Индустриални площи се строят малко, а още по-малко се усвояват

Пазарът на индустриални площи в София остава разпънат между вяло предлагане и още по-малко от него търсене, докато ползвателите се опитват да оптимизират, а не да разрастват бизнеса си, показва анализ на консултантите MBL.
Българският партньор на глобалната фирма за услуги за недвижими имоти CB Richard Ellis посочи, че докато стартиращото строителство е на 12-месечно дъно, а завършеното се е свило с 60% през второто тримесечие на годишна основа, усвоените (намерили краен клиент и с разрешение за ползване) площи са намалели до една четвърт от обема от януари-март.
Това става в икономическа среда, в която печалбите се генерират не с ръст на продажбите, а с рязане на разходите. При положение че преките чуждестранни инвестиции са се свили до нивото от 2004 г., а оборотите на компаниите и нуждата от стока на склад падат, единственият мотив да се наемат и купуват индустриални халета е оптимизацията на разходите чрез обединяване на няколко локации на едно, по-ефективно място, или завземане на пазарен дял, докато конкуренцията е слаба. Подобно на свои колеги в MBL отчитат, че веригите супермаркети са най-активната група ползватели в момента. Откриването на логистичния център на австрийската Billa (16 хил. кв.м) край Елин Пелин е съставлявало значителна част от общо 26 хил. кв.м, усвоени между април и юни.
Но Billa, както и конкурентите й при хранителните и бързооборотните стоки, избра да строи собствен склад, тъй като докато търговците се конкурират за клиентите си основно на база цена, те трябва да внимават разходите им да не излязат извън контрол. Единственият наемател от тази група в момента е Plus, която държи складове в София и в Бургас, но тази верига имаше и планове за собствен логистичен център, които не се реализираха, а по-късно беше придобита от Lidl, която също има собствена база.
Компаниите в този бизнес са единствените, които са готови да придобиват земя за индустриално строителство в момента, твърдят от MBL. Същото важи и за единици опортюнистични предприемачи - такива, които искат да използват възможността да се сдобият с активи на ниски цени и да ги развият или препродадат с възстановяването на икономиката. Строителните предприемачи като цяло са консервативно настроени, казват от компанията, и предлагат ниски цени.
От MBL обръщат внимание, че слабостта на този пазар може да създаде проблем за банки, кредитирали покупката на парцели при пика на пазарите. Ако предприемачите нямат друг доход, с който да покриват кредитите си, тези активи ще трябва да бъдат продадени, за да се изчистят кредитните портфейли. "Това ще бъде знак, че пазарът е стигнал дъното", казват още от MBL.
По данни на компанията наемът за първокачествена площ е паднал до 4.5 евро на кв.м месечно от пик от 5.5-6 евро, докато незаетостта (процентът площи от общите наличности в завършени сгради) се е издула до 1% до 4.3% между началото на миналата година и сега. Донякъде спадът на наема може да се отдаде и на завършването на логистични паркове, които могат да отговорят на големи заявки от по няколко хиляди квадратни метра, тъй като консултантите посочват, че за малки площи (до 500 кв.м) наемът продължава да е 5-5.5 евро.