Jones Lang LaSalle: Инвестициите в хотели в Европа ще нараснат с 40%

Консултантската фирма за имоти Jones Lang LaSalle прогнозира увеличение от около 40% на инвестициите в хотели тази година от десетгодишно дъно, достигнато миналата, за региона на Европа, Близкия Изток и Африка (ЕМЕА).
Според компанията миналата година активи са сменили собствениците си в сделки на обща стойност 2.9 милиарда евро, най-ниското равнище от края на 90-те години на миналия век и с 63% под обемите от 2008.
JLL следи големите сделки, в които се прехвърлят работещи сгради.
"Докато 2010 г. се очаква да остане предизвикателна, до края на годината инвестиционните обеми може да нараснат с почти 40% от обема от 2009 и да достигнат 4.1 млрд. евро, движени от подобряващите се икономически условия, постепенното засилване на доверието на инвеститорите и увеличаването на наличностите на пазара", обяви подразделението за хотелско консултиране на фирмата.
Марк Уайн-Смит, главен изпълнителен директор на JLL Hotels за ЕМЕА региона, казва, че активността при транзакциите ще се характеризира от два типа инвеститори – опортюнистични, които имат по-рисков подход и търсят по-висока възвръщаемост, и такива, които търсят сигурност на дохода. Вторите ще се забелязват в най-силно повлияните т кризата през 2009 г. пазари като Великобритания, Испания и Ирландия. "Последната група основно ще се състои от институционални инвеститори, търсещи имоти със солиден доход и стабилни договори", казва Уайн-Смит.
Мнозинството от инвестициите през 2009 г. са били в континентална Европа, където Франция е имала водеща роля. Продажбите на единични сгради са доминирали за сметка на портфейлите от активи, тенденция, която експертът очаква да продължи и тази година.
Принудителни продажби ще раздвижат пазара, твърди Cushman & Wakefield в отделно проучване, цитирано от PropertyEU. Според него инвестициите са паднали с 50% до 3.2 милиарда евро миналата година спрямо 2008. Половината от сделките са били принудителни. Експертите прогнозират допълнително увеличение на продажбите на активи със затруднения през 2010 г., тъй като големите портфейли, които са били придобити през 2005, ще излязат на пазара, докато кредитите за придобиването им достигат падежи. |
Прогнозира се, че "стресираните" активи – такива, чиито собственици срещат трудности с обслужването на задълженията си към кредитори, леко ще нараснат. Но все още продажбите, провокирани от такива условия, не са широкоразпространени.
Инвестиционната активност тази година ще бъде движена от банките и желанието им да кредитират. Фокусът ще остане върху малките сделки и избягването на рисковете. Нещо повече, банковата индустрия ще бъде един от основните доставчици на пазара, особено във Великобритания, докато институциите чистят балансите си и изваждат повече проблемни активи.
Марк Уайн-Смит прогнозира и че ще има ръст на при индивидуалните купувачи, особено азиатски инвеститори, както и при държавните инвестиционни фондове. Активността ще остане концентрирана в западноевропейски пазари, където инвеститорите се чувстват достатъчно уверени.