BalREc 2021: Новите тенденции продължават с пълна сила, икономически оптимизъм за 2022
Прогнози за 4% икономически ръст, намаляват офисите в строеж, жилищният пазар следва доходите и лихвените проценти, устойчиви зелени тенденции
Възстановяване на икономиката, нисък растеж през първото тримесечие с ускоряване през второто полугодие до 4% за 2022 г. и намаляване на инфлацията. Фактори като забавяне на ваксинацията, цените на енергията и забавяне на инфраструктурното строителство ще имат за резултат по-нисък темп на възстановяване. Цените на жилищата в България остават под средните за региона и напълно съответстват на нивата на доходите при очакван ръст на заплатите от 5-7% и най-ниско ниво на безработицата през 2023 г. Ще доведе ли инфлацията в резултат на бързото нарастване на доходите на домакинствата и на кредитирането до балон в цените на недвижимите имоти? Това бяха някои от констатациите, прогнозите и въпросите по време на икономическия преглед на Кристофор Павлов, главен икономист, Уникредит Булбанк, на тема: "Възстановяване, ликвидност, лихвени проценти и инфлация - основни фактори, ключови индекси и съпътстващи рискове". На 26 октомври в Hyatt Regency Sofia се проведе на живо традиционната годишна среща на real estate индустрията BalREc 2021: Sustainability for success: Transformation through impact с програма с 9 пaнeлa в 2 зaли и участието 70+ eĸcпepти oт вoдeщи професионалисти и ĸoмпaнии oт индycтpиятa.
Логистика и жилищни сгради са във фокуса на инвеститорите, хибридният модел на работа и гъвкавите площи заменят хоум офис модела при ползване на голяма част от офис сградите в София под 30%. Устойчивостта става ключова тема за бизнеса с недвижими имоти - бизнес имотите, които покриват критериите за устойчивост, ще имат неоспоримо предимство пред останалите на пазара тенденция, която ще става все по-видима през следващите 5 години. Някои ключови тенденции открои Михаела Лашова MRICS, изпълнителен директор, Forton | Cushman & Wakefield, с key-note презентацията Real Estate Market Outlook 2021: The Big Picture.
"Инвестиционна среда България 2021: Циклични и структурни тенденции в контекста на възстановяването" е темата на откриващия панел на BalREc 2021. Офис активите имат най-голям дял на българския пазар, като все по-голям дял от наемателите са склонни да се ангажират за по-дълъг срок, но качеството на продукта остава ключово изискване. Удвояване на пазара на офис площи в сравнение с 2008 г. Индустриалните и логистични площи остават най-горещият сегмент. Факт е засилена активност в ритейл паркове във вторични градове. Ръстът на строителната себестойност е с 25-30%, счупените вериги на доставки, таксите на ликвидността, "зелената" инфлация поставят редица въпроси пред строителните предприемачи. Какво ще се случи с банковите лихви като международна тенденция и местно развитие? Near-shoring се случва вече в Полша, Чехия и Словакия, но все още не и в България. Добра година очакват експертите на BalREc 2021 - секторът е жив и активен. Това са изводите на участниците в панела Елица Ценова, Lion's Head Investments, Асен Лисев, Браво Пропърти Фонд АДСИЦ, Таня Карагеоргиева, Уникредит Булбанк, Владимир Гюрджиев, CTP Invest, Флорин Тирла, Индотек Груп, Явор Костов, Forton | Cushman & Wakefield, Георги Киров, Colliers International, Кристиан Устинеску, EOS Group, Таня Косева-Бошова, Park Lane Developments.
Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика, представи кey-note сесия: "Икономика на жилищния пазар – фундаменти, жилищни нужди и ключови фактори". За разлика от 2008 г. актуалната ситуация и постпандемичната криза не засегнаха работните места и финансовия сектор, което има за резултат активен ръст на жилищното кредитиране и на ипотечните кредити. Жилищното строителство остава най-активният сегмент за банково финансиране. В сравнение с 2008 г. спестяванията на домакинствата са се увеличили 2.8 пъти, но цените на имотите са под стойностите от периода на първата криза.
"Жилищните сгради, градът и средата" е key-note сесията на арх. Здравко Здравков, главен архитект на Столична община. 12-15 хил. кв. м жилищни площи годишно излизат на пазара в София през последните години. Столичният пазар привлича както преприемачи, така и купувачи, които желаят да инвестират своите средства за да избегнат тяхното обезценяване. Себестойността на строителния продукт през 2008 г. и през 2021 г. е съвсем различна вследствие на навлизането на технологиите и иновативните продукти. Качеството на живот е резултат от добрата достъпност, зелени площи и социална инфраструктура, а качествените градски проекти добавят стойност.
"Съвременният начин на живот, средата на обитаване и жилищният продукт: създаване на стойност чрез инвестиции в устойчива и модерна жилищна среда" е темата на панел 1 в зала А. Тенденциите при създаването на строително-инвестиционен жилищен продукт са насочени към създаване на общности, добра инфраструктурна обезпеченост, близост до паркова среда, все повече устойчиво строителство, повишаване на стандарта на строителния продукт с по-добри строителни продукти, подобряване на микса от жилища и услуги за успешно обитаване. Наличието на допълнителни екстри като lounge, concierge услуги и детска ясла стават все по-важни, а партерен и последен етаж вече се оказват предпочитани. Повишава се качеството на самия жилищен продукт по всички части, системи и функции - от геотермална енергия до озеленяване на покрива. Модерните сгради вече са немислими без устойчива среда, която осигурява качество на обитаване, а полифункционалността и комплексният подход, освен локацията и градският транспорт, осигуряват дълговечност на проектите. В дискусията участваха Иван Горанов, Residential Park Plovdiv, Невена Стоянова, Luximmo Finest Estates, Мартин Янев, Realpad Smart Brokers, Христо Ангелков, Bulgaria Sotheby’s International Realty, Михаела Лашова, Forton, Cushman & Wakefield, Борислав Павлов, SavantElbul & Gloria Palace Residence, Йоана Заркова, Quintessentially, Иван Велков, БГФМА и FIABCI България.
Панел 2 се фокусира върху еволюция на жилищните нужди, развитие на пазарния цикъл и пазарни тенденции 2021, фактори за подобряване на средата на живот, градски потенциал за развитие на качествени жилищни проекти, пазар на луксозни жилища, тенеднции за ипотечно финансиране. В него коментираха Асен Лисев, Iris Park, Петьо Танков, Комплекс Липите, Стрaйв 4 БГ, Антон Андонов, ЕРА България, Диляна Христова, Нова Сити Груп, Ивайло Митев, Idea Home, Бойко Бойков, BH имоти, Весела Илиева, Unique Estates, Веселин Петров, ДСК Дом, Пепи Димитрова, Реалто Груп.
Физическият офис като център на корпоративната култура, пазарни тенденции и транзакции, възстановяване на присъствието във физическия офис, адаптация на новите офис проекти към пазарните нужди, ролята на услугите за гъвкавостта на модерния офис e темата на панел 3, с участието на Адина Уелш, RPHI, Георги Попчев, Lion’s Head, Антон Славчев, Avison Young, арх. Весела Вълчева - МакГий, Triple Green Building Group, Йордан Кръстев, Forton | Cushman&Wakefield, Тодор Кавръков, Търговски Център Европа, Георги Брашнаров, BASSCOM, Христо Андонов, Авалант. Над 200 хил. кв. м са офис площите в строеж през третото тримесечие на 2021 г. в сравнение с 387 хил. кв. м към същия период на 2020 г. при 15% свободни офис площи към момента. Много голяма част от компаните декларират, че под 30% от служителите работят в офиса, показва изследване на C&W Forton. София се отличава с най-ниските цени на офис наеми в региона, но все повече ще нарастват и ще бъдат по-видими различията между клас А и клас Б офиси. Основен двигател в развитието на офис сектора ще бъде зелената сертификация, все повече изисквана от наемателите. Въвеждането на пост-Ковид изискванията е задължително, но ниският процент на ваксинация не дава възможност да се премине към работа в офиса, нито пък да се възстанови стандартното използване на офиса, както преди пандемията. Увеличава се броят на хората, които работят на свободна практика и не искат да се върнат в офиса, което повишава изискванията към домашния офис. Голяма част от инвестициите се насочват към хибридния модел, към повишаване на ефективността на процесите и реорганизация. Увеличаването на обхвата на услугите от страна на наемодателите става задължително в отговор на нуждите на наемателите.
Панел 4 в зала А коментира бъдещето на работното място, преосмисляне на офис пространството и функциите, post-covid стратегии за работно пространство, work-life balance, co-working пространства, health&wellness на работното място. В него участват Георги Георгиев, MBL, Моника Григорова, Entract 127, Божидар Георгиев, Work&Share Coworking Space, Тони Александров, Work Better, Димитър Иванов, Авалант, Мануела Иванова, VMware, Илия Кръстев, AIBEST, Верка Петкова, Colliers International.
В рамките на програмата в зала Б по време на панел 1 с фокус "Зелената трансформация: ESG, устойчивост и зелени инвестиции" бяха дискутирани принципите на устойчивото строителство, "зелените" ценни книжа, инвестициите в екологична устойчивост и зелена трансформация, социалната ангажираност и корпоративните ценности, иновации и дигитализация. В него участваха Теодор Радонов, Европейска инвестиционна банка в България, Иглика Йорданова, Colliers, Лилия Кръстева, Ceres Management Services, Калоян Крумов, DGKV, Катерина Краева, Wolf Theiss, арх. Весела Вълчева - МакГий, Triple Green Building Group Bulgaria.
Фокусът на панел 2 в зала Б "Industrial and logistics: Бъдещето на веригите на доставки и ефектът за I&L активите" са развитието и трансформацията на веригата за доставки и специфичните нужди на ползвателите, нуждата и цената на бързите доставки като двигател на сектора, логистичните паркове като комплексен хъб, near-shoring на производствените мощности в региона. В него участваха Владимир Гюрджиев, CTP Invest, Петър Войтусяк, Revetas Capital, Спас Шопов, Индустриален парк София Изток, Мирослава Александрова, Логистичен парк East ring, Александър Гебов, „Паладин проект мениджмънт“, Георги Джибов, MBL, Даниела Бойчева, Colliers International, Любомир Бабуров, Ozone.bg, Жоро Ангелов, Forton | Cushman&Wakefield.
Панел 3 дискутира retail трендовете и клиентското преживяване, физическото пазаруване и тенденциите при поведението на потребителите през 2021 г., създаване на търговски дестинации, omni-channel търговията и дигитализацията, експанзия на ритейл парковете, с участници Тодор Левенов, Кауфланд България, Лидия Маргаритова, Фантастико, Иван Александров, eBag.bg, Андрей Петров, dm България, Стефан Косев, Regent's Property Advisors, Асен Динолов, LPP Bulgaria, Николай Вълканов, Сдружение за модерна търговия, Венцислав Огнянов, CCC shoes and bags.
Hospitality trends 2021 дискусията на панел 4 коментира post-pandemic модели за управление - трансформация и нови концепции, промени в профила на туристите, „гъвкавостта в последната минута“, възстановяване на международните пътувания, средносрочни и дългосрочни стратегии, транзакции с хотелски активи, нишови модели: Senior care, health и балнео центрове и услуги. В него дискутираха Живко Иванов, Galaxy Investment Group, Жулиета Серафимова, Гранд Хотел Милениум София, Елица Величкова, Sense Hotel, Венцислав Танчев, ТА Сънтурс, Деян Тодоров, Forton | Cushman & Wakefield, Антония Писленска, Rosslyn Hotels, Илиан Григоров, Block Health and Social Care, Симеон Георгиев, MBL. Hospitality trends 2021 дискусията коментира post-pandemic модели за управление - трансформация и нови концепции, промени в профила на туристите, „гъвкавостта в последната минута“, възстановяване на международните пътувания, транзакции с хотелски активи. Хоризонтът за възстановяване на хотелския бизнес е не по-рано от 2024 г. През сезона 2022 г. не се очаква възстановяване по-голямо от 70% от 2019 г. Възстановяването на чартърните полети зависи от COVID ситуацията. Senior living е сегмент, който може да се развива успешно в България като нов бизнес модел. Функционирането на хотелския сегмент в България се затруднява от пандемията и от ниското ниво на ваксинация в България. В панела дискутираха Живко Иванов, Galaxy Investment Group, Жулиета Серафимова, Гранд Хотел Милениум София, Елица Величкова, Sense Hotel, Венцислав Танчев, ТА Сънтурс, Деян Тодоров, Forton | Cushman & Wakefield, Антония Писленска, Rosslyn Hotels, Илиан Григоров, Block Health and Social Care, Симеон Георгиев, MBL.
Панел 5 в зала Б е с фокус Proptech: Стимулиране на растежа чрез технологии и иновации - нуждите на индустрията и proptech, интернет свързаност, киберсигурност и управление на real estate активи, взаимодействие между физическо и дигитално, интересни proptech стартъпи 2021. Сред неговите участници са Божидар Паляков, Schneider Electric, Георги Брашнаров, „Немечек България", Сергей Бурушкин, Нетера, Якуб Личак, REALPAD, Йонко Лазаров, Immotech, Цвете Дончева, PropTech1 Ventures, Георги Павлов, основател на Proptech.bg.