Зам.-министър Иван Аспарухов: Необходими са ключови промени в Закона за регионално развитие

"Трябва да се знае болката на всеки регион. Затова е необходимо да се възстанови както институционалният диалог на областно ниво, така и на местните власти с обществото. Нека гражданите са тези, които поставят задачите и определят важните области за своя район. На тази основа предложенията да бъдат приоритизирани и да носят своето въздействие за решаване на важни проблеми на областно ниво: заетост, социални услуги, развитие на специфични за района сфери на икономиката." Това каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Аспарухов при обсъждането на предложения за промени в Закона за регионалното развитие. Заместник-министърът взе участие в работата на съвместното заседание на Регионалния съвет за развитие и Регионалния координационен комитет на Югоизточен район в Сливен
Ключови промени в закона за регионално развитие ще гарантират участието на регионалните съвети за развитие при вземането на решения за инвестиции в проекти с регионално значение и подобряване на сътрудничеството с централната изпълнителна власт.
Областните управители и областните съвети за развитие ще получат по-съществена роля за координация на секторните политики и програми, наблюдение и контрол на действията на областно и местно ниво за изпълнение на стратегиите, плановете и програмите за развитие. "Стратегическото планиране е забравена тема от много години, а това, заедно със слабата местна инициатива, са сред причините за изоставането на българските региони", каза още заместник-министър Аспарухов.
Реформирането и адаптирането на законодателната рамка е в съответствие със стратегическата ориентация на политиката за регионално развитие след 2014 г. – Стратегията "Европа 2020".
Членовете на РСР бяха запознати с предпоставките и необходимостта от усъвършенстване и ефективно прилагане на законодателството в областта на регионалното развитие. Промените целят възстановяване на устойчивия ръст на икономиката на национално, регионално и местно ниво и постигане на бюджетна консолидация, структурни реформи и инвестиции, които да подпомогнат интелигентен, екологично устойчив и приобщаващ растеж в регионите и общините.
С оглед подобряване процеса по прилагане на регионалната политика, към членовете на съвета бе отправен призив в двуседмичен срок да представят конкретните си предложения за промени на разпоредбите на ЗРР и ППЗРР.