Проект BG 161 PO 004-4.0.01-0003 "Създаване на речна информационна система в българската част на река Дунав – БУЛРИС"

Проект BG 161 PO 004-4.0.01-0003 "Създаване на речна информационна система в българската част на река Дунав – БУЛРИС"
Финансиран от Оперативна програма "Транспорт 20078 – 2013 г.", приоритетна ос 4 "Подобряване на корабоплаването по морските и вътрешните водни пътища"
Обща стойност на проекта: 37 427 697,90 лв.
Финансиране от Европейски фонд за регионално развитие: 26 608 561,43 лв.
Национално съфинансиране: 4 695 628,49 лв.
Бенефициент: Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура"
Основна цел на проекта: хармонизиране на информационните услуги за поддържане на управлението на трафика и транспорта по вътрешните водни пътища.
В изпълнение на Директива 2005/44/ЕС.Като страна членка на Европейския съюз България има задължението да изгради RIS система, която представлява част от трансевропейска мрежа, в съответствие с техническите насоки при планирането, въвеждането и оперативното използване на речните информационни услуги (RIS) с цел осигуряване на ефективно и безопасно корабоплаване по вътрешните водни пътища.
Специфични цели на проекта:
· изграждане на телекомуникационната инфраструктура на речната информационна система в българската част на река Дунав – БУЛРИС, която да осъществява пълен и непрекъснат пренос на всички данни по протежението на целия български участък без липса на покритие с обща точка сградата на БУЛРИС в Русе.
· създаване на условия за осигуряване на взаимодействие с информационните системи, обслужващи останалите видове транспорт;
· изграждане на съвременна модерна сграда на център за речно-информационни услуги в България;
Oсновната структура на системата БУЛРИС е изградена и въведена в експлоатация в началото на 2014 г. В края на същата година в Русе официално бе открит Центъра за речни информационни услуги, който фокусира цялото управление на комуникационните компоненти.
Системата БУЛРИС обединява функционалностите и данните, събирани чрез следните подсистеми:
Радиорелейна преносна мрежавключва 13 радиорелейни линии с обща дължина 396 км. и осигурява преноса на данни от осемте базови станции до Центъра за речни информационни услуги. Всички радиорелейни линии са реализирани по схема Hot Standby (1+1).
Мрежова среда е комуникационната инфраструктура, включваща маршрутизатори, комутатори и други спомагателни устройства служеща за осигуряване на пренос на данни, повишаване на гъвкавостта, добавяне на VPN свързаност и оптимизация на свързаността на РИС Център Русе, резервиращия център във Варна и обектите на системата.
Радиотелефонна подсистема осигурява непрекъснато радиотелефонно покритие в българския участък на река Дунав. Системата се състой от осем базови станции. Във всяка базова станция има три УКВ радиотелефона, които са свързани с мрежовата среда и могат да се управляват дистанционно от РИС центъра.
Автоматична идентификационна система (AIS) приема информацията от всички кораби, които са в обхват на системата /българския участък на река Дунав/. Софтуера за визуализиране на АИС данните има възможности за автоматично актуализиране на данните, визуализация на данните от корабните АИС станции (позивна на кораба /Call Sign/, MMSI номер, GPS координатите на кораба, скорост и курс на движение на кораба, тип и размери на кораба, брой екипаж), проследяване на кораб, изпращане и получаване на съобщения, включване и изключване на алармени зони и др.
Телефонна подсистема (VoIP)- изградена от 30 VoIP телефона, IP базирани, което позволява пренасянето на глас (телефония) благодарение на инфраструктурата на Интернет.
В рамките на фаза 2 на проекта "Създаване на речна информационна система в българската част на р. Дунав – БУЛРИС" се извършва разширение на обхвата на системата чрез изграждане на система за радарно изображение върху електронна карта в реално време, система за видеонаблюдение и изграждане на Wi – Fi мрежи във всички пристанища на река Дунав.
Радарна подсистема обединява 7 радара, разположени по протежението на българския бряг. Подсистемата се управлява от оперативен РИС център – Русе , където се събират, обработват и визуализират данните от всичките 7 радара. |
Видео наблюдение на критични участъци чрез термовизионни камери.
Система за кризисни ситуации с 3Dмоделиране (CMS - Crisis Management System). Тя съкращава значително времето за вземане на решения при управление на кризисни ситуации.
Wi-Fiподсистема, която сигурява бърза и лесна връзка на корабите, плаващи в българския участък на река Дунав, чрез комуникационните възможности на БУЛРИС. Плавателните средства могат да използват широко разпространени устройства като лаптоп, смартфон, таблет и др. в следните водещи пристанища по р.Дунав: Видин, Лом, Оряхово, Никопол, Свищов, Русе, Тутракан, Силистра
Целият контрол и управление на всички подсистеми на БУЛРИС в българския участък на река Дунав са съсредоточени в Центъра за речни информационни услуги – гр.Русе.