Фирма от Пакистан иска да строи текстилна фабрика в Кнежа
Върху близо 120 дка държавна земя в Кнежа фирма от Пакистан с международни офиси в Дюселдорф, Германия, и Барселона, Испания, иска да строи модерна високопроизводствена фабрика за текстил, съобщи пред медиите областният управител на Плевенска област Илиян Йончев. Инвеститорите са харесали терена за строителство на зелено. Те обещават мащабна инвестиция, възлизаща на 42 млн. евро, и са с намерение да кандидатстват пред Българската агенция за инвестиции за сертификат инвеститор клас А.
Фирмата е един от водещите производители, вносители и износители на спортни облекла, зимни дрехи, спортни екипи, дрехи от трикотаж и кожени изделия.Целта им е засилване присъствието в Европа, установяване на централен европейски офис и производствено звено за достигане на изискванията за качество, произведено в Европа.
Преди дни в рамките на дискусия на тема "Инвестиции в Северозападна България", организирана от Китайско-българската обединена търговска камара, са били обсъдени подробности по организирането на инвестиционна конференция, която трябва да се проведе през септември тази година, по време на която разработвани регионални проекти ще бъдат представени на вниманието на китайски инвеститори.
До края на годината ще се проведе и Българско-китайски бизнес форум за възможностите за инвестиции в Северозападна България, в който основната тема ще е възраждането на бубарството като основен поминък за този край. Събитието се организира съвместно с Китайския съвет за международна търговия - Хангджоу. Градът е популярен като начална точка на Пътя на коприната, известен с производството на най-качествената коприна в Китай. В него се намира и Институтът по коприната, където почетно място като преподавател е заемал българинът Марин Върбанов. Форумът ще бъде уважен от повече от 150 компании от Китай, Тайван и Хонконг с изявен интерес къминвестирането зад граница.
Китайско-българската обединена търговска камара работи още по създаването на кредитна институция за финансиране на общини по проекти, реализирани чрез структурните фондове на ЕС. Акцент в дейността й ще продължи да е представянето на български храни и напитки в Китай.