Модернизират рибарското пристанище в Черноморец
Инвестицията е над 9 млн. лв.

В края на миналата година започна работата по реконструкцията и модернизацията на пристанището в гр. Черноморец. Проектът се финансира по ОП "Развитие на сектор рибарство" и е на стойност 11 млн. лева с ДДС. Договорът между ИАРА и община Созопол бе сключен на 18 юли 3013 г. Срокът за приключване на строителството е 31 август 2015 г.
Проектът предвижда разширяване на капацитета на съществуващото рибарско пристанище в Черноморец до 96 лодкостоянки (за рибарски лодки с дължина от около 7 м до 12 м, с максимална дълбочина на газене до 1,2 м).
Акваторията на новото рибарско пристанище се увеличава сдве зони. Вътрешна с площ 24 000 кв.м - за маневриране и швартоване на рибарски плавателни съдове, катери и рибарски лодки, и външна (подходен навигационен канал) с площ 12 291 кв.м - за безопасна транспортна комуникация на влизащи и излизащи от пристанището плавателни съдове.
Вътрешната зона е ситуирана южно между новия ограден вълнолом и плаващите понтони. В нея са обособени 84 стоянки за рибарски кораби с дължина около 25 м и за рибарски лодки с дължина до 12 м. Външната зона за швартоване на рибарските кораби, катери и лодки е с обща площ 2600 кв.м и ще служи за сезонно приставане на плавателните съдове в акваторията на рибарското пристанище. В тази част ще бъдат обособени около 35 лодкостоянки.
Рибарското пристанище ще включва още пирс за рибарски кораби, лодъчни пристани с хелинг, плаващи пристани (понтони за швартоване на плавателните съдове и за извършване на техническо обслужване и малки ремонти по тях на вода) и навигационни съоръжения. На територията на пристанището ще се изгради рибна борса за първоначална обработка на уловената риба със застроена площ 288 кв.м, ще се рехабилитира техническата инфраструктура.
Обновеното пристанище ще предлага подходящи условия за швартоване и техническо обслужване на плавателните съдове, разтоварване на уловите, осигуряване производство на лед, възможности за съхранение на уловите, осъществяване на контрол и окачествяване, места за провеждане на търгове за първа продажба, изграждане на подходящи санитарни зони, организиране на транспорт и др.
Изпълнител на строителството е "Консорциум Черноморец Инженеринг" ДЗЗД, обединение от "КосмосШипинг" АД, "Инфлот-Данубис Ейджънси" ЧП - гр. Измаил, Украйна, и "Планекс" ООД.
В момента се извършват подготвителни дейности, изкопи и създаване на работни площадки, които да подпомогнат същинските строителни дейности.
Стартирала е дейността по изграждане на оградния вълнолом с дължина 238 м. По проект ще бъдат поставени различни по големина тетраподи, чиято изработка и монтаж са поверени на френска фирма.
Същинските строителни дейности ще започнат след приключването на археологическите проучвания в залива, които се извършват от екип водолази към Центъра за подводна археология. Проучванията се провеждат на няколко етапа и резултатите от тях ще бъдат обобщени в специален доклад в рамките на проекта.