С международен конкурс избират архитектурен проект на метростанция 20
Днес е официалният старт на конкурса за идеен архитектурен проект на метростанция 20 от първи метродиаметър на Софийското метро.
Конкурсът е възложен от Столична община, а организацията е поверена на архитектурния форум Sofia Architecture Week и Списание Едно.
| Срокове - обявяване на конкурса – 27.09.2011 г. - краен срок за регистрация и получаване на конкурсната програма до 16.00 ч. на 9.12. 2011 г.; София, ул. "Сердика" 5, деловодство - краен срок за задаване на въпроси към възложителя – 9.12. 2011 г. - краен срок за предаване на конкурсните проекти – до 16.00 часа на 9.12. 2011 г.; София, ул. "Сердика" 5, деловодство - техническа комисия – 11-12 декември 2011 г. - журиране – 13-15 декември 2011 г. |
Това е първа възможност да бъдат дадени и обсъдени идеи за архитектура на една от новите метростанции, която се намира в периферията на града и има потенциал да даде посока на развитието на неурбанизирани бъдещи обществени зони. Това е и един нов опит за дебат между жителите и управлението на София, казват организаторите.
Целта на конкурса е Столична община да получи предложение за идеен архитектурен проект за метростанция 20 от метродиаметър 1 на софийското метро. Проектът трябва да бъде предложение за цялостна устойчива архитектурна концепция на метростанцията и публичните пространства над нея, съобразена със специфичните изисквания на подземния железопътен транспорт и съвременните урбанистични принципи.
Авторите на проекта, който бъде отличен с първа награда, ще сключат договор със Столична община и Метрополитен ЕАД за изготвяне на работна документация по проекта.
Очаква се метростанция 20 да бъде реализирана по проекта финалист, като ще бъде част от линията между станция Цариградско шосе (метростанция 19) и станция Аерогара София (метростанция 23). Този участък е предвиден за изпълнение през 2014-2015 г. и ще бъде последната фаза на свързването на центъра на града, Централна гара София и Централна автогара София с Летище София чрез метролиния.
Предметът на конкурса е анализ и архитектурно проектиране на интериор на метростанция 20 от първи метродиаметър на София, както и оформянето на публичните пространства над и около метростанцията. Желанието на възложителя Столична община е да създаде едно общо пространство – подземно и надземно – с единна философия, с единен визуален и функционален език.
Конкурсът е едноетапен и анонимен. В него могат да участват български и чуждестранни архитекти.
Оценката на журито ще се формира от следните критерии:
а) естетика и архитектурна концепция на метростанцията и околното пространство (тежест 30%)
б) функционалност на решението (тежест 30%)
в) съобразеност с изискванията на заданието(тежест 25%)
г) строителна и технологична изпълнимост на проекта (тежест 10%)
Авторите на проекта, който бъде отличен с първа награда, ще имат възможността да сключат договор със Столична община и Метрополитен ЕАД за изготвяне на работна документация по проекта.
Ще бъдат раздадени една първа награда в размер на 10 хил. лв. и право на възлагане, една втора награда в размер на 6000 лв. и една трета награда в размер на 4000 лв.
Проектните предложения ще бъдат изложени и обсъдени публично след приключване на конкурса.
Проектът на трасето
Метростанция 20 е част от трасето от метростанция 13 в Младост 1 до аерогарата, което е проектирано от фирма "Рикат". Тя е във втория етап на това трасе, дълъг 5 километра и включва 4 метростанции: две са подземни в жк "Дружба" - 20 и 21, една е на естакада - 22, и една при аерогарата на терен - 23.
Метростанция 20, се намира в зелената зона между ул. "Кап. Димитър Списаревски" и бул. " Проф. Цветан Лазаров". Трасето минава под ул. "Кръстьо Пастухов" през "Дружба" 1, покрай езерата и излиза на бул. "Искърско шосе", където е следващата метростанция - 21. На кръстовището метрото ще прави връзка с трамвай 20 и с жп линията от Пловдив.
След ул. "Поручик Неделчо Бончев", успоредна на "Искърско шосе", трасето излиза на повърхността и преминава на естакада като тази на бул. "Драган Цанков" в зоната на КАТ - покрита. Тя е покрита не само заради шума, но най-вече заради зимните снеговалежи, които биха затруднили движението на мотрисите, а и водят до забавяне и нарушаване на графика на подземната железница.
При ул. "Подполковник Васил Златарев" в района на Гара Искър е ситуирана метростанция 22, която е проектирана на мостовата конструкция. След като премине ул. "Подполковник Васил Златарев", метрото слиза на ниво терен и така върви до летището, към източната част на аерогарата. Там прави директна връзка на вестибюлите на метростанцията със залата за пътниците на летището чрез ескалатори и асансьори. В този район няма застрояване, нито се пресичат комуникации, а и това е най-евтиният вариант - наземен.