UNCTAD: COVID-19 ще струва на световната икономика $1 трилион
Забавянето на световната икономика, причинено от епидемията от коронавирус, вероятно ще струва на света най-малко 1 трилион долара. Прогнозата е на UNCTAD, организацията на ООН за търговия и развитие (UN Trade and Development Agency). Според ООН сегашната криза е сравнима като въздействие върху световния БВП с азиатската финансова криза от 1997-1998 г., както и с ефекта от дот-ком кризата и 11-ти септември. Данните бяха представени в доклада "Oцeнĸa нa eфeĸтa oт СОVІD-19 въpxy иĸoнoмиĸaтa нa Coфия", изгoтвeн oт Іnnоvаtіvе Ѕоfіа. Ocнoвнaтa цeл нa aнaлизa e дa пpeдocтaви инфopмaция зa oчaĸвaнoтo въздeйcтвиe нa СОVІD-19 нa глoбaлнo, eвpoпeйcĸo, нaциoнaлнo и мecтнo нивo въpxy paзличнитe индycтpии.
Освен последствията върху здравето на гражданите и здравната система, COVID-19 ще има силен негативен ефект върху глобалната икономика, категорични са експертите.
Множество международни институции вече изразяват увереност, че броят на случаите в Европа и Северна Америка ще продължи да расте през следващите няколко месеца. Заговори се и за повторно “внасяне” на инфекцията в Китай и други части на Азия.
Икономическите данни за Китай, единствените данни от вече засегната страна, за февруари - първия месец, в който се усещат пълният ефект от кризата, отбелязват рекордно ниски нива на индустриалната продукция и услугите, инвестициите и сделките с недвижими имоти. Индустриалната продукция и услугите са се свили с 13%. Номиналната стойност на оборотите от търговия са паднали с 20%, въпреки рязкото повишение в онлайн търговията и доставките.
Песимистични са и прогнозите за икономиките на ЕС и САЩ, където има много неизвестни, свързани с все още разрастващата се криза. Европейската комисия предвижда 2.5% спад на очаквания ръст на реалния БВП на Европейския съюз и Еврозоната и прогнозира нива от -1% през 20202. Според водещи анализаторски компании, очакваният ръст на БВП на САЩ ще спадне с 0.2% до 1.6% през 2020.
Ефектът от вируса върху икономиката се очаква да бъде усетен както от страна на предлагането, където нарушените вериги на доставка ще затруднят производствата, така и от страна на търсенето, поради свитото потребление.
Прякото въздействие върху производството и веригите на доставка е резултат от строгите мерки, въведени от много правителства, които причиняват прекъсване на веригата на доставки (supply chains) и се отразяват негативно на производствата. Повечето производствени фирми разчитат на вносни междинни суровини от страни, засегнати от болестта. Особено уязвими са компании в производствения сектор с недостатъчна ликвидност. Важен митигиращ фактор е компаниите да са в състояние лесно да се пренасочват към нови доставчици, като малките и средните фирми ще изпитат значително по-големи трудности в това отношение.
Изключително силен е и ефектът върху финансовите пазари, където кризата може да разкрие, че един или повече ключови участници са заели инвестиционни позиции, които при сегашните условия биха довели до загуби.