В градините на кризата
Икономическата криза има много лица и проявления. Черни понеделници, черни петъци и цели черни седмици. Спасителни планове, свиващи се бизнеси или променящи се пазари.
Сянката й може да бъде видяна дори в нишките на едно вече разкъсано и посивяло от дъжда и вятъра знаме. То е забито точно преди година на покрива на една от сградите в жилищния комплекс Winslow Gardens, намиращ се в столичния квартал "Манастирски ливади", и символизира приключването на грубия строеж. Година по-късно други знамена на строителната площадка няма. Строители и машини близо година също.
Добрата новина е, че това съвсем скоро може да се промени, а проектът освен събирателен образ на проблемите в сектора на имотите може да стане и символ на правилните им решения.
Проектът Winslow Gardens се появява в началото на 2007 г., като първоначалният замисъл е на терен от 42 дка в "Манастирски ливади" да се изгради един от най-големите жилищни комплекси с контролиран достъп, градини и спортни площадки.
Планът е строителството на комплекса да стане на фази, като само в първата да бъдат построени шест нискоетажни жилищни блока с 437 апартамента, а изчисленията към онзи момент показват, че стойността на проекта само в този първи етап ще е 105 млн. лв.
Инвеститор е дружество с капитал от фонд на Deutsche Bank и Winslow Investments на братята Иван и Яник Мекушини.
Към онзи момент бизнес начинанието изглежда повече от рентабилно. Средата е прекрасна - търсенето на апартаменти е в апогея си, новите жилищни сгради в София се разпродават напълно още преди да е завършена първата плоча, а цените им сякаш никога няма да спрат да се покачват.
Петте месеца между началото на строежа и слагането на знаме върху първата сграда в комплекса обаче се оказват най-дългите и наситени с мрачни новини за глобалната икономика от десетилетия насам.
На фона на тези обрати в края на миналата година Райфайзенбанк замразява финансирането на строежа Winslow Gardens и в комплекса спира да се строи в началото на 2009 г.
Инвеститорът и банката започват чести срещи от началото на годината. Първият вариант е споразумение да се подпише още през пролетта, но преговорите явно се проточват повече.
Подробности четете във вестник "Капитал".