ДНСК: Разрешението за строеж на "Златен век" е изтекло през януари 2020 г.
Видни архитекти и юристи защитават проекта в специално видео

Издаденото през 2007 г. и презаверявано през 2012 г. разрешение за строеж на "Златен век" е изтекло през януари 2020 г., строителната площадка е била открита на 11 януари 2010 г. Позицията ни е ясна, процедурата е приключила, „Артекс“ няма валидно разрешително за строеж“, съобщи на извънреден брифинг директорът на ДНСК арх. Влади Калинов.
Решението е резултат от разпоредената преди месец от министър Виолета Комитова още една проверка от страна на ДНСК. Издаден е констативен протокол, който може да се обжалва до 7 дни, след което се издава заповед за спиране на строежа. Компанията инвеститор може да започне процедура за ново разрешително за строеж, съобщи още арх. Калинов.
Изводите са направени след дълъг анализ на всички предоставени в ДНСК документи, след множеството правни становища, които са разгледани и след преглед на всички действия на общински и държавни органи. „В случая имаме предоставени над 10 правни становища с най-различни екзотични тълкувания“, посочи арх. Калинов. Според него може да се говори за правна несигурност, създадена при промените в ЗУТ, и по-точно в чл. 153 на Закона. „Там са сложени няколко основни репера, за да бъдем категорични като основание за това, което предприемаме. Разрешителното за строеж има 10-годишен срок и датата, от която тече този срок, е откриване на строителната площадка. Фирма „Артекс“ е открила строителна площадка на 11 януари 2010 г.“ Така написан законът, означава, че всички следващи презаверки, които са правени, нямат отношение към срока на действия на РС. За съжаление това се е случило, когато е направена поредната поправка на ЗИД на ЗУТ. Плановете за издигане на небостъргач започват през 1996 г., когато е процедиран, одобрен и влязъл в сила подробен устройствен план (ПУП), който предвижда изграждането на сграда с височина 108 метра на същото място. РС е издадено през 2007 г. и е презаверено през 2012 г., но в ЗУТ няма текст, който да валидира нов срок визирайки презаверката. На въпрос от медии дали има извършено незаконно строителство от изтичането на разрешението за строеж до настоящия момент, арх. Калинов посочи, че има изграден един етаж.
Според арх. Пламен Мирянов държавните институциите са длъжни да се съобразят със съдебното решение за отмяна на забраната за строителство. "Артекс" може да заведе дело срещу държавата в Страсбург за пропуснати ползи и планира протести пред МРРБ и ДНСК. Поддръжници на проекта организираха митинг през МРРБ в понеделник и пред ДНСК - във вторник.
Известни архитект и юристи подкрепиха „Златен век“
Строителната компания "Артекс" пусна видео, което обединява мненията и аргументите на професори, правни експерти, инженери, архитекти, творци и други хора, които подкрепят построяването на сграда "Златен Век" и застават зад идеята за създаване на музей на християнската култура и изграждане на православен храм на върха.
Ще чуете изявления и мнения на проф. Огнян Герджиков, адвокат Владимир Пенков - председател и старши съдружник в "Пенков, Марков и партньори", проф. д-р Орлин Давчев - декан на архитектурния факултет в УАСГ, Васил Горанов - художник, Красимир Тодоров - скулптор и художник и други.
Адв. Владимир Пенков, председател и старши съдружник на "Пенков, Марков и партньори"
Дали една сграда е висока е изключително относително понятие според мен, тъй като това се определя от нейната същност и от контекста, в който е разположена. А именно тази сграда е в среда с наличие на бившия Японски хотел, сградата на Енергопроект. И именно там на тази височина според мен е логично да съществува една висока пунктова сграда. Една сграда, която ще се превърне в емблема на столицата ни, като един европейски град.
Васил Горанов - художник
Има влязло в сила съдебно решение и не подлежи, и няма как да подлежи на каквото и да е съмнение, че е на лице съществуващо разрешение за строеж най-малко до ноември 2022 г. за "Златен Век". Нека хората, които сами се позовават на върховенството на закона, спазват този закон и не торпилират този принцип, и то само по лични и лобистки интереси. Те не бива да рискуват инвестиционния климат в цялата страна. Не са ли нанесени достатъчно щети, кой ще ги поеме, кой ще ги компенсира?
Проф. д-р. арх. Орлин Давчев, декан на архитектурния факултет в УАСГ
Идеята за изграждане на високи сгради тук на върха на Лозенския хълм, където се намираме в момента, присъства в градоустройствените планове на столицата още от 60-те години на миналия век. В продължение на тази концепция са изградени първо сградата на Енергопроект, 10 години по-късно - 79та година е завършен хотел Витоша – Ню Отани, известен като Японския хотел сред столичани. И в момента се изгражда най-високата от трите кули сграда "Златен Век" на Артекс.