Обновеният Римски стадион - най-посещаваната забележителност на Пловдив
Над 500 хил. лв. община Пловдив вложи в изграждане на кинозала за триизмерни прожекции, панорамно кафе, информационен център

"Нека да разкажем на света нашата история - това ще ни създаде самочувствие, ще подобри имиджа ни и ще доведе много приятели в страната ни", заяви президентът Росен Плевнелиев, който заедно с кмета на Пловдив Иван Тотев откри втория етап от мащабната реновация на "Римски стадион на Филипопол". Държавният глава призова общините и държавата да полагат повече усилия за разкриване на националното културно-историческото наследство въпреки финансовите трудности.
"Бележим финалната точка в реализирането на един проект, започнал преди около 2000 години и с ново начало през 70-те години на миналия век, когато на това място стартираха археологическите разкопки", подчерта кметът инж. Иван Тотев. Той припомни, че разкриването на истинския блясък на Римския стадион изпод скриващите го бетонни парапети стана възможно след спечелен проект през 2009 г. по т.нар. Норвежка програма. С реализирания през 2012 г. първи етап посетителите вече могат да се разхождат на подземното археологическо ниво, където уникално се срещат античната улица тунел, съхранените градежи на стадиона, пилоните на акведукта, автентичните зидани водопроводи и крепостната стена на Филипопол. "Малцина вярваха, че Римският стадион може да съперничи на Античния театър като туристическа атракция, но това вече става факт", заяви пловдивският градоначалник.
Със завършения втори етап
вече е достъпно за посетители цялото пространство на стадиона. Той обхваща конструктивното и функционално преустройство на съществуващата бетонна тераса с цел нейното приобщаване към археологическия обект и повишаване на неговата туристическа атрактивност. На ниво терен е изградена малка зала за 3D прожекции, амфитеатрално разположена върху стоманобетонна настилка. Местата за зрители са 35. Президентът Росен Плевнелиев, кметът инж. Иван Тотев и другите официални домакини и гости бяха първите кинозрители на поръчания от община Пловдив 3D филм – "Пловдив през ІІ век", за който експерти коментират, че е уникален за България. С използване на новите съвременни технологии и компютърното модулиране зрителите имат възможност да се потопят в света на провеждащи се на стадиона през ІІ век спортни състезания, ставайки свидетели и виртуални участници в богатата ни история, и това е най-голямата атракция, която се предлага за първи път в България.
На ниво тераса са обособени информационен център във вид на витрина за излагане на експонати с височина 1.80 м, както и панорамно кафене. За оформянето на това междинно ниво бетонният парапет и части от терасата са изрязани в плавна крива, наподобяваща овала на античните седалки.
Връзката между площада, терасата и античното ниво на стадиона е решена с нова ажурна метална стълба, облечена с неръждаема ламарина и стъклен парапет. Нейната прозирност осъществява приобщаването на изолирания досега западен фрагмент от свендоната към основното пространство. Достъпът на хора в неравностойно положение е решен с платформа в най-източния край. Изградено е на ново многоцветно LED осветление, както и озвучаване.
Проектът е на архитект Румяна Пройкова, а стойността му е над 500 000 лева, осигурени от общинския бюджет. Изпълнител на втория етап е ПСГ АД – София.