Български архитект спечели конкурс за детски комплекс в Италия
Проектът трансформира бивша керамична фабрика на брега на езеро

Български проект спечели първо място в международен архитектурен конкурс за Детски комплекс в Лавено Момбело, Италия. Автор на отличения проект е арх. Симона Хаджиева, дипломирала се наскоро в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София.
Официалната церемония по връчване на наградите ще се проведе на 28 март в Милано, Италия. Наградата е в размер на 10 000 евро.
Възложител на конкурса „Kids Factory“ е застрахователната компания Unipo, която поверява задачата по огранизирането на състезанието на Young Architects Competitions - сдружение, популяризиращо архитектурни конкурси сред младите архитекти.
Целта е да се създаде детски комплекс на територията на бившата керамична фабрика Società Ceramica Italiana, която в момента е собственост на Unipo. Фабриката разполага с 27 000 м2 РЗП на брега на езерото Маджоре в италианската община Лавено Момбело.
Основната цел на проекта, наречен „Пътешествие в гора от колони“, е превръщането на старата забравена фабрика в едно живо и динамично пространство, което разказва история и отключва въображениеото.
Предвижда се запазване на някои от съществуващите сгради, организиране на разнообразни пространства за игра и отдих, както и три основни нови сгради – образователен, развлекателен и детски център.
Очаква се новият детски център да привлече много туристи в тази живописна част на Италия, предлагайки разнообразни възможности за отдих и развлечения на децата.
В конкурса са отличени 30 финалисти, 10 почетни, 4 златни и 3 основни награди. Те са оценявани от авторитетно жури, в което участват архитектите Ben van Berkel, Stefano Boeri, Mario Cucinella, Emmanuelle Moureaux, Keiichiro Sako Arne Emerson и други.
За шеста поредна година YAC предоставят на млади архитекти поле за изява на международно ниво. Ежегодно провеждат множество конкурси в различни точки на Европа и с различна тематика, които са ориентирани към архитектурни студиа, студенти и млади архитекти до 35-годишна възраст.
Четете повече за проекта на Симона в следващия брой на списание ГРАДЪТ