760 години от обновяването на Боянската църква
Стенописите и сградата на световния паметник на културата бяха реставрирани отново преди 10 години с дарителска акция на Национален конкурс "Сграда на годината"










През 2019 г. се навършват 760 години от обновяването на Боянската църква от севастократор Калоян и 40 години от включването на паметника в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. На 31 октомври и 1 ноември 2019 г. Националният исторически музей (НИМ) и неговият филиал „Боянска църква“ ще отбележат двете годишни с международна научна конференция „Боянската църква между Изтока и Запада в културно-историческия контекст на XIII век“. Всеки, който желае да научи повече за загадъчния произход на ктиторите на Боянска църква - севастократор Калоян и съпругата му Десислава, за новооткрития средновековен кирилски надпис-графит в олтара на храма или се интересува каква е била храната и културата на хранене в София в периода X-XVI век, както и други интересни и любопитни факти за културно-историческия паметник ще може да го направи в Пленарна зала на НИМ, се казва в специалното съобщение на НИМ.
През 2005 г. в рамките на национален конкурс „Сграда на годината” от организаторите на конкурса и генералния спонсор „Евромаркет кънстракшън” АД бе поставено началото на инициатива „Вечните сгради на България” за възстановяване и съхранение на паметници на културата.
Първият такъв проект беше паметникът на културата от световно значение Боянската църква „Св. Никола и св. Пантелеймон”. Бизнесът и културата си подадоха ръка за възстановяване на сградата и стенописите. В инициативата се включиха над 60 дарители - строителни компании, финансови организации и частни лица, които по този начин се превръщат в ктитори на XXI век. През март 2006 г. по одобрен от НИПК проект започва работа реставрационен екип, ръководен от проф. д-р Г. Григоров и през юни 2008 г. реставрацията по стенописите и сградата на църквата завършва успешно.