Арх. Здравков: Търсим финансови инструменти за възстановяване на историческите сгради
"Разговори за града": Архитектурен модернизъм (ГАЛЕРИЯ)
Търсим финансови инструменти за възстановяване на историческите сгради за да намерим точния модел за София по най-добрите световни примери като Тел Авив и Милано, заяви столичният главен архитект Здравко Здравков. Предстои издаване на пътеводител на сградите за модернизма и той ще се превърне в част от туристическата програма на София. Говорим за предвоенния модернизъм, но трябва да мислим и за наследството от социализма, изтъкна арх. Любо Георгиев, ръководител на "Визия за София".
Важни теми от областта на градското планиране, опазването и възстановяването на сгради от архитектурния модернизъм от 20-те, 30-те и 40-те години на миналия век бяха във фокуса на дискусията в Централния военен клуб. „Архитектурен модернизъм“ е третото от поредицата събития "Разговори за града", организирани от „Направление „Архитектура и градоустройство“ - Столична община след срещите с главните архитекти на Москва и на Белград.
Участници в събитието по покана на главния архитект Здравко Здравков бяха арх. Лоренцо Дели Еспости от Милано, Италия, преподавател, съавтор и редактор на редица книги за архитектурния модернизъм, арх. Амнон Бар Ор от Тел Авив, Израел, експерт в опазване и възстановяване на исторически сгради, както и Васил Макаринов, който заедно с Теодор Караколев изследва българския архитектурен модернизъм.
Амнон Бар Ор, основател на Tal Gazit Architects Ltd. - водеща архитектурна фирма в областта на проектиране и опазване на паметници на културата, представи традициите в създаване на сградите на модернизма в Тел Авив с над 5000 Bauhaus сгради, за което градът е обявен за паметник на културата на ЮНЕСКО. С картини и видео беше демонстрирана работата по реновация на конкретни проекти.
"Белият град" в Тел Авив
Лоренцо Дели Еспости, доктор по архитектура от Politecnico di Milano и основател на Degli Esposti Architetti, Милано, коментира как да се подходи към наследството на модернизма на основата на историята на Милано като се спря на особеностите на процеса и регулацията.
Casa Rustici, Милано
Васил Макаринов представи влиянието на Bauhaus и модернизма върху развитието на архитектурата в България с конкретни проекти - Втора мъжка гимназия в София, сградата на БНБ, църквата "Света Параскева", апартаментните сгради "Недков" и "Урумов", и др., както и подходите за тяхното успешно съхранение и реставрация. Васил Макаринов заедно с Теодор Караколев е създател на фейсбук страницата „Български архитектурен модернизъм“, която в момента има над 11 000 последователи, както и на пътуващата изложба със същото име.
Реставрираната къща на Ангел Кантарджиев в София
Срещата продължи с дискусия с участниците за начините за опазване на паметниците на културата, тяхната автентичност и добрите световни практики.
Очаквайте: Следващият "Разговор за града" ще бъде с участниците в журито на конкурса за пл. "Света Неделя" на 20 юли.