Бизнесът в ЦИЕ: Основният сценарий - положението тепърва ще се влошава
Близо две трети от представителите на бизнеса очакват кризата да продължи да влошава условията за бизнес и смятат, че всъщност най-лошото не е минало. Изводът е на международната консултантска компания "Роланд Бергер" на база представително проучване сред мениджъри от седем централно- и източноевропейски държави - България, Румъния, Хърватия, Украйна, Полша, Чехия и Русия.
То е посветено на оценките за текущото развитие на кризата, ефектите до момента, оценка за мерките, предприети от правителствата в региона, и очакванията за развитие в средносрочен план.
През тази пролет само 5% от анкетираните смятат, че най-лошото е минало, докато за 31% ситуацията е несигурна и близо две трети (64%) градят своите бизнес планове по сценарий за влошаване на положението.
Спрямо паралелно проучване от миналата есен точно делът на песимистите нараства с 9 процентни пункта за сметка на оптимистите и предприемачите с умерени очаквания.
Двете най-негативни констатации за България се отнасят до борсовия индекс SOFIX и прогнозите за икономически растеж. Така, след като в продължение на години капиталовият ни пазар беше сред водещите в света по ръст, сега се оказва и първи в региона по загуба на капитализация, а засичането е правено от 5 май 2008 г. до същата дата на тази година.
Страната ни заедно с Унгария пък ще са единствените държави, за които рецесията ще продължи и през следващата година. В съответствие с прогнозите на МВФ това са и очакванията на на мениджърите от съответните държави, като в останалите седем страни бизнесът има умерени и дори оптимистични залагания. Водещи по оптимизъм са поляците, като според тях догодина страната им ще се върне към растеж на БВП от 1.3%.
Като силна страна на България се оценява валутният борд, който е предпазил българския лев от девалвация спрямо еврото, докато в останалите държави тя е изяла до 30% от стойността на платежните им единици само за последните 9 месеца.
Само така според мениджърите може да се запази доверието в българската икономика от страна на чуждите инвеститори. Но за да остане конкурентен българският износ, ще трябва разходите да се свият в номинално изражение до нивата, при които изнасят съседните икономики с по-евтини валути.
Подробности четете във вестник "Дневник".