Александрос Михайлидис, ръководител на жп проекта в "Терна България", благодари за приза на български език.
Специалната инициативата "Infrastructure Bulgaria Awards 2018" е под егидата на Министерството за Българското председателство на Съвета на Еропейския съюз 2018 и в партньорство с Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите и Министерството на енергетиката. Събитието беше посетено от представителите на строителния, проектантския и консултантския бизнес, както и от посланиците на Албания, Сърбия, Украйна, Гърция.Екслузивен спонсор на събитието е Евромаркет Груп.
Лиляна Павлова, патрон на инициативата "Infrastructure Bulgaria Awards 2018", благодари за поканата и за възможността през 2018 г., когато България председателства Съвета на ЕС, да поздрави строители, проектанти, инженери, архитекти, които работиха усилено България да е с развита и с обновена инфраструктура. Официален гост на церемонията беше Искра Михайлова, председател на регионалната комисия на Европейския парламент.
Лиляна Павлова, патрон на инициативата "Infrastructure Bulgaria Awards 2018" предложи следващите награди да бъдат за балканска инфраструктура, а не само за българска. Тя напомни също, че без еврофинансирането България нямаше да има тази обновена инфраструктура, която ни събра на инфраструктурните награди. Министър Павлова поздрави и тези, които не получават награда, но са допринесоха за обновените градове и прекрасната инфраструктура."2018 е последната пълна година, в която Европейският парламент, Европейската комисия и Съветът на ЕС трябва да вземат важни решения - в каква Европа да живеем, каква Европа искаме, какво бъдеще искаме за децата си, каза Павлова. България допринася за европейския дневен ред. Инфраструктурата и свързаността създават мостове между хората. Свързаността на Западните Балкани е нещо, с които искаме да допринесем по време на българското председателство. Инфраструктурната свързаност на Западните Балкани ще даде възможност европейският проект да бъде завършен, младите хора да останат да работят тук и да живеят добре. Искам да отправя едно пожелание – нека следващите награди да бъдат не само за българска, а за балканска инфраструктура."
Искра Михайлова, председател на регионалната комисия на Европейския парламент заяви: "Като покажем примера на България, ние можем да защитим необходимостта от бъдещи инвестициите в инфраструктура."Искра Михайлова поздравя организаторите "Градът Медиа Груп" за инициативата, амбицията, самочувствието и желанието да покажат това, което е направено в България. "Защото в тези времена, когато трябва да доказваме необходимостта от европейска помощ за инфраструкатура, България е един от чудесните примери как инвестирането в инфраструктура може да промени облика на една страна, да развие икономиката и да доведе до промяна в регионите", каза Михайлова.
Валентин Йовев, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, поздрави присъстващите, обяви и връчи първата награда: за строителството на път II-18 "Софийски околовръстен път – Западна дъга в участък от км 0+780 до км 6+309".
Номинациите в "Транспортна пътна инфраструктура" представи инж. Пламен Стойчев, управител на "Елтрак България" (вляво на снимката), спонсор на категорията. Заместник-министър Йовев (на снимката вдясно) отбеляза, че с подкрепата на ЕС в страната ни бяха реализирани десетки инфраструктурни проекти, с които може да се гордеем, затова да се изберат най-добрите е било изключително трудна задача за журито."Строителството на участък 2 от Западната дъга на Софийския околовръстен път е мащабен проект, чрез който бяха свързани трите магистрали – "Тракия", "Хемус" и "Струма". Днес пътуването в този участък е много по-комфортно и безопасно, като се намаляват и вредните емисии", каза още заместник-регионалният министър при връчването на първата награда.
Първата награда в категорията "Транспортна пътна инфраструктура" за изпълнител на Западната дъга, участък 2, взе Стефан Тотев, управител на "Джи Пи Груп": "Благодаря за наградата. Благодаря на организаторите. С реализирането на инициативата "Infrastructure Bulgaria Awards 2018" обектите стават достояние на повече хора", каза Стефан Тотев.
Сашо Костадиновски, проект мениджър на жп проекта от страна на "Порр Бау" изрази благодарност и каза, че за него е чест да е част от събитието.
Бисер Минчев, главен ревизор на ДП НКЖИ получи и трите жп награди от името на възложителя.
За възложител на първопремирания пътен проект "Западна дъга, участък 2" приза получи инж. Светослав Глосов, член на Управителния съвет на Агенция "Пътна Инфраструктура". Той благодари на журито за високата оценка и подчерта, че през тази година АПИ ще стартира тръжни процедури за около 3 млрд. лв. Голяма част от тях се финансират от ЕС. "Горди сме, че голяма част от обектите, включително и наградените, са изпълнени от български компании", заяви още инж. Глосов.
Номинациите в "Транспортна пътна инфраструктура" представи инж. Пламен Стойчев, управител на "Елтрак България" (вляво на снимката), спонсор на категорията. Инж. Пламен Стойчев оповести и връчи втора и трета награди в категория "Транспортна пътна инфраструктура".
Втората награда в катогерията "Транспортна пътна инфраструктура" бе отредена за Лот 14 "Асеновград - Смолян" от проекта "България Транзитни пътища". Тя бе връчена от инж. Пламен Стойчев – управител на "Елтрак България", и получена от инж. Деян Инджов, заместник управител на "ИСА 2000". Той благодари за наградата, като каза, че компанията продължава да работи по инфраструктурните проекти, за които е спечелила търгове.
Третата награда в категорията "Транспортна пътна инфраструктура" получи проект за Градска пътна инфраструктура на Бургас, част от: "Обновяване на Градска жизнена среда в Северна промишлена зона". Конкретният пътен проект е ул. "Крайезерна". От името на възложителя - Община Бургас, наградата получи заместник-кметът Йорданка Ананиева.
От първите редове церемонията наблюдаваща официалните лица. Сред тях обичайно голям дял заемат жените. На снимката от дясно на ляво са Ивелина Василева, председател на парламентарната Комисия по околна среда и води, Йорданка Фандъкова, кмет на София, Лиляна Павлова, министър за българското председателство на Съвета на ЕС.
Заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Велик Занчев поздрави участниците и наградените в категория "Транспортна железопътна инфраструктура". Той връчи и първата награда. Номинациите представи Димитър Илчев, главен мениджър на "Евромаркет Груп" ексклузивен спонсор на събитието.
Проектът "Модернизацията на железопътен участък Септември-Пловдив, позиция 3: Стамболийски-Пловдив" получи първа награда в категория "Транспортна железопътна инфраструктура" на специалното издание на инициативата "Infrastructure Bulgaria Awards 2018" на 20 март, част от календара на събитията на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018.За изпълнител наградата взе Владимир Василев, проект мениджър на проекта в "Порр Бау".
За възложител първата награда в категорията "Транспортна железопътна инфраструктура" за проекта "Модернизацията на железопътен участък Септември-Пловдив, позиция 3: Стамболийски-Пловдив" бе връчена на ДП НКЖИ, получи я Бисер Минчев, главен ревизор в предприятието.
Втората награда в категорията "Транспортна железопътна инфраструктура" взе "Изграждане на интермодален терминал-Пловдив". Приза взе инж. Бисер Иванов, изпълнителен директор на "Трейс София". Това е първият терминал за интермодални превози с публични средства в България. Той беше въведен в редовна експлоатация в края на март 2017 г. Проектът се реализира със средства от Европейския фонд за регионално развитие чрез ОП "Транспорт 2007 – 2013 г." и национално съфинансиране. Общата му стойност възлиза на 13 940 446 лв.
Бисер Минчев получи втората награда в категорията "Транспортна железопътна инфраструктура" от името на възложитела ДП НКЖИ. на снимката той се ръкува с представителя на изпълнителя Бисер Иванов, изпълнителен директор на "Трейс София".
Третата награда в категорията "Транспортна железопътна инфраструктура" обяви и връчи Ивайло Радев, изпълнителен директор на "Евромаркет кънстракшън". Тя беше присъдена на проекта за "Реконструкция и електрификация на железопътната линия Пловдив - Свиленград"
От името на строителя третата наградата в категорията "Трансхортна железопътна инфраструктура" получи Александрос Михайлидис , ръководител на проекта в "Терна България" (на преден план на снимката) и Сашо Костадиновски, проект мениджър на проекта от страна на "Порр Бау".
Награда за специален принос с участие и в трите наградени жп проекта получи фирма "Рубикон Инженеринг". Оповести я Ивайло Радев, изпълнителен директор на "Евромаркет кънстракшън". Получи я инж. Севдалин Вълнаров, изпълнителен директор на "Рубикон Инженеринг".
Номинираните проекти, участващи в инициативата "Infrastructure Bulgaria Awards 2018", са завършени в периода 2016-2017 година. 17- членно авторитетно жури – представители на експертни, браншови и академични среди, разгледа кандидатурите и определи наградите в 5-те категории: "Транспортна и пътна инфраструктура", "Транспортна железопътна инфраструктура", "Енергийна инфраструктура", "Градска среда" и "Екологична инфраструктура".
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова връчи наградата в категория "Енергийна инфраструктура" на проект Модернизация на Компресорни станции Лозенец, Странджа, Петрич, Ихтиман чрез интегриране на ниско емисионни газтурбокомпресорни агрегати Наградата в категория "Енергийна инфраструктура получиха Владимир Малинов, изпълнителен директор на Булгартрансгаз за възложител, и инж. Калин Пешов, председател на Управителния съвет на Главболгарстрой Холдинг за изпълнител
Владимир Малинов, изпълнителен директор на Булгартрансгаз получи за възложител наградата в категория "Енергийна инфраструктура"
Инж. Калин Пешов, председател на Управителния съвет на Главболгарстрой Холдинг получи за изпълнител наградата в категория "Енергийна инфраструктура"
Васил Попов, управител и главен прокурист на Земелрок Щайн унд Дизайн, спонсор на категория "Градска среда" връчи призовете на победителите
Николай Меразчиев, зам.-кмет по устройство на територията, инфраструктура и екология в Община Габрово получи първата награда в категория "Градска среда" за реализацията на най-мащабния проект за благоустрояване на градската среда в Габрово – "Интегриран проект за изграждане на привлекателна, достъпна и зелена градска среда"
Втора награда в категорията "Градска среда" се присъди на проект "Реставрация, консервация и благоустрояване на археологически парк Западна порта на Сердика".Наградата получи доц. д-р Тодор Чобанов, заместник-кмет на Столична община
Трета награда в категорията "Градска среда"отиде при проект "Старият мост: мост между поколенията" в Свиленград.Отличието получи Милена Стефанова -Георгиева, ръководител на проекта от община Свиленград
Министърът на околната среда и водите Нено Димов връчи първата награда в категория "Екологична инфраструктура" на"Интегриран воден проект на град Банкя"
Рангел Марков, кмет на район Банкя получи за възложител първата награда в категория "Екологична инфраструктура" за "Интегриран воден проект на град Банкя"
Арх. Богдана Панайотова, управител на "Ен-Ар Консулт" получи за консултант първата награда в категория "Екологична инфраструктура" за "Интегриран воден проект на град Банкя"
Таня Георгиева, търговски мениджър на ЕКОСОЛ БЪЛГАРИЯ, спонсор на категория "Екологична инфраструктура" връчи втората награда на проект"Възстановяване водопроводимостта на източен и западен охранителен канал в квартал Аспарухово, Варна"
Заместник-кметът на община Варна Христо Иванов получи втората награда в категория "Екологична инфраструктура" за проект"Възстановяване водопроводимостта на източен и западен охранителен канал в квартал Аспарухово, Варна"
Албена Александрова, водеща на целемонията на "Infrastructure Bulgaria Awards 2018". Специалната инициатива е под егидата на Министерството за Българското председателство на Съвета на Еропейския съюз 2018 и в партньорство с Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите и Министерството на енергетиката. Екслузивен спонсор на събитието е Евромаркет Груп.
"Най-успешен инфраструктурен проект на десетилетието" за периода 2007 - 2017 е "Изграждането и развитие на Софийското метро". Проектът бе излъчен на специалното издание на инициативата "Infrastructure Bulgaria Awards 2018", част от календара на събитията на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018, което се проведе на 20 март. Призът обяви и връчи министърът за българското председателство на Съвета на ЕС 2018 Лиляна Павлова
След тези 10 години усилия София има най-модерното метро в Европа, каза Лиляна Павлова. "Всички сме убедени, че това е проектът. Много хора вложиха усилия и труд в него. Поздравявам кмета Фандъкова за енергията, която вложи в този проект, възхищавам се на проф. д-р инж. Стоян Братоев, който винаги успяваше да намери решение заедно с останалите участници в процеса. Благодаря на всички строители, проектанти, архитекти, работници - знам колко беше трудно, каза още министър Павлова.
"София стана модерен града, след тези 10 години усилия София има най-модерното метро в Европа, на което се радват всички посетители. Това е оценката на всички, които виждат и ползват метрото, на всички донори, които внимателно следат и тестват построеното", напомни министър Павлова при награждаването на метрото по време на "Infrastructure Bulgaria Awards 2018".
Кметът на София Йорданка Фандъкова получи наградата за софийския метрополитен от името на възложителя.
Метрото е пример за партньорска работа, каза кметът на София Йорданка Фандъкова."Благодарим за тази награда, благодарим на Градът Медия Груп за инициативите през годината, така че проектите, които се реализират, да станат достояние на всички. Метрото промени града, промени качеството на живот на гражданите, които вече живеят в модерен град. Това е най-големият транспортен и най-големият екологичен проект. Метрото е пример за партньорска работа", каза още Фандъкова.
В момента метрото продължава да се строи, сега го ползват 250 хиляди души, а от 2019-2020 година, когато завърши изграждането на трети метродиаметър – половин милион софиянци и гости на София ще се възползват от метрото, каза Йорданка Фандъкова, кмет на София. "Специална благодарност изказвам на инж. Братоев, на всички строители, проектанти, инженери, на всички стотици работници, които работят денонощно, за да се спазят сроковете" каза Фандъкова.
Проф. д-р инж. Стоян Братоев взе приза за софийското метро от името на бенефициента.До този резултат се стигна благодарение на участието на много хора, каза проф. Брагоев.Благодаря за тази специална награда, защото това наистина е проектът на десетилетието – какво по-голямо от него. Допреди това десетилетие имаше само две фирми, които можеха да сторят метро. За да се реализира този обект, се укрепи капацитетът на много компании и сега те са 12, на обектите в момента има 28 подизпълнители и доставчици от страната, няколко хиляди работници са ангажирани на строежа и още толкова са по бази и заводи", обобщи инж. Братоев
Андреас Бейкос, представител на ЕИБ в България, каза, че метрото е голям и успешен проект. "ЕИБ подкрепя проекти в България от 1992 насам. През годините изградихме партньорски връзки със Столична община и подкрепяме големите й проекти. Софийското метро е един от най-важните проекти, който подпомагаме. Той получи няколко заема, които възлизат на обща стойност 330 млн. евро, или 24% от цялата стойност на проекта, напомни Андреас Бейкос.
С награди бяха отличени и изпълнителите с най-голям принос в реализацията на най-успешния инфраструктурен проект на десетилетието в България - метрото на София. Специални грамоти за принос в изграждането на най-успешния проект на десетилетието на Стената на славата получиха: проф. д-р инж. Божидар Божинов, инж. Маньо Манев, инж. Антон Янев, инж. Георги Колчаков, инж. Севдалин Вълнаров, инж. Розалина Козлева, арх. Ирен Дерлипанска, арх. Красен Андреев, арх. Фарид и Елена Пактиавал, арх. Константин Косев, арх. Радомир Серафимов
Владимир Житенски, изпълнителен директор на "Джи Пи Груп" получи награда като успешно построил метростанции и надземни тунели в софийското метро. "Благодаря на комисията за високата оценка, каза Житенски. Основната награда е за софиянци, не само за нас. Искам само да отбележа, че зад проекта за метрото стои труда на много хора, на всичики тях благодаря от сърце, допълни Житенски."
"Трейс Груп Холд" получи награда за успешен изпълнител на метростанции и подземни тунели. Приза прие инж. Бисер Иванов, изпълнителен директор на "Трейс София": "Благодаря за доверието!", лаконичен беше инж. Бисер Иванов
"Геострой" взе награда за успешен изпълнител на метростанции и надземни тунели. Призът беше връчен на инж.Константин Петков, проект мениджър на Метродепо "Земляне". "Благодаря на всички за оказаната чест. Какъвто е девизът на София - "Расте, но не старее", така да се развива проектът на метрото - да расте, но да не старее, каза инж Константин Петков".
Фирма "Станилов" взе награда за успешен изпълнител на метростанции и тунели. Приза получи управителят й инж. Георги Станилов: "Скъпи приятели, благодаря за доверието и за оценката", каза Станилов.
Награда за успешен изпълнител на метростанция и тунели с подземен способ получи "Евро Алианс Инженеринг", тя беше връчена на изпълнителния директор на компанията арх. инж. Валентин Трашлиев.
Специална грамота за принос в изграждането на най-успешния проект на десетилетието на Стената на славата получи проф. д-р инж. Божидар Божинов.
Специална грамота за принос в изграждането на най-успешния проект на десетилетието на Стената на славата получи арх. Радомир Серафимов.
Специална грамота за принос в изграждането на най-успешния проект на десетилетието на Стената на славата получи инж. Маньо Манев.
Специална грамота за принос в изграждането на най-успешния проект на десетилетието на Стената на славата получи арх. Ирен Дерлипанска.
Специална грамота за принос в изграждането на най-успешния проект на десетилетието на Стената на славата получи инж. Розалина Козлева.
Специална грамота за принос в изграждането на най-успешния проект на десетилетието на Стената на славата получи инж. Маньо Манев.
Специална грамота за принос в изграждането на най-успешния проект на десетилетието на Стената на славата получиха арх. Фарид и Елена Пактиавал.
Всяка церемония има своя край.