Фотогалерия: Building Innovation Forum Series 2017: Индустриално строителство и инвестиции
"Положително е, че това е впечатление на производители, чието качество на продуктите у нас е по-високо от това на производствата им в Западна Европа", добави служебният министърът на икономиката Теодор Седларски.
По време на форума участниците изтъкнаха предимствата на България като инвестиционна дестинация и възможностите на икономическите зони да предложат цялостен продукт и услуги на инвеститорите.
Конференцията се превърна в дискусия, в която ведещи теми бяха възможностите за привличане на повече български и чуждестранни инвеститии, както и липсата на достатъчно кадри за индустриалните обекти. Арх. Цветан Петров, управител на "Иво Петров архитекти", представи презентация на тема "Глобални тенденции в проектирането и строителството на индустриални сгради". С усложняването на сградата започваме да се изправяме пред много сериозни технологични проблеми, които тепърва започват. Ако не вземем мерки все по-често ще бъдем изправени пред едни и същи предизвикателства, които водят до загуба на пари, време и доверие в участниците в строително-инвестиционния процес. Има нужда от решение, което да интегрира информация, да подобри комуникацията, да пести време и пари да се ползва през целия жизнен цикъл на сгрдата. Използването на BIM пести 5-10% само на етапа на организацията на строителния процес. Тези решения са особено актуални за индустриалния сектор, където сградният фонд в повечето случаи е собственост на инвеститора. Това коментира в откриващото си обръщение арх. Цветан Петров от архитектурната компания "Иво Петров Архитекти".
Добрата локация, инфраструктурна изграденост, ефективно управление и качествени услуги, са основни предпоставки за ускорено развитие на индустриалните зони у нас като притегателен център за привличане на високотехнологични производства и логистични оператори. Основните пречки, които възпрепятстват по-бързата им експанзия и растеж са недостигът на квалифицирани кадри и тромавите административни процедури. Това беше основният фокус на откриващия Панел "Икономика и индустриални инвестиции 2017" Участници в него бяха:(отляво надясно): Стефан Стайков, изпълнителен директор, НК "Индустриални зони", Христо Николов, отговорен редактор "Недвижими имоти и инвестиции",Градът Медиа Груп -модератор, Инж. Емил Янков, мениджър "Бизнес развитие" на проект "Тракия икономическа зона", Стефан Карпузов, инвестиционен мениджър, "Галакси Инвестмънт Груп", Владимир Гюрджиев, мениджър "Индустриални и логистични площи", Forton
За съжаление привличането на инвеститори е като риболова – за всеки трябват различни такъми, така метафорично обясни какви са нагласите на големите компании за експанзия на нови пазари Владимир Гюрджиев, мениджър "Индустриални и логистични площи" във Forton.
Изграждане на индустриални зони от модерен тип с държавна подкрепае водещата цел на НК "Индустриални зони", посочи нейният изпълнителен директор Стефан Стайков. Към момента портфолиото й се състои от 8 проекта с обща площ около 6.7 млн. кв. м
Участниците в панел 2 на годишната конференция "Индустриално строителство и инвестиции" (от ляво надясно): инж. Георги Колчаков, управител на "Бета Консулт", арх. Владислав Дечев, директор в Stephen George International, Николай Тодоров, отговорен редактор "Сгради и архитектура" в "ГРАДЪТ Медиа Груп" - модератор, арх. Георги Стоянов, управител на "Архитектурно-Дизайнерско студио", арх. Павел Иванов, съдружник в "Арт Ню Вижън", арх. Георги Савов, управител и съдружник във "Вамос", инж. Явор Арсов, мениджър в "Оргахим" и инж. Димитър Недев, управител на "Корект Проект".
Арх. Павел Иванов, съдружник в "Арт Ню Вижън" (вляво на снимката) представи интересния проект за мултифункционален комплекс, който "Каменица" изгражда на мястото на бившата пивоварна в Пловдив. Там ще има мини пивоварна за производство на крафт (жива) бира, ресторант-бирария, музей, амфитеатър за различни събития.
Инж. Георги Колчаков, управител на "Бета Консулт", представи новия завод за дървопреработване на "Кроношпан" във Велико Търново. Уникалното там е, че са използвани заводски стоманобетонни колони с височина 26 м и предварително напрегнати стоманобетонни греди с дължина 36 м.
Панел 3 "Тенденции и иновации в проектирането и строителството на логистични центрове, big box и промишлени сгради" - архитектурно-конструктивни предизвикателства – добри практики, съвременни решения за пожарна безопасност, осветление и енергийна ефективност, енергийна ефективност и съвременни сградни технологии при логистичните центрове и big box сградите.
Основните характеристики при създаване и функциониране на биг бокс сградите са икономичност, знаковост на образа, рационалност на експлоатацията. Това изтъкна в презентацията си арх. Калоян Колев от архитектурно бюро "Атек ВД". Заедно с колегата му арх. Валери Иванов, те представиха особеностите при проектирането на големите търговски обекти - тип супер центрове, като тези от веригата "Практикер" и др.
Особеностите на логистичната база JYSK в Индустриална зона "Божурище" коментира арх. Милен Стайков от архитектурно бюро NAB Architects. Той акцентира върху проектирането на автоматизираните високи складове, като част от В момента проектът е в процес на съгласуване с очаквания разрешението за строеж да бъде получено през април т.г.
Концепция за цялостно фасадно решение за създаване на архитектурна идентичност на индустриалния фонд на пивоварна "Загорка" представи арх. Иван Киряков от "Як Студио". Крайната цел на проекта е пълна модернизация на сградния фонд с обща корпоративна визия и хомогенност.
Повече актуална информация за събитието ще намерите на http://industrialforum.bg.