Българските общини молят eврокомисията да възстанови плащанията по "Околна среда"
Националният бюджет преустанови авансирането на проектите


Ние, българските местните власти, настойчиво молим за възможно най-бърза реакция от страна на Комисията за възстановяване на плащанията по оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013 г.". Вярваме, че всеки спечелен ден за активна работа ще ни позволи да завършим своевременно проектите си, като ще гарантираме и постигането на целите на Кохезионната политика на ЕС в България.
Това се казва в писмо до Жозе Барозу, председател на Европейската комисия, и до Йоханес Хан, член на Европейската комисия, отговарящ за регионалнатаполитика, от Националното сдружение на общините в Република България, подписано от неговия председател Тодор Попов.
Въпреки трудните икономически условия и недостатъчния в началото капацитет на всички институции българските общини постигнахме добри резултати в изпълнението на оперативните програми. Съвместните ни усилия с централната власт доведоха до необходимото ускоряване на темповете по изпълнение на големите инфраструктурни проекти в секторите "Води" и "Отпадъци", съфинансирани от програма "Околна среда 2007 - 2013 г.". Създадохме необходимата ефективна координация между основните заинтересовани страни – МОСВ и общините, и резултатите са видими: общините работим по 300 проекта за над 2 млрд. евро, като 130 от тях са успешно изпълнени.
Посредством осигуряването на собствени финансови средства и финансиране от републиканския бюджет за изпълнението на несъмнено важните за българските граждани проекти в секторите "води" и "отпадъци" в началото на годината успявахме да поддържаме нормалния ритъм на работа. Към настоящия момент въпреки високата ангажираност и отговорност на всички общински ръководства липсата на финансов ресурс от страна на ЕК изключително много затруднява по-нататъшната ни работа.
През последния месец в резултат на природните бедствия, наводненията, които в отделни общини за съжаление доведоха и до човешки жертви, обстановката още повече се усложни. Разкопаните ни градове за изграждане на инфраструктура за питейни и отпадни води в съчетание с поройните дъждове създават допълнителни рискове за нормалното обслужване на нашите граждани. При тази ситуация сме принудени ограничените ни собствени ресурси да насочваме с приоритет към аварийно-възстановителни и превантивни мерки.
Ситуацията се усложни допълнително, след като и националният ни бюджет с оглед спазването на текущия дефицит и за да гарантира финансовата стабилност на държавата, преустанови авансирането на проектите ни, се казва още в писмото.