Архитектурният съвет на Европа: Устойчивата архитектура да бъде достъпна за всички
Българска делегация, начело с арх. Мартин Христов, участва в генералната асамблея на АСЕ в Барселона






Да се насърчават стандартите за създаване на устойчива архитектура, която да бъде достъпна за максимален брой хора. Целта е да се оформи култура за разпознаване и поддържане на качествените сгради в градовете. Това бяха основните теми във фокуса на обсъжданията по време на генералната асамблея на Архитектурния съвет на Европа (ACE), която се проведе на 22 ноември в Барселона.
На форума присъства делегация от България с участието на архитектите Мартин Христов, Владимир Милков, Десислава Димитрова, Истелиана Атанасова и Стоян Тодоров.
Архитектурният съвет на Европа ще работи по няколко ключови теми през следващите две години, обясни пред GRADAT.BG арх. Мартин Христов. Това са:
- Развитие в обществото на “Baukultur” - култура за разпознаване на качествените сгради и съзнание за необходимостта от поддръжка на добрия архитектурен облик. Качествена сграда не значи непременно архитектурен шедьовър. Една умно проектирана и построена сграда подобрява качеството на живот в целия квартал. Същото важи и в обратна посока. За да се подобри средата трябва да се повишат критериите и изискванията на обществото към сградите и общите пространства.
- Насърчаване на “affordable architecture” - архитектура, която максимален брой хора могат да си позволят. Европейските стандарти за строителство и безопасност при експлоатацията стават все повече и покачват цената на строителството и проектирането. Стремежът към безопасност и екология не бива да ограничават достъпа до добра архитектура.
- Опазване на архитектурното наследство в ЕС. Основното богатство на Европа е националната идентичност на всяка от страните в нея.
- Популяризиране на екологична архитектура и борба с глобалното затопляне. Трябва да се мисли за отделените въглеродни емисии не само по време на експоатацията на сградата, а и през целия ѝ живот - от производството на материалите, строителството, текущите ремонти до събарянето ѝ и рециклирането на материалите.
"Европейските архитекти се интересуват преди всичко от това как архитектурата влияе на живота на хората, дали го подобрява. Добрият дизайн вече не е достатъчен, за да бъде една сграда високо оценена. Тя трябва да е проектирана и построена с чувство за отговорност и да носи ползи не само на обитателите си, но и на квартала и града, трябва да се съобразява със средата и да не е самоцелно скъпа. Това са тенденциите, които наблюдаваме и при последните селекции на наградите „Мис ван дер Рое“. За прокарване на тези политики ACE ще се работи с Европейската комисия и с Министерствата на културата на всички страни членки на ЕС", обясни арх. Христов.
Участниците в генералната асамблея на Архитектурния съвет на Европа преизбраха арх. Джордж Пендл от Австрия за президент на АСЕ за втори мандат в периода 2020 – 2021 година. Избран бе и борд от 5 постоянни и 4 ротационни членове от различни държави.
АСЕ обединява всички камари и съюзи на архитектите в Европа. Българските членове са САБ и КАБ, които имат право на общо 10 гласа при избора на ръководство и програми.