България в международните класации 2013
87 мерки за икономически растеж

За пета поредна година Институтът за пазарна икономика с подкрепата на Фондация за свободата "Фридрих Науман" прави преглед на редица международни индекси и анализира мястото на България в тях.
Какво показват международните индекси
Прегледът на осемте индекса в тазгодишното издание еднозначно показва връзката между социалното и икономическото развитие на страните и тяхното място в класациите – първенците имат едни от най-високите средни доходи на човек от населението. Развитието на позицията на България подкрепя тази зависимост. Повишаването на икономическата и социалната свобода, подобряването на защитата на правото на собственост, намаляването на корупцията и държавната намеса в икономиката водят до по-високи темпове на икономически растеж и увеличаване на доходите. За съжаление напредъкът в тази посока през последните години е бавен и несигурен, като не липсват сфери, в които дори се върви назад.
Къде е България
Резултатът на България спрямо останалите страни - членки на Европейския съюз, показва доста разнопосочно представяне - в отделни класации страната се представя добре, но в други изостава значително:
* Слаби резултати (между 40 и 60%) – в индексите за възприятие на корупцията и този за право на собственост оценката на България е едва половината от максималната и далеч от тази на първенеца в ЕС и за двата индекса - Финландия.
* Посредствени резултати (между 60 и 70%) – индексите за конкурентоспособност, отворен бюджет, икономическа свобода (Херитидж) и условия за правене на бизнес класират България по-близо до първенците както в ЕС (Финландия, Великобритания и Дания за последните два индекса), така и в света.
* Добри резултати (70 и 80%) – в индексите за икономическа свобода (Фрейзър) и човешко развитие България се представя добре, като оценката ѝ е около ¾ от максималната и доста по-близо до тази на водещите страни в ЕС - Финландия и Холандия.
Как да стигнем първенците
Международният опит, както и този на страната, показва, че пътят към настигането на първенците минава през смелото реформиране на социално-икономическите взаимоотношения в страната.
Предложените 87 мерки в изследването целят скъсяване на дистанцията между България и лидерите в международните класации, което ще доведе до повече инвестиции, по-висок икономически растеж и в крайна сметка - по-високи доходи и подобряване на благосъстоянието на населението. Това е валидно в още по-голяма степен във време на криза или слаб икономически растеж.
Някои от възможните реформи,
които биха спомогнали за по-добра позиция на България и по-бърз растеж, включват:
* Образователна реформа – заместване на част от държавната субсидия за висшите учебни заведения с проектно финансиране; ваучерна система за началното и средното образование
* Премахване на минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове
* Облекчаване на изискванията за полагане на извънреден/нощен труд
* Премахване на държавните субсидии като тези в земеделието, железопътния транспорт, пощите
* Премахване на данъци с ниска ефективност – данък дивидент, данък наследство, данък лихви
* Отмяна на всички планове за въвеждане и/или повишаване на данъчната тежест
* Предоставяне на избор на осигуряващите се в пенсионната система дали да се осигуряват в държавната система или чрез лични пенсионни сметки
* Избор в здравната система – разбиване монопола на НЗОК
* Цялостна промяна на процедурата по несъстоятелност – например датата на фалит да не предхожда откриването на процедурата с повече от 3 години
* Реално прилагане на оценка на въздействието за всички нормативни актове
* Повишаване на независимостта на съдебната власт
* Масово предлагане на е-услуги от администрацията и санкции за институциите и административните служители при липса на такива
* Намаляване на административните структури и наетите в администрацията
* Незабавна и прозрачна приватизация на държавните активи и ускоряване на концесионирането на инфраструктурни обекти
ПРАВЕНЕ НА БИЗНЕС 2013
Издава: Световната банка
www.doingbusiness.org
През 2012 г. България заема 66-о място от 185 страни, което според обновената методология представлява влошаване с две места в сравнение с предходната година. Така страната се нарежда под Гана и Чехия и над Азербайджан и Република Доминика. Извадката на страните от Европейския съюз и Източна Европа показва, че България е във втората половина на класацията, но все пак изпреварва страни като Турция, Италия и Гърция. В сравнение с предходната година губи позиции спрямо страни като Полша и Чехия.
По старата методология страната заемаше 59-а позиция през 2011 г.
Основните предимства на страната според класацията остават непроменени в сравнение с предходната година - достъпът до кредит, защитата на инвеститорите и започването на бизнес. В същото време няма никакво подобрение в оценката на тези групи индикатори,
но позицията им в класацията се влошава. С други думи, при тях липсва подобрение, докато в другите страни има напредък в това отношение. В тежест на индекса продължават да бъдат групите индикатори за издаването на разрешителни за строеж и достъпа до електричество. При тях се наблюдава пренебрежимо подобряване на оценките, но позицията им в класацията се влошава, от което следва, че в други страни реформите протичат по-бързо.
ИНДЕКС ЗА ГЛОБАЛНА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ 2013-2014
Световен икономически форум
http://www.weforum.org/en/initiatives/gcp/faqs/index.htm#network1
С резултат от 4.31 точки за 2013-2014 г. България не само подобрява позицията си спрямо предходната година, но и оценката си, която в доклада за 2012-2013 г. е 4.27 точки. В тазгодишното издание на индекса страната се нарежда на 57-мо място от 148 страни, което е подобрение с пет места в сравнение с предходната година, когато достига 62-ра позиция от 144 страни. Непосредствено преди България са Бразилия и Мексико, а след нея - Кипър, Филипините и Индия.
В сравнение с останалите страни в Европа България е във втората половина на класацията и се намира между Латвия и Кипър, което представлява подобрение в сравнение с предходната година. България също така успява да изпревари Унгария, Кипър и Словения.
Броят на европейските първенци в топ 10 на изследването остава непроменен, макар да има разместване между тях.
МЕЖДУНАРОДЕН ИНДЕКС ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ 2013
Алианс "Право на собственост"
http://www.internationalpropertyrightsindex.org/
В последното изследване България подобрява както оценката си, така и мястото си в класацията в сравнение с 2012 г. Оценката є се покачва от 5.4 т. на 5.5 точки от максималните 10 т., което я поставя наравно с резултатите на Турция, Индия, Гана и Китай.
През 2013 г. България е на 58-мо място от 131 страни, а през 2012 г. беше класирана на 62-ро място (заедно с Бразилия и Индия) от включените в миналогодишното издание 130 икономики.
От страните в ЕС България изпреварва единствено Гърция и Румъния с резултати съответно 5.4 и 5.3 точки.
Средният резултат на страните в Централна и Източна Европа е 6.4 т., което е близо цяла единица над резултата на България и поставя страната на 27-мо място на Стария континент.
В доклада е направено още едно сравнение между страните, което изследва връзката между резултатите от индекса и дохода на глава от населението. За тази цел класираните държави са разделени на пет големи групи (квинтили) според резултатите си в индекса.
Изследването показва ясна връзка между по-добрата защита на правото на собственост и дохода на глава от населението. Разликата между БВП на глава от населението на страните с най-добри резултати и тези с най-ниски е близо 7 пъти - съответно $38 000 БВП на човек от населението за първенците в класацията и $5500 БВП на глава от населението за тези на дъното.
България попада в третата група заедно с още няколко европейски държави като Словакия, Полша, Италия, Литва, Словения, Латвия, Турция и Гърция.
ВЪЗПРИЯТИЕ НА КОРУПЦИЯ 2012
"Трансперънси интернешънъл"
www.transparency.org
България заема 75-о място с резултат 41 точки в последното издание на индекса. Със същия резултат са и Либерия, Черна гора и Тунис. С една точка по-нагоре са Босна и Херцеговина и Италия, а под нас се нарежда Шри Ланка.
Средната стойност на индекса за страните от ЕС е 63.6, което е доста над резултата на България и класира страната на предпоследно място, като единствено в Гърция корупцията е оценена като по-висока.
България заема 32-ро място сред страните в Европа.
Ниският резултат на България отново определя страната като силно корумпирана, особено спрямо останалите страни - членки на Европейския съюз. Високата корупция е и в основата на множество критики от страна на европейските институции.
ИКОНОМИЧЕСКА СВОБОДА ПО СВЕТА 2013
Институт "Фрейзър" и Мрежа за икономическа свобода
http://www.freetheworld.com
България се нарежда на 49-о място от 151 изследвани държави с резултат 7.26 точки от максималните 10 точки, което поставя страната наравно с Израел и Черна гора. Това е леко понижение в сравнение с миналата година, когато страната беше класирана на 47-мо място със 7.30 точки. В Европейския съюз резултатът на страните варира от 7.98 т. за Финландия (7-мо място в класацията) до 6.59 т. за Словения (97-мо място в класацията). България е на 22-ро място сред страните в ЕС и на 25-то в Европа.
Резултатът на България в последния доклад е вследствие на няколко промени по различните показатели и подпоказатели, които измерват степента на икономическата свобода в страната.
Като цяло икономическата свобода в България се подобрява от 1990 г. насам. По-високата оценка на икономическата свобода в страната е отражение на по-високите резултати във всяка една категория. След по-бързото повишаване на свободата след 1990 г. обаче през последните години България поддържа сравнително стабилни показатели, като подобрението в общия индекс или е символично, или изобщо липсва.
* Размер на правителството (6.64) – по този показател България печели най-високите си точки заради въвеждането на плоския данък. В същото време високото осигурително бреме и големият обем на държавните трансфери и субсидии дърпат резултата надолу.
* Законодателна структура и неприкосновеност на частната собственост (5.03) – традиционно това е най-слабата област за България. Независимостта и безпристрастността на съда са на изключително ниско ниво. Проблемните области се допълват с липсата на доверие в полицията и неефективна защита на правото на собственост.
* Достъп до сигурни и стабилни пари (9.32) – в тази категория България получава най-висока оценка. Валутният борд продължава да гарантира стабилни пари, а инфлацията е сравнително ниска.
* Свобода на международната търговия (7.60) – резултатът е следствие на доброто представяне по отношение на тарифите при извършване на международна търговия, както и на отрицателното влияние на регулаторните пречки.
* Регулиране на кредита, труда и бизнеса (7.73) – резултатът е следствие на относително ниското регулиране на кредитните пазари и същевременно тежките регулации за труда и бизнеса. Ниските оценки по този показател отразяват високата цена при наемането и
освобождаването на работници, административните изисквания за бизнеса, бюрократичните разходи и корупцията в страната.
Индекс за човешко развитие 2013
Организация на обединените нации
http://hdr.undp.org/
ИЧР представя комбинирана оценка на различни аспекти на човешко развитие:
- Продължителен и здравословен живот - измерван чрез средната очаквана продължителност на живота и дела на публичните разходи за здраве като процент от БВП
- Образование - измервано чрез публичните разходи за образование, очакваната и средната продължителност на образованието и дела на завършилите средно образование
- Стандарт на живот - измерван чрез БВП и средния доход на глава от населението при паритет на покупателната способност.
В индекса са включени и индикатори за:
* Равенството между гражданите - измервано чрез коефициента (индекса) на Джини и други показатели за равенство
* Бедност - измервана чрез дела на бедните хора от населението
* Равнопоставеност на половете - измервана чрез относителния дял на местата в парламента, заемани от жени, включването на жените в работната сила и съотношението между мъжете и жените със средно образование
* Устойчивост - различни показатели за чистота на околната среда като дела на горите от територията и количествата вредни емисии в атмосферата. Наред с тях са включени индикатори за устойчивост на социалния ред като опасност и последици от природни действия, използваемост на природните ресурси, спестявания на населението и др.
* Демография - включени са показатели, сравняващи дела на мъжкото и женското население, както и степента на урбанизация.
България запазва мястото си в групата на високоразвитите държави, които заемат от 48-мо до 94-то място в индекса. В същото време страната ни слиза от 55-о до 57-мо място, което дели със Саудитска Арабия, въпреки че резултатът ни се подобрява с 0.011 точки.
От 2005 г. насам страната ни постига по-добър резултат от средния за Европа и Централна Азия, както и от средния за света. В същото време от 2009 г. насам преднината ни пред средните нива за Европа и Централна Азия намалява от 0.022 до 0.011 точки, докато преднината ни пред средната оценка за света е 0.091 от 2008 г. насам.
Малко преди България са класирани Румъния, Русия и Кувейт. В предходното издание непосредствено преди България се нареждаха Сейшелските острови, Бахамите и Черна гора, а в тазгодишния доклад и трите страни подобряват представянето си, като Сейшелските острови вече попадат в групата на държавите с много високо ниво на човешко развитие. През 2013 г. след нас се намират Куба, Панама и Мексико.