Съдбата на паметника при НДК остава забулена в мъгла

След поредица от опити да бъде решен проблемът с паметника "1300 години България" при НДК бъдещето на монумента отново остава забулено в мъгла. Художници, архитекти, инженери и общественици остро разкритикуваха последното решение на Столичния общински съвет (СОС) за демонтаж на пластиката. В края на миналата година общинарите решиха да бъдат демонтирани и преместени скулптурните елементи от паметника, а на тяхното място да бъде възстановен Мемориалът на загиналите войници от Първи и Шести софийски пехотен полк.
Около 50 представители на творческите съюзи СБХ, САБ, КАБ, СЛА, преподаватели от НХА и УАСГ, както и общински съветници настояха СОС да преразгледа решението си. Според тях монументът "1300 години България" трябва да бъде съхранен и обновен паралелно с дейностите по благоустрояването и естетизацията на околното му пространство.
Решението на Столичния общински съвет за демонтажа на пластиката е взето в противоречие на европейските и националните норми, които е редно да се спазват при подобни случаи. Пренебрегнати са авторските права на проф. Валентин Старчев, не е взето предвид мнението на бранша по темата, не е проведено професионално обсъждане, смятат културните дейци.
Не е обърнато внимание и на протокола от 9 октомври 2014 г. на Специализирания експертен съвет по изобразителни изкуства към министъра на културата, който обявява разрушаването на паметника за недопустимо. В него експертите изразяват становище, че авторът на монумента трябва да изготви проект за реконструкцията му, който да запазва архитектурно-пластическото и смислово внушение на творбата. Специалистите смятат, че Мемориалът на загиналите войници от Първи и Шести софийски пехотен полк не бива да се изгражда в градинката при НДК, а за него Столичната община трябва да предложи по-спокойно място с оглед на сакралния му характер.
Експертният съвет предлага да се обсъди възможността за предоставяне на статут на недвижима културна ценност от най-новото време на паметника "1300 години България", като предложението бъде внесено в НИНКН за становище и докладване в Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ).
В Закона за авторското право и сродните му права е записано, че авторът има право да изисква запазване целостта на произведението и да се противопоставя на всякакви промени в него и действия, които биха нарушили законните му права и личното достойнство. Единствено авторът може да разреши преработка на творбата си, категоричен е законът. Самият проф. Валентин Старчев вече е завел дело срещу Столичната община за нарушаване на авторските му права.
Общинският съветник арх. Борислав Борисов също коментира, че решението на СОС трябва да се преразгледа. Той съобщи, че на следващото заседание на общинските съветници ще бъде предложен за гласуване доклад за отмяна на решението. Междувременно група гръцки бизнесмени изразиха желание да спасят паметника, като го купят и го поставят на високото кипърско крайбрежие.