Аутсорсингът - двигателят на офис пазара в България
Търсят се качествени офиси на комуникативни местоположения


Аутсорсинг пазарът в България показва устойчив растеж – от над 700 млн. лева през 2010 г. общият оборот на сектора достига до 975 млн. лв. през 2012 г., като делът на ITO аутсорсинга е почти 75%. От всички фирми в страната, които се определят като доставчици на аутсорсинг услуги, около 25% са български предприемачи. Мнозинството от външни инвеститори са представителства на компании от САЩ, Холандия, Великобритания и Израел.
Поради самата същност на аутсорсинг дейността малък брой компании осигуряват висока заетост, като в края на 2013 г. за сектора като цяло това са били около 18 000 - 20 000 души. Показателят показва стабилен растеж от над 18% през последните три години и ако тази тенденция се запази, до 2018 г. в аутсорсинга ще работят близо 50 000 души.
Аутсорсинг бизнесът в България започва с центрове за приемане на обаждания от клиенти и някои базови ИТ услуги и поддръжка. Днес в аутсорсинг центровете се извършват доста по-разнородни дейности, включително обработка на плащания и фактуриране, финансов анализ и други.
Аутсорсинг индустрията генерира около 3% от БВП на страната, като това е най-бързо развиващият се сектор на българската икономика. През последните 4 години приходите от аутсорсинг в България са се увеличили с 60%, а броят на заетите в аутсорсинг компании у нас към момента е над 22 000 души. Годишно секторът генерира приходи за около половин милиард евро. Той е нараснал с 40% през 2011 г. спрямо предходната година, а през 2012 г. – с 13 на сто.
Няколко са предпоставките, които определят
България като подходящо място за развитие на аутсорсинг услуги
– образование, работна ръка, данъчно законодателство, комуникации и работно пространство. Международни консултантски организации (Hackett Group, А.Т. Kearney) сочат страната като атрактивна аутсорсинг дестинация, като в региона има само един реален пряк конкурент - Румъния. В проучване от 2010 г. SourcingLine поставя България на пето място в света на държавите, подходящи за развитие на аутсорсинг бизнес, след Индия, Индонезия, Естония и Сингапур. България е привлекателна за аутсорсинга заради стабилната си макроикономическа и политическа среда, конкурентно ценообразуване, високообразована и квалифицирана работна сила, пише в доклада. В свой доклад от 2012 г. Световната банка поставя страната на 59-о място от общо 183 държави в класация на места, където е лесно да се прави бизнес.
Благоприятната икономическа среда за развитие на аутсорсинг услугите
се определя от:
- най-ниското ниво на корпоративен данък в ЕС - 10%
- наемите на офис площи са най-ниски в региона и се очаква това да се запази най-вече заради свръхпредлагането от ново строителство
- интернет достъпът се характеризира с едни от най-високите показатели за скорост и качество в света
- работна ръка – основния двигател на аутсорсинг сектора. В България 98% от гимназистите изучават чужд език, а 73% изучават поне два чужди езика. Близо 60 хил. студенти завършват от над 50 университета всяка година. От тях около 50% биха били подходящи кадри за BPO направлението, а над 10 хил. специализират във високотехнологични науки – физика, биотехнологии, компютърни науки и др. В същото време заплащането на труда все още е сред най-ниските в Европа и е почти на едно ниво с това в Румъния.
Какво търсят инвеститорите като съоръжения и персонал
Когато избират аутсорсинг дестинация, инвеститорите взимат под внимание редица фактори - наличието на хора c определени компетенции и знания в определена област: езици, информационни технологии, финансови анализатори. Бизнес средата също е от решаващо значение - законодателна рамка, политическа обстановка, прозрачност на работата c държавните институции, разходите за придобиване на даден имот, комунални услуги. В сравнение с други държави от Централна и Източна Европа България продължава да има конкурентни предимства в тези отношения.
Аутсорсинг и офиси
Осредненият размер на една сделка е 1608 кв.м при 1147 кв.м средно за целия корпоративен офис пазар в София. По данни на консултантската компания "Фортън" делът на аутсорсинг индустрията в офис пазара достига 64% от наетите и придобитите площи през първата половина на 2014 г. Към края на второто тримесечие незаетите площи в топ 10 на действащите офис проекти в София бяха едва 6.6%.
Размерите на търсените офиси са над средните за българския офис пазар, тъй като тези компании обикновено търсят да наемат повече работна сила поради обема на дейността си и за да постигнат икономии от мащаба, защото по заплати и по бизнес разходи България е на конкурентоспособна позиция в Европа.
Като качество се търсят изключително клас А офис сгради на много комуникативни местоположения - само те мога да гарантират непрекъсваемост на бизнеса благодарение на всички модерни системи за двойно електрозахранване, окабеляване, климатизация и др. Модерният офис е част от цялостната оферта към служителите - като местоположение, атмосфера и условия.
Клас В сградите остават в диапазона 6-8 евро на кв.м месечно в зависимост от местоположението и колко нова е сградата, но те рядко са предмет на активно търсене от аутсорсинг и ИТ компании освен на такива, които са насочени към местния пазар, например интернет компании, електронни медии сайтове за електронна търговия и др.
Изискванията към офисите
- големи светли височини
- отворен план, позволяващ гъвкави разпределения и преразпределения на площите
- безупречни системи
- качество на общата наемна услуга
- паркиране
- заведения за хранене и търговски обекти за служителите
- обществен транспорт
- екстри - гратисни периоди или периоди с намалени наеми, поемане частично или изцяло на разходите по оборудване на площите и други
- наемите - 10-12 евро на кв.м месечно за клас А офиси извън центъра.
Пловдив - вторият най-голям център за аутсорсинг, търси офис проекти
След София Пловдив е вторият най-голям притегателен център в България за инвестиции в информационните технологии и аутсорсинг на бизнес процесите и се стреми към разкриването на поне 5 хиляди нови работни места в сектора в следващите години. Високо развитата образователна система, богатата история и разнообразна многоезична среда в града са добра основа за развитието на IT и аутсорсинг индустрията. Пловдив е вторият университетски център в страната с над 40 хиляди студенти.
Към днешна дата в IT и BPO (business process outsourcing) сектора в Пловдив работят над 3000 души и създаването на работни места за младите и талантливи висшисти е сред най-големите приоритети на местното управление. Това е и най-бързо растящата индустрия в Пловдив, като потенциалът е сериозен и голяма част от водещите компании вече имат офиси в града.
Пловдив става все по-атрактивен и заради новите офис проекти, които се реализират в момента, и същевременно по-ниската с 30% наемна цена от тази в столицата.