Повишена активност в покупките на имоти над 100 000 евро
Прогнозираме активизиране на пазара на имоти в строеж и този на зелено


Какви са тенденциите на жилищния пазар през първото полугодие на 2014 г.?
- Регистрираме повишена активност и двоен скок в покупките на имоти над 100 000 евро, като през последните месеци тези сделки представляват около 15% от общите продажби. Основните причини за покупка са за живеене и за инвестиция, като вторият мотив става все по-често срещан на пазара. Сделките това лято се сключват сравнително бързо, хората търсят сигурна инвестиция за парите си и имотът е сред основните им предпочитания.
Какво е поведението на пазара на купувачите според доходите им?
- Хората с добри финансови възможности са по-гъвкави спрямо икономическата обстановка, което е основна причина за активизиране във високия сегмент. В същото време купувачите с по-ограничени средства обикновено имат по-малко информация и опит, съответно са по-колебливи при сключване на сделки. Поради тази причина активността в ниския и средния сегмент остава без съществени промени.
Какъв тип жилища се търсят най-често? Старо или ново строителство, с каква квадратура, на фокус ли са затворените комплекси?
- Най-често търсените имоти си остават двустайните и тристайните апартаменти. Търсят се запазени и ремонтирани имоти, а продажбата на неподдържани жилища е трудна и продължителна. Новопостроените имоти продължават да бъдат желани от бъдещите купувачи, но за съжаление предлагането на качествени проекти в момента е ограничено.
Запазва ли се тенденцията за по-голям дял собствено финансиране на сделката за сметка на по-малък ипотечен кредит?
- Последните ни актуални данни показват, че близо 70% от сделките са в брой. С помощта на ипотечен или друг кредит са реализирани 30% от сделките.
Какви са средните цени на пазара? Кои райони в столицата са най-предпочитани?
- Средните цени варират от 40 000 до 60 000 евро за двустайно жилище. В последните години се повиши достъпността на жилищните имоти и съотношението на цената на апартаментите спрямо доходите на населението. Интересът в столицата е насочен към локации с добра инфраструктура, лесен достъп и комуникативност, както и към традиционно престижните места, при които в последните години също видяхме подобрение. Предпочитаните квартали днес са център, "Гео Милев", "Изток", Докторска градина, "Бъкстон", "Стрелбище".
Бизнесът предпочита локация в нови офис сгради, построени по основните транспортни артерии на София - булевардите "Цариградско шосе", "България" и "Тодор Александров".
В кои градове търсенето е най-голямо?
- Предпочитаната локация за нови покупки обяснимо е столицата, като активни също са Варна, особено през лятото и въпреки климатичните катаклизми. Пловдив, Бургас, Стара Загора и Благоевград също привличат интереса на купувачите.
Как ще се отрази фалитът на КТБ на жилищния пазар според вас?
- Напоследък банковият сектор бе обект на слухове и спекулации, които доведоха до затварянето на четвъртата по големина банка първоначално за месец, а впоследствие и за по-дълъг период. Около 2% от общия обем средства бяха изтеглени от банковата система от страна на бизнеса и домакинствата, което не е много, но изразено в жилища се равнява на 10 хиляди апартамента. Най-вероятно по-голямата част от средствата вече са върнати или ще се върнат в банковата система, но юни определено беше доста активен, което е ясен сигнал, че част от средствата от банките се насочват към имоти. Всъщност дори без банковата криза спадът на лихвите по депозитите в последните години активизира купувачите на имоти.
Според данните на БНБ само през юни намалението на депозитите на домакинствата в банковата система е 500 млн. лв. и вероятно ще се повиши след отварянето на КТБ и "Креди Агрикол". Много е вероятно съществена част от тези пари да се влее в пазара на имоти. За последните 10 години цените на имотите се повишиха с 65%. Всеки може да си направи сметка от ползата, ако едно жилище освен закупено се отдаде и под наем. Истината е, че жилищата са едни от най-сигурните инвестиции в дългосрочен план.
Прогнозата ви за второто полугодие?
- Очакванията ни относно пазара на имоти са оптимистични. Предвиждаме висока активност на имотния пазар. Причината е спадът на лихвените проценти по депозити в комбинация с ниските лихви на кредитните пазари, както и раздвижване в нагласите в резултат от последните банкови новини. Очакваме тези тенденции да продължават развитието си. Интересът е предимно към жилищни имоти, както и към всеки един друг имот, който би могъл да донесе допълнителен доход на притежателя си в дългосрочен план. Расте делът на хората, които продават старите си имоти, за да купят нови. Прогнозираме активизиране на пазара на имоти в строеж и този "на зелено".
Какъв тип жилищни проекти имат бъдеше? Къде има неразработена ниша?
- Според последните ни анализи за предпочитане са имоти в по-тихи квартали, в близост до паркове, училища, места за развлечения, търговски центрове. Може да се каже, че съществува тенденция хората да търсят жилища в районите, в които работят. Това означава, че ако изграждането на нови офис сгради е причина за откриване на нови работни места, търсенето на жилищни имоти в съответния район също ще нарасне. Вече станахме свидетели на това явление в района на "Младост" и "Цариградско шосе".
Предстои подобен сценарий и при западните райони, тъй като в момента се строят два големи търговски центъра.
Оказват ли влияние климатичните промени на пазара за имоти?
- Природните явления донякъде насочват вниманието на купувачите към стабилността на сградата, материалите, конструкцията, здравината и издръжливостта на фасадата, което прави продажбата на стари неремонтирани сгради с нестабилна конструкция трудно, продължително и на ниска цена. Например градушката, която нанесе щети най-вече по автомобилите, не предизвика засилено търсене на гаражи и подземни паркоместа противно на очакванията. Интересът към застраховане отбеляза ръст непосредствено след явлението, но няколко дни след това традиционно намаля.
Как варират цените и какви са предпочитаните локации при наемите?
- Търсенето на големи жилища не е така силно поради високата цена, която по-големият процент от наемателите трудно ще плати. Бюджетът им обичайно варира между 350 и 450 лева, като този диапазон се отнася за по-крайните квартали на столицата. Цени между 500 и 700 лева за наем са приемливи за тези, които разполагат с повече средства и търсят по-добра локация. Най-предпочитаните квартали в столицата за наемане на жилище са "Младост", "Люлин", център, "Лозенец", "Дианабад" и южните райони.