно добре от инвеститорите, архитектите по сложните проекти няма как да го изискат от инвеститорите. За остойностяване на изпълнението е необходимо да има добър проект за фасадната обвивка. Добре е процесът да бъде добре регулиран от самото начало - това, което се опитваме да направим сега. Поради липсата на добри правила в последните години ПВЦ дограмите са масово некачествени, даде пример Андон Тушев. Фасадите вече стават може би най-бързо развиващият се сектор в строителството и един от най-скъпите елементи. Процесът на изпълнение на фасадния проект е много комплексен, с голям брой елементи, с дълги срокове на доставка и сложно изпълнение, често при липсваща част в проекта.
Изучаване на фасадния инженеринг като част от специалности, въвеждане на нова специалност като "Строителна физика" и на магистърски програми. Новостите в строителната индустрия трябва да навлизат все по-бързо в процеса на обучение. От есента на 2019 г. магистратурата по енергийна ефективност вече ще има държавна поръчка, уточни Фантина Рангелова, декан на Строителния факултет.
Асоциацията за фасаден инженеринг и Сдружение "Български врати, прозорци и фасади" да излязат с предложение за указания за дефиниране в нормативите на понятието "фасада" и за уточняване на съдържанието на фасадния проект, предложи Венета Новакова.