Планът за инвестиции на ЕС и възможностите на България

На 26 ноември ЕС обяви старта на План за инвестиции за 315 млрд. евро, чрез който ще се възстанови растежът в Европа и повече хора отново ще имат работа. Първоначално се създава фонд от общо 21 млрд. евро - 16 млрд. евро от ЕС и 5 млрд. евро от ЕИБ, които да дадат гаранции на инвеститорите, за да се включат в проекти, които носят приходи. Това означава, че вложеното 1 евро ще донесе 15 евро ефект. Схемата активизира частните капитали и подкрепя публично-частното партньорство (виж таблицата).
Планът съдържа три основни направления:
- Създаване на нов Европейски фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), гарантиран с публични средства, чрез който през следващите три години (2015 - 2017 г.) ще се мобилизират допълнителни инвестиции на стойност най-малко 315 млрд. евро - това е задачата на ЕК и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), като заемите от банката не създават нов държавен дълг, т.е. не водят до бюджетен дефицит.
- Създаване на надежден набор от проекти, съчетан с програма за помощ, за да могат инвестициите да бъдат насочвани там, където те са най-необходими - това е задачата на всяка от държавите.
- Амбициозна пътна карта, чрез която Европа ще стане по-привлекателно място за инвестиции и ще се отстранят регулаторните пречки - след преговори между ЕК и държавите - членки на ЕС.
Инициативата следва да стартира през пролетта на 2015 г. - до лятото на 2015 г. Някои държави вече са представили свои проекти.
Според оценките на Европейската комисия предложените мерки като цяло могат да увеличат БВП на ЕС с между 330 млрд. евро и 410 млрд. евро в рамките на три години и да създадат до 1.3 млн. нови работни места.
По време на посещението си в България в началото на декември Кристалина Георгиева, заместник-председател на Европейската комисия и комисар по бюджета и човешките ресурси, обсъди с кабинета възможностите европейският план да бъде успешен и за България.
На конференция на Камарата на строителите в България трима министри споменаха някои от проектите, с които могат да участват в плана "Юнкер", на срещи в Брюксел те бяха потвърдени.
Таблица
ЕФСИ Капацитет за поемане на риска Мултиплициращ ефект Дългосрочни инвестиции 16 млрд. евро 15 240 млрд. евро |