Политически облаци над икономическото възстановяване

ОНД: геополитическо напрежение като негативен фактор
От февруари доминиращата тема е конфликтът между Украйна и Русия, който доведе до присъединяването на Крим от Русия. В основния сценарий на "Райфайзен рисърч" не се очакват руски териториални претенции в Източна Украйна и ескалация с военни средства или тежко икономическо ембарго между ЕС, САЩ и Русия.
Само повишеното напрежение и жлъчното отношение между Москва и Киев са достатъчни, за да направят негативните последици за двете икономики и техните финансови пазари още по-лоши. Наскоро анализаторите на "Райфайзен рисърч" понижиха прогнозата за БВП за 2014 г. на Русия от 1.7% на 1%, като намалиха и прогнозата за 2015 г. Радикалното преструктуриране в Украйна вероятно ще доведе до масивен спад на БВП от 3 - 7% през 2014 г.
От друга страна, подобрената икономическата ситуация в Централна Европа (ЦЕ) 1 продължава. Затова анализаторите увеличиха своите прогнози за ръст на БВП на Полша (3.1%), Чехия (2.3%) и Унгария (2%). Прогнозите за ръст в ЮИЕ са стабилни, като Румъния и България имат водеща роля в региона.
Въздействие върху монетарната политика и обменните курсове
Геополитическото напрежение вече доведе до значителни изходящи потоци на капитали от двете страни, участващи в кризата. След избухването на открития конфликт руснаците ограничиха спестяванията си в рубли и щатски долари и ги обърнаха в евро, йени и швейцарски франкове. Руската централна банка реагира на по-бързия темп на обезценяване на рублата от есента на 2013 г. със скромна интервенция на валутния пазар и постепенно разширяване на валутната кошница (55% USD/45% EUR) и едно значително увеличение на основния лихвен процент. Украинската централна банка трябваше да предприеме по-рестриктивни административни мерки, за да запази контрола върху обезценяването на UAH, въпреки интервенции си.
Рублата ще остане слаба (около 37.2 спрямо USD) до юни, което ще бъде последвано от противомярка. Паритета на UAH/USD трябва да се установи между 10.5 и 11.5 в средносрочен план. Предвиждаме слабо възстановяване на PLN и CZK до края на годината, е мнението на Брециншек за ефекта на настоящото геополитическо напрежение върху паричната политика и валутните курсове.
Влияние върху капиталовите и облигационните пазари
Доходността се увеличи рязко в Русия (временно над 9 на сто за 10-годишните държавни ценни книжа), което отразява скептицизма на инвеститорите относно политическата и икономическата надеждност на страната.
Почти не се виждат признаци на отслабване на напрежението върху пазарите на облигации в ЦИЕ през второто тримесечие на 2014 г., затова трябва да се очакват още увеличения на доходността в Полша, Унгария и Чехия. В светлината на геополитическите напрежения в региона не е изненадващо, че фондовите борси в ЦИЕ имаха слаб старт на 2014 г. Виждат се някои възможности за по-нататъшни понижения през второто тримесечие, но през годината се очаква повече фокус върху основните данни и възстановяване на цените на акциите.
Сектори на фокус: банки, застрахователни компании, индустрия и енергетика
От гледна точка на икономическите сектори анализаторите на Райфайзен Центробанк смятат за интересни банки и застрахователни компании, индустрия, както и петролни и газови компании с високи производствени нива. Банките все още са изправени пред трудна пазарна среда, но след последните спадове в цените на акциите отделни акции определено могат да се похвалят с атрактивна оценка. Индустриалният сектор се задвижва от подобряващите се икономически индикатори и обръщането на тенденциите в някои подсектори като строителство и автомобилостроене. Предвид стабилността на цената на суровия петрол производителите на петрол също са атрактивни. Анализаторите предпочитат основно компании с голям дял производство в политически стабилни региони.