Активизирането на пазара на имоти раздвижва ипотечното кредитиране
Лекото пробуждане на пазара на имоти започва да раздвижва и ипотечното кредитиране. Това показват наблюденията на някои от банките, които са най-активни в сегмента на жилищните заеми в момента.
Фактор за това е стабилизирането на цените на имотите в последно време, които са достигнали дъното на понижение според представители на имотния пазар, което е "стимул" за клиентите да отменят изчакването още да падат и за банките да се намесят с отпускането на заеми. Друг фактор са именно по-ниските лихви по кредитите.
Според други банкери все още активизирането не е особено голямо, но може да се говори за раздвижване.
"Пазарът на имоти започва леко да се събужда. Строителните предприемачи мислеха, че кризата е като хрема и ще отмине за кратко, затова не сваляха цените.
Купувачите от своя страна изчакваха. Но отложеното потребление не може да се отлага постоянно. Така започнаха да се случват сделки на имотния пазар, а започнат ли да се случват те, има място и за банките".
Така главният изпълнителен директор на Уникредит Булбанк Левон Хампарцумян описа процеса, който тече в момента на имотния и кредитния пазар, при представянето на ипотечния заем на банката за млади семейства "Първи дом".
Още по темата четете във вестник "Дневник".