България подготвя завръщането си на Венецианското архитектурно биенале
От "Фондация Биенале" очакват да бъдат определени куратор и комисар на българската експозиция
България може да се завърне на сцената на Венецианското архитектурно биенале през 2020 година. Първите стъпки в тази посока вече са направени, научи gradat.bg. Министерството на културата е изпратило официално писмо до "Фондация Биенале", в което е заявило намерението на страната да участва в най-стария и престижен форум за архитектура в света. Оттам вече е получено и потвърждение, като организаторите очакват да бъдат определени куратор и комисар на българската експозиция.
От Камарата на архитектите в България (КАБ), която инициира възобновяването на българското участие, имат опасения, че страната ни изостава със сроковете. От браншовата организация са подготвили статут, който определя правилата за избор на куратор на българската изложба. Документът обаче все още не е гласуван от културното ведомство. „Необходими са по-бързи действия, тъй като след приемането на статута има и едномесечен срок за обжалването му. Времето напредва, а ние разпологаме с кратки срокове, за да организираме всички подробности“, предупреждават от КАБ.
Все още не е напълно изяснен и въпросът с финансирането на българското участие. От КАБ ca подготвили предварителен разчет на бюджета, който е необходим за организация на проявата. Оттам са готови да отделят от собствените си средства, като за целта KAБ - Coфия Oблacт пpeдлага цeлия cи гoдишeн бюджeт. Oбщoтo cъбpaниe нa KAБ cъщo e глacyвaлo cyмa oт цeнтpaлния бюджeт. От страна на държавата обаче не са предвидени никакви средства до момента.
Венецианското архитектурно биенале се провежда всяка четна година. Седемнадесетото му издание ще бъде от 23 май до 29 ноември 2020 година. Ако България успее да се включи в него, това ще бъде второто участие на страната ни след появяването й през 2008 година. Тогава се представихме с инсталацията "Вulgаrіа: Тhе Yоung Аrсhіtесtѕ" пo идeя нa apx. Гeopгий Cтaнишeв, paзпoлoжeна в cтapиннa cгpaдa нa вeнeциaнcĸия o-в Gіudесса.
За да разберем повече подробности за перспективите пред участието на България в световния форум, потърсихме зам.-председателите на КАБ арх. Мартин Христов и арх. Петкана Бакалова.
Камарата на архитектите поде инициатива за възобновяване на участието на България във Венецианското биенале през 2020 година. С какво участието е важно за България?
Арх. Мартин Христов: Участието е много важно първо защото там се кани и участва държавата. Така тя показва, че архитектурата и глобалните теми са важни за нея. Смятаме, че редовното отсъствие на България от биеналето е срамно, защото тя е единственият член на Европейския съюз, който няма павилион и редовно не участва дори с инсталация.
За сравнение през 2018 г. Република Северна Македония имаше два павилиона, а един от най-харесваните павилиони беше на младата държава Косово. Участието е важно и за нашата гилдия, но не си представяйте, че това е изложба, с която ние просто ще се похвалим колко добри архитекти имаме. Не че това е нещо лошо и маловажно, но концепцията на биеналето е да не е просто изложба, а по-скоро форум.
Всяко издание има отделен куратор, който определя неговата тема като тя обикновено е свързана, освен с архитектура, и с актуални световни проблеми, тенденции и тревоги. В този смисъл биеналето дава възможност България да има глас и той да бъде чут.
Арх. Петкана Бакалова: От Министерството на културата приветстваха инициативата ни и заявиха пълна подкрепа. Още преди няколко месеца от ведомството се ангажираха, че ще подготвят и изпратят официално писмо за намерение до организаторите от „Фондация Биенале“. КАБ ще се заеме със самата организация на участието. Очакваме нещата да се получат и България да се включи в архитектурния форум.
Как смятате, че трябва да протече процесът по организацията на българското участие в биеналето?
Арх. Петкана Бакалова: Най-напред трябва да се избере място. Ние искаме да са „Арсенале“ или „Джардини“, но там наемът е по-сериозен. Коментирахме варианта да се наеме мястото за 20 години, за да може цената да е по-приемлива от една страна, а от друга да е гарантирано участието ни. Мястото може да се използва от България за двете биеналета - по изкуство и по архитектура. Тоест всяка година ще бъде ангажирано и това е добре, защото мястото става разпознаваемо. Знае се, че тук е България. Следващата стъпка е конкурс за избор на куратор. Обсъждаме дали той да бъде международен или национален.
Арх. Мартин Христов: Надяваме се да не сме закъснели за двете основни локации „Арсенале“ и „Джардини“. Важно е да сме именно там, защото голяма част от посетителите се ограничават само до тях. След като получим павилион можем да пристъпим към организацията на конкурс за куратор. Той дава предложение какъв ще бъде павилиона, дали ще е изложба или инсталация, как ще се изпълни и с какъв бюджет. Решенията могат да са най-различни. Например британският павилион миналата година беше абсолютно празен и канеше посетителите да пият чай на покрива му – нещо, което много хора асоциираха с Брекзит. Друго, на което от КАБ държим, е конкурсът да стане отворен и популярен, за да може да предизвика дискусия и размисъл тук в България. Важно е обществото да види какви са били критериите, кои други идеи е преборил победителят, а не просто резултат, който да замине за чужбина. За целта е нужно да има достатъчно време, което може да се постигне единствено с много добра организация и координация.
Как ще се финансира изявата на страната ни в световния архитектурен форум?
Арх. Петкана Бакалова: Възможни са няколко опции. Едната е българската държава да отпусне целеви средства специално за участието в биеналето. Другата опция е КАБ и институциите да си партнират, като бъдем подкрепени от спонсори и дарители. Това е предложение на камарата, за което от министерството поеха ангажимент да проверят дали е възможно.
Третият вариант е КАБ да получи т. нар. държавна помощ в размер до 200 хил. евро. Единственият път, в който България е участвала в биеналето, е струвал между 130 - 150 хил. евро. Камарата също е предвидила в бюджета си за тази година средства за инициативата, ще отделим и следващата година, имаме разговори с дарители. Тоест има различни варианти за финансиране на участието и вярвам, че нещата ще се случат.