Фотогалерия: Първа среща на главния архитект на София арх. Здравко Здравков с бранша
Нова наредба за обществените обсъждания подготвя Столична община. МРРБ и СО ще работят по наредба за високите сгради, за да е готова до края на годината.
Когато заданието е добро, и решението ще бъде добро. Но често възложителите не са наясно какви цели искат да постигнат, каза арх. Здравков, и последствията са противоречиви задания. Затова главният архитект настоява за предварителна работа по заданията с банка от експерти, на които може да разчита. Модератор на облсъждането беше арх. Георги Бакалов, председател на Съюза на архитектите в България(САБ). Столична община работи върху нова наредба за обществените обсъждания, каза арх. Здравко Здравков.
По време на обсъжданията беше поставен въпросът за състоянието на подземния кадастър и несъответствието между информацията на кадастъра и тази от експлоатационните дружества.
След среща с министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, съобщи арх. Здравков, стигнахме до извода, че до края на годината е добре да се направи наредба за високите сгради. Здравков напомни, че такива проекти влияят върху средата, трафика, паркирането и живота на хората в съседство. Подобни инвестиции се нуждаят от цялостен трафик анализ, т.е. от пълно проучване как виляят на средата. Затова са необходими специални правила за разрешаването на подобни инвестиции.
От САБ и КАБ предложиха визата за строеж да бъде придружена с цялата необходима информация, което ще осигурява публичност на инвестицията
Арх. Борислав Игнатов, председател на КАБ, напомни, че всички експерти в КАБ и КИИП са банката от специалисти. Необходимо е само да се намери механизма за използването им. Той е на мнение, чене е необходимо да се създава отделна асициация, която да работи със Столична община. Експертите в КАБ и КИИП могат да работят на територията на цялата страна: "Ние имаме експертизата да бъдем на конкретното място по конкретния проект", каза арх. Игнатов.
Арх. Ваня Фурнаджиева(вдясно), секретар на САБ припомни, че необходимо цяло социологическо проучване сред хората в съответния квартал при появата на нов инвестиционен обект. Тя дори върна експертите към 1986 г., когато е направена наредба за обществените обсъждания, но отх върлена от тогавашната власт като неудобна. С две думи първо наредбите и законите, после инвестициите, препоръча арх. Фурнаджиева
Главният архитект на Столична Община разговаря с арх. Иво Пантелеев
Доц. д-р ланд.арх. Веляна Найденова подкрепи идеята за използване на потенциала на браншовите организации от името на Съюза на ландшафтните архитекти в България.
Инж. Иван Каралеев, председател на УС на КИИП настоя за цялостна концепция за изграждане и развитие на София. Така ще се обсъдят въпросите за презастояване, паркиране, развитие на транспортните потоци.
инж. Николин Гавраилов представител на предприемачите.
От САБ и КАБ предложиха визата за строеж да бъде придружена с цялата необходима информация, което ще осигурява публичност на инвестицията
Присъстваха и Камара на строителите в България, с нейният председател инж. Светослав Глосов(в средата)
Модератор на обсъждането беше арх. Георги Бакалов, председател на Съюза на архитектите в България(САБ).
Арх. Николай Баровски, член на УС на Камарата на архитектите в България постави въпроса за качествената изходна информация, от която зависят заданията: "Да се мисли как да се осигури изходна база данни".
Арх. Марин Бакалов(вляво) представител на БААИК
Арх. Любо Георгиев (вдясно), директор на One Architecture Week, препоръча на аудиторията колко е важно в екипите да се включан не само архитекти и инженери, а също и социолози, политолоци, философи. Той също посочи, че когато в подобни групи се включват авторитети, понякога не всички знаят, че те са авторитети и и е нуждо тяхното участие да бъде обосновано.
Арх. Иван Аврамов, новият председател на РК на КАБ - София град, съобщи че регионалната колегия на София град вече е готова с банка от експерти.
Инж. Георги Кордов, председател на регионалната колегия на София град на Камарата на инженерите в България (КИИП), постави въпроса за бул. "Витоша" като пешеходна зона, както и за преустройствата на сгради, характернои за центъра на София, които се нуждаят от конструктивна експертиза
Арх. Митко Димитров постави конкретни въпроси – за проектите за централната градска част на София, за концесията на летище София, за велоалеите.
На срещата присъства и арх. Белин Моллов