В какви жилища и как живеят гражданите на Европейския съюз
Четете в брой 3 на сп. ГРАДЪТ
Пълния текст четете в брой 3 на сп. ГРАДЪТ
Осигуряването на приемливо жилище на достъпна цена в безопасна среда е основна необходимост и се счита за право на човека. Удовлетворяването на тази необходимост обаче все още е значително предизвикателство в някои европейски държави.
Жилищата оказват въздействие върху качеството на живот по много начини — осигуряват подслон, сигурност, неприкосновеност на личния живот и място за отмора, учене и живеене. Те може да се разглеждат в контекста на тяхната среда, на достъпа до детски и учебни заведения, възможностите за работа и отдих, наличност на магазини, обществени услуги и т.н. Финансирането на покупката или наема на жилище е основен проблем за много домакинства и често е свързан и с качеството на жилището.
Европейският съюз няма конкретни задължения по жилищното настаняване и националните правителства разработват собствена жилищна политика. Много държави членки са изправени пред сходни предизвикателства — обновление на жилищния фонд, градско планиране и разрастване, устойчиво развитие, подпомагане на младите и на групите в неравностойно положение да навлязат на жилищния пазар, насърчаване на енергийната ефективност.
Пълния текст четете в брой 3 на сп. ГРАДЪТ
В апартамент или в къща
41.8% от гражданите на Европейския съюз са живеели в апартаменти, 23.9% - в къщи близнаци, и малко над една трета (33.6 %) - в самостоятелни къщи. Най-много хора живеят в апартаменти в Испания, Латвия (66.1%) и Естония (62%), в къщи близнаци - във Великобритания (60.1%), Нидерландия (58.4%) и Ирландия (52.4%), в самостоятелни къщи - в Хърватия (71%), Словения (65.5%), Унгария (62.8%) и Румъния (61.9%). Това показва последното официално изследване на жилищния фонд на 28-те държави - членки на Европейския съюз, от 2016 г.
В собствено жилище…
Повече от половината от населението във всяка от държавите е живяло в собствени жилища, делът варира от 51.7% в Германия до 96% в Румъния. Близо две пети от населението в Германия (39.8%) и Дания (37.9%) обитават жилища под наем по пазарни цени, а жилищата със субсидиран наем са под 20% от всички.
…или под наем
През 2016 г. 11.1% от населението са живеели в домакинства, които изразходват 40% или повече от своя приравнен разполагаем доход за жилища. В Малта (1.4%) и Кипър (3.1%) процентите са най-ниски, най-високи са в Гърция - 40.5% от населението страната и малко над един на пет души (20.7%) в България са изразходвали над 40% от своя доход за наем. За сравнение - ниски са нивата по този показател в Германия (15.8%), и Дания (15%).
Пълния текст четете в брой 3 на сп. ГРАДЪТ
Къде в ЕС комфортът на обитаване е най-висок?
За качеството на живот са важни базови фактори като баня и тоалетна, достатъчно осветеност, липса на шум и състояние на покрива. В четири държави повече от един на десет души са живеели в изключително лоши условия - България отчита дял 11.6%, Латвия - 14.6%, Унгария - 16.9%, Румъния - 19.8%, а във Финландия и Ирландия този процент е едва 1.
Ключови критерии при оценяване на качеството на жилищата е наличието на достатъчно пространство и степента на пренаселеност. През 2016 г. 16.6% от населението на ЕС и асоциираните държави е живеело в пренаселени жилища, най-висока е степента в Румъния (48.4%), Сърбия (55.5%), Северна Македония (50.1%) и Турция (46%). На другия край са Кипър (2.4%), Малта (2.9%), Ирландия (3.2%), Белгия (3.7%) и Нидерландия (4%).
Пълния текст четете в брой 3 на сп. ГРАДЪТ