Арх. Светослав Станиславов, СТАРХ: Мащабен проект с хармонична обтекаема архитектура
Излезе от печат новият брой 6 на сп. ГРАДЪТ
Пълния текст четете в брой 6 на сп. ГРАДЪТ
Арх. Станиславов, поздравяваме ви със завършването на "Варна Сити Парк Юг". Може ли да резюмираме неговите параметри и развитие във времето?
- Благодаря, определено бе предизвикателство. Най-вече заради факта, че "Варна Сити Парк Юг" е най-мащабният жилищен проект във Варна през последните 30 години, реализиран във време на голяма активност на строителния пазар. Това превърна реализацията на проекта в отговорна и нелека задача за всички нас, участниците в инвестиционния процес. В имот с площ 25 919 кв.м организирахме затворен изцяло жилищен комплекс от четири дванадесететажни сгради с общо 455 апартамента. Подземен гараж с площ 21 637.81 кв.м обезпечава комплекса с автомобили, така че надземната площ да бъде максимално зелена. Разгънатата застроена площ на целия комплекс е 67 173.33 кв.м. Проектирането стартира през лятото на 2016 г., а в началото на 2017 г. започна самото строителството.
Какво беше заданието и съответно основната концепция и архитектурна идея?
- "Варна Сити Парк Юг" е вторият жилищен проект, който реализираме с г-н Узунов. През 2013 г. бяхме избрани за проектант на първия жилищен комплекс "Варна Сити Парк" след проведен архитектурен конкурс. След успешната реализация на първия комплекс стартирането на "Варна Сити Парк Юг“ бе естествено, но много по-амбициозно продължение. Имахме много точна представа какво очакват клиентите от новия проект, съобразихме се с всички препоръки, направени от обитателите на вече реализирания ВСП. Накратко, водещо бе създаването на комплекс с максимално пространство между сградите, организирано като парк и място за социален живот.
Желанието на инвеститора бе да създадем сгради с характерна съвременна архитектура, които предвид мащаба си трябваше да бъдат с меки, обтекаеми форми, за да създадат най-малко съпротивление в средата. За да стигнем до конкретното решение преминахме през десет различни обемно-пространствени концепции, които предложихме и обсъдихме с г-н Узунов и екипа му. В основата на композицията е елипсовидната форма на парка и застрояването около него, което създава усещане за уютно пространство, „гнездо“. Сградите, оформящи „гнездото“, са решени в меки органични форми, както всичко в природата. Липсата на ръбове в сградите подсилва усещането за хармония на пространството. Искахме да добавим още стойност на проекта освен характерния архитектурен образ и обширното и зелено парково пространство. Затова инвеститорът реши да изгради уникална за жилищния пазар инженерна инсталация, която да осигури чиста вода, посредством сондаж с геотермална минерална вода. Цел беше минералната вода да бъде използвана както за питейна трапезна вода и битова гореща вода, така и за отоплението и охлаждането на комплекса.
Пълния текст четете в брой 6 на сп. ГРАДЪТ
Как са организирани функциите в рамките на комплекса? Какви са основните приоритети при функционалността на жилищата и отделните зони?
- "Варна Сити Парк Юг" е ситуиран в близост до бул. "Владислав Варненчик", една от основните пътни артерии на Варна, което обезпечава инфраструктурно комплекса с удобни и бързи транспортни връзки с всички части на града. В непосредствена близост са "Варна Мол", "Гранд Мол" и "Делта Планет Мол", на пешеходно разстояние са хипермаркетите "Лидл" и "Кауфланд". Поради това функцията в комплекса е изцяло жилищна. Функционалната организация умишлено не предвижда съпътстващи функции, които да нарушават спокойствието и комфорта на обитателите.
Апартаментите са с големина, отговаряща на търсенето на целевата група, към която са насочени, съставени от една, две и три спални, и оптимални светли пространства. Разпределени в четири сгради с по два входа, всички апартаменти имат удобна връзка с подземния гараж чрез общо 16-те асансьора, осигурени от един от лидерите в бранша - Schindler. Жилищата на първия етаж са обезпечени със собствен двор, а от по-горните етажи се разкрива просторна гледка към Варненския залив и града. В парка са предвидени детска зона и открит басейн с целогодишно ползване на топла минерална вода.
Как са третирани въпроси като детайл, материали и технологии?
- Толкова мащабен проект е трудно да бъде изпълнен с прецизността на малка бутикова сграда, затова още на концептуално ниво сградите са решени като обобщени линии и обеми, които следва да се възприемат от необходимата дистанция. Контрастът между белите хоризонтали и потъналите навътре тъмни елементи създава усещането на левитация - търсен от нас ефект. Белите линии са деликатно разместени във всяка сграда, така че да създават усещане за плавно движение. Освен това чисто функционално дават възможност на клиентите да изберат подходящия за тях апартамент по отношение на осветеност и визуална сигурност. Мястото, отредено за комплекса, е на територията на бивша индустриална зона, която не функционира от края на 90-те години. Практически около сградите няма наличие на звукови замърсители с изключение на бул. "Владислав Варненчик". Сградите са ситуирани с тясната си страна и на разстояние от сто метра от най-близкото платно на булеварда, така че да осигурим максимален звуков комфорт.
Както стана дума, проектът залага на иновативна инженерна технология. За пръв път в България собствен сондаж захранва жилищен комплекс с питейна и гореща минерална вода. Станция за физико-химична стабилизация на минералната вода осигурява чиста от химикали и хлор вода посредством сондаж с геотермална минерална вода с температура на извличане 47о С в дълбочина от 1.96 километра. Озонираната минерална вода e без наличие на хлор и сероводород, годна за ежедневна продължителна консумация при нулев риск за човешкото здраве. Минералната вода от извора на комплекса се използва за целогодишна климатизация (охлаждане и отопление). Термопомпа замества изцяло използването на климатик или парно при охлаждане и отопление на жилищата. Зелена енергия ще намали значително сметките за бита на апартаментите в комплекса.