До 1 септември тече обществено гласуване за проект финалист за площад "Централен"
Конкурсът за площад "Централен" в Пловдив навлезе в своята финална фаза. Започна събирането на мнения и общественото гласуване за един от трите проекта финалисти, избрани от международно жури на 29 юни. На първо място е класиран проектът на португалското архитектурно бюро FORA. Идейният проект на SMARCK студио от Италия е класиран на второ място, а на трето – проектът на германски колектив - Veit Eckelt, Sigmund Eckelt, Philipp Mecke, Ana Fillipovic. В международния конкурс за обновяване на централния площад на Пловдив взеха участие общо 125 проекта от 41 страни.
Още в началото на конкурса бе обявено, че общественото обсъждане е неразделна и важна част за успешната реализация на проекта. Това е второто допитване до общественото мнение за площада след направената анкета преди началото на конкурса, както и след обсъжданията, проведени с браншови организации.
Гражданите ще могат да дадат гласа си кой от трите проекта да бъде реализиран, както и да изразят специфични мнения и препоръки, до 1 септември 2014. След свое заседание на 12 септември община Пловдив ще излъчи победителя, взимайки предвид резултатите от гласуването и мненията на гражданите.
Гласуването може да стане по два начина:
онлайн през страницата на конкурса (от един компютър може да се гласува само по веднъж) и на място, през деловодството на община Пловдив, площад "Стефан Стамболов" 1.
На Главната улица, в непосредствена близост до пл. "Стефан Стамболов", е инсталирана изложба с паната на финалистите. Проектите продължават да са видими и на страницата на конкурса.
Класираният на първо място португалски проект съчетава богатствата на разкритата археология с просторно използваемо публично място. Предлага се замяната на съществуващата повърхност на площада с лека конструкция. От една страна, тя ще изпълнява функцията на под на новия площад, а от друга – покрив над археологическите останки. По този начин се създава подземен музей на Филипопол, който изпълва цялото пространство под площада и главната улица.
Целта на втория проект от Италия е да обедини античния и съвременния град и да ги направи достъпни за всички – за хората, отиващи на работа, за туристите, за разхождащите се. Три елемента в проекта определят връзката между историческото наследство и съвременния център. Първият е "пасаж", свързващ западните пропилеи, източния форум и Одеона на север. Вторият елемент са подходите към подлезите – стълбищата са оформени по подобие на на Одеона (амфитеатрално), като разполагат и с полегата рампа за колички. Третият елемент от проекта е информационен център, който е начално място за туристически обиколки и притегателна точка за гостите на града.
Класираният на трето място проект от Германия предлага използването на характеристиките на античния пласт, за да опише другия – съвременния, и обратно, като по този начин цели да обвърже двете нива на площада. Сградите и улиците на античния Форум са изобразени на повърхността на съвременния площад чрез повтарящи се елементи "точки".