Задоволителна бизнес среда, слаба администрация, най-добри данъци и цена на работната сила

По политическа и социална стабилност, правна сигурност и борба с корупцията и престъпността България се нарежда на последните места сред страните в Централна и Източна Европа. Въпреки някои неблагоприятни фактори на бизнес средата в България търговският обмен с Германия отбелязва рекорд след рекорд, а германските инвестиции в страната продължават да присъстват на пазара. Челно място като дестинация за бизнес България държи с атрактивната данъчна тежест, с ниската цена на работната сила и с членството в Европейския съюз. Това се казва в редовния годишен анализ и анкета на членовете на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), която се провежда от 2005 г. Проучването се провежда в целия регион и е основа за прогнози на икономически тенденции. Тази година ГБИТК за първи път представя резултатите относно фактори на бизнес средата в България в сравнение с обобщените резултати на всички 16 германски външнотърговски камари в Централна и Източна Европа. Всички 16 смесени германски външнотърговски камари проведоха паралелно през февруари тази година анкетата с аналогични въпроси.
43% от анкетираните фирми - членки на ГБИТК, оценяват настоящата икономическа обстановка в България като лоша, 47% – като задоволителна, едва 10% - като добра. Подобрение в икономическото състояние на собственото предприятие в настоящата година в сравнение с предходната очакват 41%, докато 6% се опасяват от по-лоши резултати.
Прогнозите на предприятията в България са по-скоро оптимистични,
отколкото песимистични: 49% са на мнение, че износът им през настоящата година ще се увеличи (от понижение се опасяват само 5%). 31% от анкетираните смятат, че инвестиционните разходи през 2014 г. ще нараснат, а 45% не очакват промяна. 14% от анкетираните смятат, че през 2014 г. ще се разделят с част от персонала си, докато 41% прогнозират откриването на нови работни места.
Германо-българската индустриално-търговска камара по традиция задава на участниците в анкетата въпроса "Бихте ли инвестирали отново в България?". Отговорите обрисуват една своеобразна картина на удовлетвореността от избора на бизнес дестинация. 82% от анкетираните фирми - членки на ГБИТК, отговарят положително.
Относително големият дял на фирмите, които
отново биха избрали България за своя бизнес дестинация,
дава отражение и в инвестиционните статистики на БНБ: след като през 2011 г. за първи път беше отчетен отлив на германски преки инвестиции (–45.7 млн. евро), германските преки инвестиции през 2013 г. възлизат на 135.5 млн. евро. Това се равнява на 12% от общия обем на чуждестранните преки инвестиции в страната.
Германия е не само стратегически инвеститор в България, но и представлява най-важният чуждестранен пазар за българска продукция. През миналата година износът на България към Германия е на стойност 2.683 млрд. евро – повече от износа към която и да е друга страна, към която България изнася стоки и услуги. Германският внос в България през 2013 г. се равнява на 2.642 млрд. евро. По данни на Федералното министерство на икономиката и енергетиката на Германия търговският обмен между България и Германия за 2013 г. достигна нов рекорд: 5.3 млрд. евро (ръст от 11.3% спрямо предходната година). За първи път българският износ за Германия надвишава вноса от Германия за България.
Членовете на ГБИТК са изключително положително настроени към
принадлежността на България към Европейския съюз
(на трето място след Литва и Естония). Малко под средното за Централна и Източна Европа ниво се оценява и достъпът в България до субсидии (обществени и от ЕС). Положителната картина се помрачава от негативното мнение на предприемачите в България към публичната администрация (13-а позиция) и прозрачността на обществените поръчки (15-о място). На въпроса "Искате ли в България да се въведе еврото?" 42% участниците в анкетата дават положителен отговор, а 45% се обявяват против.
Очаквано голямо е удовлетворението в категориите "данъчна тежест", където България заема първо място, и "данъчна система" (4-та позиция). Ниските данъчни ставки на корпоративният данък и на данък общ доход от 10% позволяват на инвеститорите сравнително бързо да генерират капитал.
По качество на професионалното и академичното образование
България се нарежда съответно на последна и предпоследна позиция в сравнение с Централна и Източна Европа. По наличност на специализирана работна ръка – на предпоследно място. Въвеждане в България на елементи от наложилата се в Германия система за дуално професионално обучение и съобразяване с необходимостта на бизнеса от обучение на специалисти в конкретни области са някои от начините за справяне с проблемите.
Резултатите от анкетата потвърждават факта, че цената на работната сила в България е изключително ниска: по този показател България заема първо място сред останалите страни.
Най-наболелите политически и икономически проблеми в България според анкетираните продължават да бъдат неефективното публично управление, слабата правна система, непрозрачността на обществените поръчки, липсващите реформи в сферата на образованието, корупцията и престъпността. Сравнявайки конкретно тези резултати с отговорите от миналогодишната анкета, не се наблюдава голяма промяна. Ниската цена на работната сила, ниската данъчна тежест, както и членството в ЕС от гледна точка на участниците в анкетата логично са предимства. В бъдещи издания на анкетата би могло да се проследи доколко повишаването на данъчната ставка на корпоративния данък и на данъка общ доход и увеличението на цената на заплащането на труда би намалило атрактивността на България като място за правене на бизнес.
Факти
Търговия Инвестиции Изследване, проведено от 16 германски външнотърговски камари в Централна и Източна Европа |