Европейският офис пазар влезе в сезона на намаленията, но той може и да не продължи дълго
Пред наемателите на офиси в Европа се очертава период на разнообразни оферти за качествени площи, но той ще бъде относително кратък и те трябва да внимават да не изпуснат момента.
Това предупреди глобалната консултантска компания по недвижими имоти CB Richard Ellis и заяви, че завършването на много проекти, които са започнати по време на бума на пазарите, ще стане факт още тази година. Очаква се то да се ускори до края на годината и доставените площи да надхвърлят тези от 2008. Но консултантите смятат, че обемите рязко ще се забавят през 2010 г. и 2011 г., след като сега строителните предприемачи ограничават и спират новите проекти, чието строителство не е започнало.
Така от 2011 г. ползвателите ще бъдат по-ограничени в избора си.
Според CBRE незаетостта на офисите в страните от Европейския съюз е нараснала от 6.7 до 7.8% между първото тримесечие на 2008 и второто на тази година. В някои градове като Лондон и Париж тя се е вдигнала с повече от 4 процентни пункта. Това води не само до повече избор от площи, но и до повече гъвкавост на наемните договори, след като условията на рецесията са подкопали търсенето с една трета на годишна база, казват от CBRE.
Дори тези ръстове изглеждат малки на фона на скока в дела на свободните офиси в България – от почти 3 до над 13% между второто тримесечие миналата и тази година по данни на консултантите "Фортън интернешънъл".
Заради слабото търсене и наемите са паднали, най-забележимо в Лондон и Мадрид, но също и в Централна и Източна Европа. Индексът за наемите на CBRE е паднал с 3.5% трите месеца до юни, второ поредно тримесечие на спад. На годишна база намалението е почти 10%.
Дори на пазари като Франкфурт или Милано, където спадовете не са толкова големи, се дават гратисни периоди за плащанията и други стимули, с които се привличат наематели. Наемателите имат и повече възможности да договарят по-кратки срокове на договорите.
"Влошаващите се икономически условия в Европа продължиха да принуждават ползвателите да оптимизират портфейлите си от имоти. Очакваме допълнително свиване на търсенето на площи в региона, което ще държи наемодателите под натиск да предлагат гъвкавост на наемателите", казва Матю Пулен, ръководител на корпоративните услуги на CBRE за региона на Европа, Близкия Изток и Африка.
"Ползвателите най-общо имат едва около 12 месеца период на възможности да се възползват от съществуващите пазарни условия, така че е задължително мениджърите на корпоративните имоти да се осигурят с оптималната стратегия за наемане сега, за да я изпълнят в последната четвърт на годината", добавя той.