В сянката на строежа
Кризата има и добра страна. Еколозите ще са доволни - бетоновото нашествие спира, кранове и багери няма да грозят пейзажа и да се прескачат от туристите.
Лошата новина е, че строителството и инвестициите в имоти бяха основен двигател за българската икономика само допреди няколко месеца.
Проблемите при тях ще доведат до по-нисък ръст на брутния вътрешен продукт, липсата на инвеститори и купувачи на имоти ще затрудни свързаните бизнеси и ще влоши икономическата ситуация.
Спадът на пазара вече може да се види с просто око.
Огромна част от обявените инвестиции въобще не се случват, навсякъде има замразени обекти, ваканционни имоти по морето и в планинските курорти стоят обезлюдени и непродадени, цените на жилищата в най-добрия случай все още се държат.
Гледката на опустели строежи и празни офиси на агенциите за имоти ще се среща все по-често. Това пък ще увеличи безработицата - по данни на НСИ през миналата година само в строителството са работили 195 хил. души. Само година по-рано броят им е бил 204 хил.
Официалната статистика обаче се различава от реалността, тъй като в строителството има много сива заетост, смятат специалистите. Според тях броят на останалите без работа е далеч над официалните близо 10 хил.
С намаляването на сделките пада работата и в агенциите за имоти, които са над 5 хил., без да се броят адвокатските кантори, които посредничат при сделки.
Очаква се данните на Агенцията по вписвания да покажат, че общият брой на покупко-продажбите се е понижил с 8% спрямо 2007 г.
Спадът ще е най-силен за последното тримесечие на 2008 г., като прогнозите са за срив от над 20%.
Доскоро банките бяха неизменна част в инвестиционния процес в сектора.
Отпускаха основната част от финансирането за инвеститорите, осигуряваха оборотните средства на строителните компании и кредитираха купувача. Интересът им към този бизнес обаче намаля сериозно.
Липсата на пари на пазара на имоти е една от основните причини за застоя в сектора. Банките затегнаха до крайна степен (а в отделни случаи и направо спряха) финансирането на инвестиции и покупката на жилища.
През следващите месеци единици проекти за имоти ще получат кредит. Банките вече поставят и много по-сериозни изисквания за обезпечение и често искат да поделят риска с други банки.
"За разлика от европейските, повечето банки в България бяха много по-малко инициативни и консервативни през изминалите години. Това сега осигурява тяхната стабилност", коментираха от Raiffeisen Real Estate.
Към момента наистина няма притеснителни сигнали за състоянието на банковата система.
Причината е, че процентът на необслужваните кредити е съвсем малък (3.3% при фирмените кредити и 2.8% при ипотечните кредити за граждани), банките имат свободен ресурс, макар и намалял, и работят на печалба.
Сигнали за влошаване обаче има. По данни на БНБ годишният ръст на ипотечните кредити за домакинства към януари 2009 г. е 35.10%, а увеличението на лошите и преструктурирани ипотечни кредити за домакинства за същия период е 70.55 на сто.
Забавянето на имотния пазар създава проблеми на подотраслите, пряко свързани със строителството. Междуфирмената задлъжнялост в сектора стига заплашителни (дори за България) нива.
Компаниите подизпълнители на инвеститорите в имоти или на строителните дружества от месеци не могат да си съберат задълженията.
"Забавеното плащане на строително-монтажните работи на практика поставя строителните фирми в позицията на съинвеститор", коментират в свой доклад от камарата на строителите.
И други примери доказват тенденцията. Доставчици на мебели разказват, че техни длъжници им предлагат обезщетение с готови апартаменти или къщи до голф игрища, но не могат да се разплатят с пари. В подобна ситуация са и производители на строителни материали, транспортни фирми, консултанти или вносители на машини.
Според анализа на браншовата камара най-застрашени от верижната задлъжнялост са малките и средните предприятия - просто големите компании имат вече натрупани средства и обеми на работа, които да компенсират забавянето по плащанията.
Подробности четете във вестник "Капитал".