Бъдещето: "Офисът е тук, за да остане"
GREEN PAGES с Весела Вълчева-Макгий, "Трипъл Грийн Билдинг - България"
Не може да се каже със сигурност дали пандемията COVID-19 започва да отшумява, но знам, че всички сме готови за това. Животът, поне у нас, започва да се завръща към нормалното, но да не се лъжем - той съвсем не е същият като преди. Връщаме се постепенно на работа в офиса, но той не е същото място – изведнъж най-силният тренд в дизайна на офиси – open office – се оказва неактуален. За момент дори се почудихме ще се върнем ли някога в офиса? Ще има ли офиси в бъдещето?
Поработихме от вкъщи в някой обособен ъгъл с лаптоп на коляно, овладяхме платформи за виртуални срещи, събития, дори конференции, повъргаляхме се по домашно облекло. Някак си продължихме да работим. Видя се, че хората са адаптивни и са съвестни да си вършат работа дори и извън офиса. Но се видя и че освен място за работа работното място играе важна роля в нашия живот – то представлява социална и творческа среда, то ни стимулира да се погрижим за себе си, да се облечем, да се идентифицираме като индивиди, с идеи, с цели, с амбиции.
И къде се намираме сега в залеза на масовата истерия, предизвикана от COVID-19? Ясно е едно – офисът няма да изчезне. Той е необходима среда за нашите нужди като хора и представлява място, където ние сме продуктивни и креативни. Така че въпросът не е ще има ли офиси в бъдещето, а по-скоро как ще изглеждат новите офиси.
ТЕНДЕНЦИИ В БЪДЕЩЕТО НА ОФИС ПРОСТРАНСТВОТО
Целта на офиса се променя
След като повечето от нас бяха принудени да преминем в режим на дистанционна работа благодарение на пандемията, последните проучвания показват, че много служители искат гъвкавостта на хибридна работна ситуация – да имат възможността да остават по някой друг ден вкъщи, но през останалото време да могат да влязат в офиса и да работят оттам.
Това показва, че офис средата със сигурност не е мъртва - но нейната цел се променя. Работното пространство привлича работниците не просто така, че да могат да седнат зад бюро и да изпълняват служебни ангажименти. Те демонстрираха, че могат да правят това и от дома си. По-скоро новата цел на офиса ще бъде създаване на социални преживявания – среда, в която колегите да могат да си взаимодействат, да общуват и да си сътрудничат лице в лице.
Независимо от това как ще се определи балансът между дистанционна и присъствена работа, социологът с фокус върху работната среда Трейси Броуър наскоро написа в списание Forbes, че „офисът е тук, за да остане“: работата в офис укрепва хуманността и иновациите, целта, енергията, благосъстоянието, таланта, културата - и не само.
Планирането на офиса се променя
COVID-19 ни остави наследство - гъвкави работни пространства. Позволявайки на служителите да работят където и когато пожелаят (максимална гъвкавост, минимални ограничения), да им помогнат да се чувстват комфортно - за да са максимално продуктивни.
Ще трябва да възприемем дизайн, чувствителен към дейността, за да оптимизираме изживяването на работното място - плаващи места за работа, опции за дистанционна работа, оптимизация на пространството и други. Като такива ще продължим да наблюдаваме нарастване на интереса към гъвкавите работни или co-working пространства.
Тенденцията hot-desking премахва традиционното лично пространство за работа и вместо това кара служителите да избират къде да седят всеки ден на принципа „първи пристигнал, първи избира“. Това позволява различни зони за съвместна работа като пространства за мислене.
Разпределените места за сядане и поддържането на собствено пространство изглеждат един хигиеничен вариант, но всъщност офисите с определени места обикновено имат бюра "доказано по-мръсни от много тоалетни". Това е така, защото на чистачите често се казва да не докосват лични предмети на бюрата на хората. В офиси с неопределени места за работа бюрата могат да се почистват основно всяка вечер - и следователно са по-чисти.
Освен по-гъвкави офис пространствата излизат и навън. Заниманията на открито с достатъчно вентилация крият по-малък риск от заразяване, отколкото на закрито. Въпреки че не е възможно за всички компании и във всеки климат, много компании създават офиси на открито с цел подобряване на безопасността.
Конферентните пространства ще се свият - по-малките зали насърчават по-малки групи от хора. Вместо двама или трима души да дискутират в малка зала, което може да бъде рисковано, те ще могат да поддържат здравословно разстояние и без да заемат голяма конферентна зала.
Бъдещето на офис дизайна е по-безопасно и по-приятно по устойчив начин
Въпреки че сме повлияни от тенденциите в дизайна на работното място от пандемичната ера, нека не бързаме да поставяме пластмасови прегради между работните места, без наистина да мислим дългосрочно как това влияе върху концепцията и дизайна на нашите работни пространства.
За дизайнерите и стратезите на работното място COVID-19 е катализатор за внедряване на устойчиви дизайнерски елементи и материали, които отчитат благосъстоянието на хората. Ще се дава приоритет на материалите лесни за поддръжка, които издържат на мухъл и насърчават доброто качество на въздуха в помещенията с цел повишаване на качеството на вътрешната среда - антимикробни като мед, корк, вълна.
Освен това офисите ще трябва да се проветряват по-добре с вкарване на външен въздух, за да се разреждат замърсители във въздуха и да се понижат възможностите за предаване. Системите за ОВК трябва да бъдат модернизирани, за да се подобрят циркулацията и филтрирането на въздуха.
Офисите ще стават все по-зелени, тъй като вдъхновените от природата дизайнери на работното място внасят естествени елементи вътре. Биофилният дизайн цели визуална свързаност между хората и природата. Това са фактори, за които стратезите отдавна настояват, но пандемията изненадващо силно ускори тези тенденции.
Hands free, или безконтактен достъп и нови технологии
Важна тенденция в дизайна на офиса през 2021 г. ще бъде внедряването на технология за безконтактен достъп за ограничаване на докосването на повърхността и по този начин разпространението на вируси на работното място. Технологията включва решения за безконтактно чекиране за посетители, които просто сканират QR код на рецепцията или точките за контрол на достъпа като врати, пропусквателни пунктове или асансьори в сграда. Основната цел е да се ограничи количеството на докосване на обикновени повърхности като дръжки на врати, хартиени дневници и химикалки, температурни скенери, дозатори за сапун, кафе машини и др.
Правилните технологии на работното място ще бъдат от решаващо значение за отделните сектори, за да помогнат на организациите да осигурят здраве, безопасност, сигурност и поверителност на данните на работното място. Според доклад на McKinsey 85% от компаниите са ускорили дигитализацията в тази област, като също толкова важно е тези технологии да са user friendly, така че влизането в офиса да не отнема 20 минути.
Стандартът WELL
Създателите на стандарта Well вярват, че сградите трябва да се развиват така, че в центъра на дизайна да се намират здравето и благополучието на хората. Стандартът за зелени сгради WELL използва цялостен подход към здравето в застроена среда, като оценява проектирането, оперативните характеристики и поведението на обитателите, което отличава WELL от останалите инструменти за сертифициране на "зелени" сгради. WELL де факто е инструмент, който надгражда типичните изисквания за сертифициране, като разглежда допълнителни критерии, отнасящи се до човешко здраве, физическо и ментално, както и към човешкото благополучие като цяло.
WELL представлява система за измерване, сертифициране и мониторинг на характеристиките на изградената среда, които влияят върху човешкото здраве и благосъстояние чрез въздух, вода, хранене, светлина, фитнес, комфорт и ум.
WELL се основава на набор от медицински изследвания, които изследват връзката между сградите, в които прекарваме повече от 90 процента от времето си, и въздействието им върху здравето на нас като обитатели. WELL Certified™ пространствата могат да помогнат за създаването на изградена среда, която подобрява храненето, физическото състояние, настроението, режима на сън и ефективността на обитателите му.
WELL се състои от над сто характеристики, които се прилагат към всеки проект на сграда, като всяка от тях е предназначена да адресира проблеми, които оказват влияние върху здравето, комфорта или знанията на обитателите. Много функции на WELL, предназначени за подобряване на здравето, насърчават установени добри практики, а някои функции са предназначени да променят поведението чрез образование и корпоративна политика или култура и да предоставят информация и подкрепа за вземане на положителен избор за начина на живот.