UDF 2019: Северна София – ново поле за развитие и инвестиции
Територията, заключена между жп линиите и северната скоростна тангента, може да се превърне в модерен многофункционален квартал в рамките на града

Дългосрочна цел на Визията за развитие на София до 2050 г. е да се фокусира върху преизползването на изоставени градски територии и превръщането им в модерни мултифункционални квартали. Въпреки яркия контраст в инвестиционната активност в полза на южната част на столицата, в северната са локализирани бивши индустриални зони със значим потенциал за развитие – и като мащаб и като инфраструктурна обезпеченост. Тези предпоставки могат да "отключат" предприемаческия интерес към северния град, заяви арх. Любо Георгиев, директор на ОП „Софпроект“ и ръководител екип „Визия за София“ по време на Urban Development Forum 2019.
„Голямото предимство на територията, заключена между жп линиите и Северната скоростна тангента, или т.нар. Северна София, е, че се намира в рамките на компактния град и има всички дадености да се постигне качествена среда за бизнес и живеене. В следващите години с прилагане на далновидна устройствена политика Столична община и инвеститорите могат да намерят общия път на развитие на тази изостанала градска територия", добави арх. Георгиев. Основните й недостатъци, са: липса на транспортна обвързаност с южната част на града; лош имидж; наличие на потенциално замърсени терени; нужда от озеленяване; недостиг на социална инфраструктура.
Важна предпоставка за регенерацията на индустриалните зони в Северна София е наличието на пешеходен достъп (в радиус от 20 минути) до релсов транспорт - метро или влакове. Недостатък са жп линиите, които се явяват големия делител на София, подчерта арх. Георгиев.
Парковете са друг фактор, който привлича хора, и неслучайно цените на имотите в близост до тях се по-високи. В северната част на София зелените площи не са достатъчни за да бъде толкова привлекателна, колкото е южната с Борисовата градина, Южния парк и пр. Необходимо е в следващите години да се изпълнят предвижданията на ОУП за нови зелени площи.
Устройствените зони в тези бивши индустриални части на града са разнообразни, като преобладава най-желаната от инвеститорите – СМФ. Според арх. Любо Георгиев в тази част на София може да се развие богат микс от функции - няколко бизнес парка, леки производства, както и жилищни комплекси, предвид добър жп достъп, налична инфраструктура, резервирани терени за паркове, евтини урегулирани имоти и окрупнена собственост.
Според статистическите данни в Северния град в момента живеят около 200 000 души. Предвижданията на ОУП сочат, че територията му може да поеме оптимално още 110 000 жители, без да се презастроява и с много зелени площи, подчерта арх. Георгиев.