Арх. Георги Коларов: Академията към Българския съвет за устойчиво развитие (BGBC) откри информационна кампания „Европейска таксономия в строителния бранш“

арх. Георги Коларов, Български съвет за устойчиво развитие BGBC
Арх. Коларов, защо Европейската таксономия е основна тема във вашата кампания?
- Устойчивостта се превръща от синоним на качество в определящ финансов фактор и Регламентът за Европейска таксономия от 22.07.2020 поставя категорични изисквания за устойчивост на инвестициите.
Европейската таксономия формулира изискванията за устойчивост на инвестициите чрез система с единни критерии за класифициране и нейният задължителен характер поставя бизнеса и администрацията в качествено нова и до голяма степен непозната среда.
Необходими са специфични познания, съответно обучения и тренинг на професионално ниво в подкрепа на участниците на финансовите пазари и представителите на държавните и общинските структури, и ангажирани с управлението на еврофондове.
Каква е конкретната насоченост на обучителната програма?
- Обучителната кампания на BGBC Академия е насочена към строителния сектор като една от устойчивите икономически дейности според Европейската таксономия с най-голям принос към процесите на декарбонизация и климатична неутралност. Техническите критерии за проверка се прилагат в три вида дейности с недвижими имоти:
- Ново строителство
- Реновиране
- Придобиване и собственост
За гарантиране на финансирането на икономически дейности, контролирани от таксономията ние трябва да постигнем разбиране за изискванията на таксономията в контекста на собствените дейности, както и да намерим пътища за интегриране на критериите за устойчивост в моделите на финансиране, процесите на оценка и анализиране на риска.
Каква е ролята на BGBC Академия в тези процеси?
- Българският GBC е част от световният GBC, най-влиятелната световна мрежа от организации, които работят заедно за осведоменост в публичния сектор, изграждане на капацитет чрез професионално обучение и подпомагане на бизнеса и правителствата, включително Европейската комисия в разработване на устойчиви политики за градско развитие.
Експертизата и специфичното ноу-хау на Академията като специализирана структура на Българския GBC ще бъдат приложени в рамките на кампанията в подкрепа на участниците в инвестиционните процеси в България.
Какви бяха темите на откриващата сесия, състояла се на 03.05.2022?
- На 3 май бе направен анализ на Европейската таксономия в пълния и контекст, включително преглед на техническите скрининг критерии за оценка на недвижимите имоти. Представен е сравнителен анализ на връзките между таксономията и рейтинг системите за устойчиво строителство.
Проведе се обучение и тренинг на консултанти за придобиване на сертификат „taxonomy advisor”. Обучението завърши с дискусия и примери от практиката.
Какви са ползите на участниците в обученията?
- Ползите за участниците в обучителната кампания, свързани с прилагането на таксономията са:
- Разбиране за изискванията на Европейската таксономия в контекста на собствените дейности
- Намиране на пътища за интегриране на критериите за устойчивост в моделите за финансиране, процесите на оценка, анализа на риска
- Разбиране за надеждността на информациите за устойчивост, оценяване и подобряване
- Представяне на модерен европейки продукт – софтуерна апликация, с която завършилите обучението да могат самостоятелно да оценят собствената дейност.
- Възможност за регистриране, одитиране и верификация на проекти за установяване на съответствие с Таксономията към BGBC Академия, като оторизирана институция в България.
Какво включват обученията?
- Академията ще провежда четири пъти в годината тридневни обучения по актуални въпроси свързани с таксономията и връзките и с големите рейтинг системи, както и обучение и тренинг за работа с електронната апликация BLUE AUDITOR. Предвижда се решаване на практически задачи за доказване на съответствие с таксономията.
Стратегически партньор в обученията и верификацията на таксономията е BLUE AUDITOR, Виена, член на Австрийския GBC.