Публично-частното партньорство и смесеното финансиране - перспективи за градското развитие
Геопространствените информационни системи са основа за ключовите дейности за управление и обновление на градските системи

Проектните идеи, които променят българските градове, и интелигентните решения за управление на градските ресурси, бяха във фокуса на първия панел на форума. Основни въпроси в сектора изтъкна модераторът на панела Таня Косева-Бошова, председател на Асоциацията на собствениците на бизнес сгради: как заедно могат бизнесът и администрацията да направят нашите градове по-добри места за живеене и правене на бизнес, има ли административен капацитет за обслужване на процедурите по санирането и достатъчно ефективна ли е държавата. Сред проблемите са лошата среда и инфраструктура, липсата на публично-частно партньорство, невъзможността на публичната администрация да отговори адекватно на реалното развитие на имотните инвестиции и необходимата съпътстваща инфраструктура.
Новата "Региони в растеж" - с фокус върху градското развитие
Оперативна програма "Региони в растеж" ще бъде насочена към градовете като двигатели на растеж чрез интервенции в рамките на ИПГВР с прилагане на териториалния подход и интегрираните градски приоритети, изтъкна Димчо Димов, експерт от управляващия орган на оперативна програма "Регионално развитие" в Министерството на регионалното развитие. Приоритетите по програмата включват социална инфраструктура – деинституционализация и грижа за възрастни хора, здравна инфраструктура, образователна инфраструктура, културен туризъм, пътна инфраструктура. Целите може да бъдат постигнати с различни инструменти, включително и със средствата на бизнеса.
ИПГВР са предвидени за 67 града, към момента има разработени 36 плана, одобрени са на първи етап зоните за въздействие, оценяват се списъците с проектите.
За следващия програмен период заложените градове за интервенция са 67, като становището на Европейската комисия е средствата да се фокусират върху 39 основни града - двигатели на растеж. Ето защо има решение да бъдат редуцирани допустимите дейности за подкрепа за градовете от 4-то ниво, където няма да се финансират определени проекти - за градски транспорт и спортна инфраструктура.
Реализирането на проекти чрез финансови инструменти като JESSICA ще засилваме през следващия програмен период и за целта ще бъдат отделени близо 18% от средствата - частично за проекти в градски транспорт и подобряване на градската среда, в зони за икономическо развитие, в енергийна ефективност на жилищните сгради, а спортната инфраструктура ще бъде изцяло финансирана по този начин.
Инструментът JESSICA е отворен за проекти на всички юридически организации
По финансовия инструмент JESSICA са допустими всички юридически организации в България независимо от собствеността. Опитът с публично-частните партньорства е доста плах, но за следващия програмен период ще бъде предвиден по-голям ресурс по програмата за регионално развитие. Въпреки добрата воля и желание има много трудности при структуриране на проектите, законът за ПЧП е тромав, няма правилник и засега не работи. Надя Данкинова, изпълнителен директор на Фонда за устойчиво градско развитие на София - един от двата фонда по JESSICA в България с район на действие в столицата, представи развитието на последните инициативи по финансовата инициатива в столицата. Сред проектите в реализация са проекти на столични общински търговски дружества - Женският пазар и пазар "Възраждане". На етап разглеждане са новият корпус на болница "Света Екатерина" с хеликоптерна площадка и обновяване на парк и спортен комплекс в парк "Възраждане" на общинските дружества "Спортна София" и "Софийски имоти".
Няма интелигентни мрежи без интелигентни сгради
Към 2050 г. се очаква световното население да надмине 9 млрд. човека. Тенденциите в света са свързани с урбанизация и застаряване при формиране на мегаполиси - над 30 вече функционират. До 2050 г. 70% от световното население ще живее в градовете (20%). Ще се оформят множество мегаполиси. Градовете потребяват 75% от световната енергия. Грижата за околната среда излиза на преден план, а рамката е липса на ресурси, всякакви, но най-вече енергийни, коментира Александър Стоянов, ръководител на направление "Сградни технологии", "Сименс България".
Задачата е как да се решат тези задачи, без да се намалява комфортът. Това е тясно свързано със сградите – основна единица в градовете, които обаче потребяват 41% от световната консумация на енергия. Няма интелигентни мрежи ако няма интелигентни сгради, коментира Александър Стоянов.
Устойчива енергийна ефективност се постига посредством цялостен подход, който осигурява до 40% икономия и включва комплексни фактори и системи като електрозахранване, електроразпределение, отопление, климатизация, качество на въздуха, осветление, водоснабдяване, сградна автоматизация, поведение на обитателите и персонала, енергиен мениджмънт и поддръжка.
Сред референтните обекти и организации с различни внедрени комплексни системи на "Сименс" г-н Стоянов посочи "Сентилион", "София еърпорт център", "Риск инженеринг", "Сити клиник", "Арена Армеец", "Топлофикация София".
ГИС - основа на ключовите градски системи
ГИС технологията все повече играе ключова роля във всеки елемент на съвременните градски системи. През последните години виждаме много сериозно внедряване на ГИС в много общини, ютилити и инфрастуктурни компании. Внедряването обаче не е достатъчно – необходими са много обучения и допълнителна подготовка, изтъкна Миглена Кузманова, мениджър бизнес развитие на "ЕСРИ България".
По отношение на управлението на градовете ГИС гарантира ефективност, информирано взимане на решения, е-управление, услуги, прозрачност и устойчивост.
За инженерната инфраструктура в града ГИС играят ключова роля в процеси като планиране и проектиране, управление на активи, управление на сервитути, строителство и рехабилитация, безопасност и сигурност. Данните са на разположение в реално време онлайн, на мобилни устройства, а вече и на мобилни телефони. При интелигентните транспортни системи ГИС системите осигуряват наблюдение на трафика и спешните случаи, телематика, сигурност и 3D анализи.
Системите намират приложение във всички направления от управлението на градовете - включително енергийната ефективност и приложението на възобновяемите източници в града, зелената система, социалните дейности, и др.
"ЕСРИ България" има повече от 15 г. опит и уникално ноу-хау за България, предлага стандартизирана ГИС платформа, основа за изпълнение на изискванията на Директива INSPIRE, и разнообразие от съвременни приложения – уеб, настолни, мобилни.