153 млн. инвестиции в новите индустриални зони край Божурище, Телиш и Бургас

153 млн. инвестиции и 1650 работни места се очаква да се открият в трите нови индустриални зони в Божурище (София), Телиш (Плевен) и Бургас, обяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев пред медиите днес, по време на представяне на резултатите от дейността на Национална компания "Индустриални зони".
Данните, които обяви изп. директор на НКИЗ Атанас Ненов, са на база подписани договори с фирми, които ще извършват дейност на територията на зоните.
100 млн. лв. бяха отпуснати през 2009 г. за създаването на дружеството, които впоследствие са намалени на 30 млн. лв., припомни министър Стойнев, като основната идея на създаването й е привличането на чуждестранни инвестиции.
Акцент |
---|
Около 6,6 млн. кв.м., от които 73 900 кв.м. застроени и 225 500 кв. м открити складови площи, управлява дружеството. Това са 8 зони – съществуващите досега в Русе, Видин и Свиленград и новоизграждащите се в Божурище, Телиш, Бургас, Варна-Запад и Карлово. |
Южнокорейската фирма "Азия Инвест" ще инвестира 3 млн. лв. в биоземеделие в зона Телиш/Плевен, като възнамерява да увеличи инвестициите си до 85 млн. лв., като същевременон разкрие 700 нови работни места. |
Немската фирма Behr-Hella Thermocontrol GmbH ("Бер Хелла Термоконтрол") е първият инвеститор в зона Божурище, чието изграждане започна през лятото на 2013 г. През семпември 2014 г. върху 70 дка площ да заработи предприятието за производство на уреди за обслужване и управление на климатични инсталации за автомобили и камиони на BHTC. Инвестиция от 42.5 млн. лева включва и развоен център, в които се очаква да работят 350 човека. |
Още пет високотехнологични компании, свързани с производството на електроника и електронни продукти, проектират своите своите производствени мощности в зона Божурище, с което ще се създадат още 250 работни места.
3 млн. инвестиции само за година в съществуващите свободни зони – Русе, Видин и Свиленград
Само през последната година са сключени 26 договора с фирми основно в областта на производството, строителството и търговията и са реализирани инвестиции за около 3 млн. лева в съществуващите свободни зони – Русе, Видин и Свиленград, заяви Атанас Ненов, изпълнителен директор на НКИЗ.
В напреднала фаза са преговори с над 10 български и чуждестранни компании за настаняването им в индустриалните зони, каза Атанас Ненов. Ще продължава работата по благоустрояването на зоните за привличането на други инвеститори.
Индустриалните зони са един от важните инструменти за привличане на чуждестранни инвестиции и увеличаване на производството и заетостта, заяви министър Стойнев.
Целта е те да се превърнат в модерни производствени и логистични центрове, в които се предоставят възможности за започване и развитие на бизнес и качествени услуги за облекчаване на административните тежести. Затова и местоположението им е избрано така, че да са максимално близо до транспортната инфраструктура и наличие на квалифицирана работна ръка.